chiomina
01.06.14,09:27
Dobry den,

chystam sa kupit byt. Na byte je momentalne vecne bremeno dozitia, ktoreho vymaz bude uskutocneny este pred vkladom. Bremeno sa vztahovalo na matku, ktora byt darovacou zmluvou previedla na dceru. Dcera tam uz nezije a momentalne tam byva matka sama. Moja otazka je ci je mozne, ze po kupe bytu, napriek tomu, ze na kupnopredajnej zmluve je uvedeny datum vystahovania sa, ze sa matka odmietne odstahovat. Ona uz majitelkou nebude, a preto sa domnievam, ze nebude moct na sud podat ani odvolanie ak by k niecomu takemu prislo. Mam sa teda coho obavat, pripadne ako mozem predist niecomu takemu? Samozrejme v kupnopredajnej z. budu stanovene sankcie, avsak kedze matka nic nevlastni, sankcie nepomozu.

Za rady vopred dakujem.
Mila123
01.06.14,07:32
poistiť sa k komerčnej poisťovni, tak si to myslela???
chiomina
01.06.14,07:35
nie, tak som to nemyslela, to asi nie je mozne..neviem o tom. myslela som skor nejakym odstavcom v zmluve. Otazka skor bola ci je vobec mozne, ze obyvatel, ktory nebol ani pred predajom majitelom, tam moze za nejakych okolnosti ostat byvat.
Peggynka
01.06.14,07:38
A výmaz ti kto sľúbil?
http://www.trh.sk/clanky/byvanie-a-reality/kupit-ci-nekupit-nehnutelnost-s-tarchou-na-dozitie-152.html
Voľakedy sme tomu hovorili "habaďúra".
Oceňujem,že sa pýtaš pred kúpou a nie potom,hehe...
chiomina
01.06.14,07:39
Vsetci. Majitelka aj s matkou, aj makler. Clanok som uz citala.
buchač
01.06.14,07:45
Nejdem rozpisovať , takže v krátkosti povedané :

Byt kúp - zaplať až vtedy , keď bude zrušené vecné bremeno a byt bude prázdny .

Nie je Tvojím problémom , že kde skloní pani hlavu .
Má kde ísť ? Má tú rezerváciu na ten byt ?
Má . Tak nech sa aj dcéra dotyčnej o svoju mamu stará .

Žiadna zmluva totiž nie je tak dokonalá , aby sa nedala obísť .
To ani nespomínam tie naše " kvalitné " zákony , kde za kratší koniec ťahá vždy ten oprávnený ...
Peggynka
01.06.14,07:45
Najprv nech zrušia vecné bremeno a nech sa matka vysťahuje.,ak to chcú férovo predávať.
chiomina
01.06.14,07:48
Problem je v tom, ze ta pani ide byvat do 1izb, bytu, za ktory uz zaplatila rezervaciu, ale zvysok penazi uhradi z mojich, ktore zaplatim za byt.
buchač
01.06.14,07:55
Hm ......

Tak to nie je ani tak problém .
V takomto prípade skôr výhoda .

Ale záleží aj od človeka ... niekto sa snaží odrbať a iný rieši svoju situáciu .

Takže Ty musíš posúdiť , aký máš dojem z tej pani a jej dcéry .
Všetko záleží od článkov v zmluve .

Na súd môžeš vždy podať oznámenie - žalobu ...
Peggynka
01.06.14,07:55
A čo keď sa v tej kúpe (1 izb.) bytu niečo pokazí?Záloha nie je žiadna záruka-ostane ti na krku.Uvažuj takto.
chiomina
01.06.14,07:56
Problem je v tom, ze ta pani ide byvat do 1izb, bytu, za ktory uz zaplatila rezervaciu, ale zvysok penazi uhradi z mojich, ktore zaplatim za byt.
chiomina
01.06.14,08:02
Uvazujem hlavne tak, ze zaloha je cca 2000 eur. Ked dostane mojich cca 100 000, nebude ju trapit, ze rezervaciu zrusi a stale jej ostane 98 000. Ony vyzerali byt v poriadku a mile, ale v dnesnej dobe sa neda verit absolutne nikomu. Skusim to tou cestou aby sa najprv vystahovala (asi najskor k dcere) a potom sa jej uvolnia peniaze. A ako je to s tym odvolanim voci sudnemu rozhodnutiu. Moze ho matka podat aj ked nie je a ani pred predajom nebola majitelkou bytu?
sito
01.06.14,08:08
Daj na buchača, buchni s ním, tým bytom, myslím. Ale, ak si vieš tĺcť hlavu o stenu, nemusíš! Možno to vyjde podľa tvojich predstáv? Bez toho bremena.
arizona
01.06.14,08:13
Nijako sa nepoistis. Mozes mat akukolvek zmluvu,ak sa byv.majitel, ci "bremeno" nebude chciet odstahovat. Jedine to riesit sudne, co je na dlhe roky a moc stratenych nervov.
Trvaj na tom, aby vecne bremeno bolo vopred zrusene,prv by som nezaplatila! A byt nech ti predavaju bez tiarch na LV
misoft
01.06.14,08:23
Matka by ani nemala - nebola by účastníkom súdneho konania.
A čo sa týka - ich "postupu" - vidím v tom riziko a pokus o odrb....
Matka môže a nemusí získať ten 1-izb. byt, ale kde je záruka, že po jeho získaní sa VB zruší? Vieš, na papier sa toho popísalo a nedodržalo. Môže sa stať, že bude mať byt i VB na tvojom majetku a žiadna snaha o zrušenie VB - ohľadom dožitia - mal by s tým súhlasiť aj ten na koho VB sa vzťahuje....

