Slniečko Terezka
30.05.14,22:17
Neviete prosim niekto poradit ci existuje vynimka zo zakona na postup do vyberoveho konania na riaditela zakladnej skoly? Ide o to ze mi chyba niekolko mesiacov pedagogickej praxe. Vsetky ostatne podmienky splnam. A ked ano podla akeho zakona? Dakujem.
avalik
30.05.14,20:29
Terezka ... ako uchadzac o funkciu riaditela, by si mala poznat prislusne zakony ... ako chces riadit skolu bez tychto znalosti????

596/2003 Z. z.Zákon o štátnej správe v školstve a školskej samospráve a o zmene a doplnení niektorých zákonov

§ 3
Vymenúvanie a odvolávanie riaditeľa školy alebo riaditeľa školského zariadenia

(5) Riaditeľ školy alebo riaditeľ školského zariadenia okrem riaditeľa zariadenia školského stravovania a riaditeľa strediska služieb škole musí spĺňať predpoklady podľa osobitného predpisu8) a mať ku dňu uskutočnenia výberového konania najmenej päť rokov pedagogickej činnosti alebo najmenej päť rokov odbornej činnosti.

8) § 34 ods. 2 zákona č. 317/2009 Z. z. o pedagogických zamestnancoch a odborných zamestnancoch a o zmene a doplnení niektorých zákonov.

(2) Činnosť vedúceho pedagogického zamestnanca alebo vedúceho odborného zamestnanca môže vykonávať ten, kto

a) spĺňa kvalifikačné predpoklady na výkon pedagogickej činnosti alebo na výkon odbornej činnosti podľa tohto zákona v príslušnej kategórii alebo podkategórii,

b) vykonal prvú atestáciu,

c) spĺňa podmienku dĺžky výkonu pedagogickej činnosti alebo výkonu odbornej činnosti, ak tak ustanovuje osobitný predpis,47)

d) najneskôr do troch rokov od ustanovenia do kariérovej pozície vedúceho pedagogického zamestnanca alebo vedúceho odborného zamestnanca ukončí funkčné vzdelávanie.
Slniečko Terezka
31.05.14,07:12
Dakujem za dotaz. Nepytala by som sa, keby som to uz niekde neboka citala. Zakony mam prestudovane. Niekdde som vsak v zakone citala, ze vynimku moze udelit zriadovatel, ale neviem to teraz najst, aby som to vyuzila. A pytam sa ako by potom mohli byt riaditelia malotriedok, kde su max. 2 ucitelia, 1 nechce byt riaditel a druhy nema prax v dostatocnej dlzke a ostatne predpoklady splna?
Onko
31.05.14,21:21
No nikde nie je napísané, že riaditeľom musí byť niekto z aktuálnych učiteľov. Prihlásiť sa a vybraný za riaditeľa môže byť hocikto, kto spĺňa zákonné podmienky.