jana
15.10.04,06:19
Ahojte, mám takýto problém. Keď sme boli na školení na DPH po 1.05.2004
nám povedali, že koniec metrokartám, aby si managment na metrokartu
kúpili hocčo pre vlastnú spotrebu. Samozrejme nás účtovníkov
nechcú poslúchnuť a veselo nakupujú naďalej aj v zahraničí. Argumentujú
s tým, že si DPH uhradia aj v zahraničí aj na Slovensku. Ako ste to riešili vo
vašej firme? Díky.
bepo
15.10.04,07:06
A ako to chce DU kontrolovať?Keď budú chcieť urobiť kontrolu vo firme X,tak obvolajú všetky veľkodistribúcie a nechajú si poslať kópie faktúr pre X za kontrolované obdobie?To asi ťažko.
Danielle369
15.10.04,07:31
Aj u nas sa kupuje na metrokartu,sukromne veci idu na samostatnu fakturu

a faktura ide potom do koša.A život ide dalej.Pekný upršany deň prajem.
luebchenko
15.10.04,11:33
Prosila by som tiež o objasnenie - podľa mojich informácii v rakúskom Metre - ak sa tam moja firma (sro) zaregistruje a je na Slovensku platiteľom DPH - budú mi predávať bez DPH. OK, takže prídem, nakúpim si súkromne nejaké handry, kozmetiku..., proste veci ktoré určite nepotrebujem v účtovníctve firmy, logicky to nedám do účtovníctva a tovar mám zatiaľ o DPH lacnejší doma. Nikde nič nenahlásim (samozdanenie). Lenže ide o predaj tovaru - nerobia rakúske firmy takisto súhrnné výkazy? Nenahlásia jednoducho moje číselko nášmu DU a prúser bude na svete? Neviem ako to má EU zvládnuté softwérovo, ale vyhľadanie takýchto viníkov by pre počítače nemal byť problém. Alebo ich preceňujem? Kto s tým má skúsenosti? Tiež by som rada nakupovať bez DPH - len úprimne - bojím sa. Zbytočne?

Ľuba
bepo
15.10.04,13:14
A ako zisti slovenský DU ze si ten tovar predala alebo nie?Samozrejme ak sa jedná o predajňu-ak by to bola kancelaria a v metre si nakupovala pár položiek tak to zistia rýchlo a ľahko.
sway
15.10.04,13:39
ja som tiez nad tym uvazovala, ale neriskujem, ja by som ich nepodcenovala, maju to prepojene a myslim si ze kontola je velmi jednoducha.
accad
15.10.04,16:41
Princíp DPH v EU je, že daň musí byť v niektorom štáte EU odvedená. Preto bol zavedený súhrnny výkaz DPH. Vstupom do EU sme vstúpili aj do ich centrálnej evidencie súhrnných výkazov k DPH. Platcovia DPH v inom štáte EU súhrnným výkazom uvedú do centrálnej evidencie registrovaného platcu DPH v SR, ktorému vystavili doklad bez DPH. Tu nastáva moment, že kontrola, či tento platca DPH priznal nadobudnutie tovaru z iného štátu DPH, môže byť náhodným výberom alebo ak príde daňová kontrola bude mať k dispozícií výpis podľa IČ DPH z centrálnej registrácie súhrnných výkazov. A ak tam nájde nadobudnutie tovaru, bude žiadať vydokladovanie jeho samozdanenie.
Takže ako pri všetkom inom, môžu na to prísť alebo sa to so šťastím premlčí.
M3G
15.10.04,19:34
Princíp DPH v EU je, že daň musí byť v niektorom štáte EU odvedená. Preto bol zavedený súhrnny výkaz DPH. Vstupom do EU sme vstúpili aj do ich centrálnej evidencie súhrnných výkazov k DPH. Platcovia DPH v inom štáte EU súhrnným výkazom uvedú do centrálnej evidencie registrovaného platcu DPH v SR, ktorému vystavili doklad bez DPH. Tu nastáva moment, že kontrola, či tento platca DPH priznal nadobudnutie tovaru z iného štátu DPH, môže byť náhodným výberom alebo ak príde daňová kontrola bude mať k dispozícií výpis podľa IČ DPH z centrálnej registrácie súhrnných výkazov. A ak tam nájde nadobudnutie tovaru, bude žiadať vydokladovanie jeho samozdanenie.
Takže ako pri všetkom inom, môžu na to prísť alebo sa to so šťastím premlčí.Súhlasím!!!!!

A ešte by som dodal: Súhrnný výkaz je synonymom koncoročného "bonzáku" u nás.

Takže, ak sa nebojíte riskovať nepriznaním časti príjmov v hotovosti, tak môžete kľudne riskovať aj s nepriznaním DPH. Našim daňovým úradom to môže byť úplne ukradnuté, či priznáte alebo nepriznáte, on z toho nemá nič. Len čo na to povedia napríklad v rakúskom daňovom úrade? A keďže naše a európske daňové úrady musia spolupracovať, tak sa Vám môže kľudne stať, že Vám nejaký európsky daňový úrad naparí pokutu prostredníctvom nášho daňového úradu. Ak hrávate KENO10, alebo skúšate adrenalínové športy, tak skúste aj toto....