Alena T.
31.05.14,11:57
firma XY nám vystavila faktúru na poľnohosp. stroj. faktúru sme riadne zaúčtovali, uplatnili si DPH všetko sa to udialo v roku 2008. stroj nám nedodali, v roku 2013 a 2014 sme sa s nimi súdili, nakoľko žiadali uhradiť faktúru. súd sme vyhrali... ako dostanem záväzok z účtovníctva? ako mám postupovať? aké doklady si z firmy XY vyžiadať? čo s uplatnenou DPH?
KEJKA
31.05.14,10:02
nemohli vám vystaviť faktúru, ked vam nedodali stroj. Resp. mohli, ale až na základe prijatej platby. Takže evidujete v účtovníctve zálohu s odpočítaním DPH.
Aký záväzok chceš riešiť, keď máš pohľadávku, resp. poskytnutú zálohu?
Aké rozhodnutie vydal súd?
KEJKA
31.05.14,10:03
Postupuješ podľa rozhodnutia súdu - ako znie?
JPP agentúra........podľa toho neúčtuješ, žiadne vraj a pod. nie je v súlade s postupmi účtovania.
K otázke:
faktúra isto nebola riadne zaúčtovaná, ked stroj nebol dodaný. Kedže nedošlo ani k dodaniu stroja ani k úhrade platby, firma môže mať veľké problémy s obhájením odpočítania DPH.
Najčistejšie by bolo urobiť dodatočné DP DPH k tomu z roku 2008 - a DPH vrátiť.
Ak sa chcete tváriť, že DPH bola riadne uplatnená a riešiť to až teraz - žiadajte na základe rozhodnutia súdu od firmy dobropis. Aj oni predsa budú mať záujem vyžiadať si DPH nazad, logicky budú mať záujem dbp. vystaviť.
Zostane len dúfať, že na to prípadná kontrola nepríde.
Alena T.
31.05.14,10:22
keďže som v tomto roku v tej firme ešte nebola, tak viem, len to, čo mi povedali. Máme riadnu došlú faktúru, žiadny preddavok na poľ. stroj. my sme ju neuhradili, pretože stroj vraj nedodali. potom sa nejakým spôsobom zrejme na to pozabudlo, až kým nezačali vymáhať peniaze. Nemám pred sebou papiere zo súdu, lebo ich má ešte právnik, ale vraj sa dohodli na späťvzatí faktúry...