Radili ti - 1. zrušiť VB, 2. matka preč, 3. potom prepis a zápis v katastri, 4. vycálovanie lóve.... Ako sa matka zariadi - to nech rieši tá matka a jej dcéra...pred predajom bytu (NIE potom!).
ivka70
01.06.14,08:32
V kupnej zmluve sa to da osetrit tym, ze ak byt nebude uvolneny a odovzdany k datumu xx.xx.xxxx, tak za kazdy dalsi den zaplati predavajuci "pokutu" vo vyske ... (a predel si standardne najomne v danej oblasit 30 dniami).
Nezaruci ti to sice, ze ten byt bude volny, ale mas pravo na nahradu skody, ak nebude.
chiomina
01.06.14,08:33
vymaz vb sa nevztahuje na kupu toho 1izboveho bytu. vb bude vymazane este pred vkladom, takze ja budem mat LVcko ciste. vymaz pojde spravit matka, takze osoba na ktoru sa vb vztahuje. Toho vb sa neobavam. A kedze vravis, ze matka ako nie ucastnik sudneho konania ani nema pravo podat nejake odvolanie, tak jej nebude ostavat nic ine ako sa odstahovat, pretoze byt uz bude na mna s cistym lv a ona nebude ani majitel, ani byvaly majitel a ani osoba, na ktoru sa vztahuje bremeno dozitia.
buchač
01.06.14,08:36
Nebuď naivná ....OKI ???
chiomina
01.06.14,08:36
To som pisala v uvode, ze sama matka podla mojho nazoru nic nevlastni, takze ani sankciu alebo najomne by mi nemala z coho zaplatit a kedze nic nema, tak mi ani nijaky exekutor s niecim takym nepomoze. Otazka je ci sa ta pokuta vztahuje na tu matku alebo na tu predavajucu > jej dceru.?
chiomina
01.06.14,08:38
budem teda ziadat aby sa najprv odstahovala...
ivka70
01.06.14,08:38
Ta podmienka je v kupno-predajnej zmluve, a viaze sa na uvolnenie bytu.
Ako to povodny majitel urobi, teba zaujimat nemusi. Pokutu plati on, ak ti byt neodovzda k datumu, na ktorom ste sa dohodli.
Takto podpisana pokuta je riadne vymahatelna, aj na sude.
stormcatcher
01.06.14,08:40
...podmieň vyplatenia sumy zrušením vecného bremena, zmluvne.
buchač
01.06.14,08:45
To je v pohode ...

Ibaže zrušenie - konanie na KN trvá 30 dní .
Boh vie , aké majú zúčastnené strany časový horizont na tie platby ...
misoft
01.06.14,08:47
Odsťahovanie, výmaz - potom sa budeme baviť o obchode.... tak to urob. Nech ti pred obchodom ukážu ich LV - čistý......
chiomina
01.06.14,08:49
bude to nejake zrychlene konania, ktore hradi majitelka. vb by malo byt zrusene asi do 3 dni.
Katy a R
01.06.14,08:59
Podľa toho, čo si napísal (aj doplnil) to vyzerá - že predávajúci jedná seriózne. Tak si myslím, že sa nemusíš obávať.
Samozrejme - opatrnosti nie je nikdy dosť! :)
buchač
01.06.14,09:03
Tak to je potom fajn ...
Fakt .

Vyzerá , že aj im záleží na bezproblémovom priebehu .
Mária27
01.06.14,09:10
V kúpnej zmluve môžete mať rozväzovaciu podmienku, napr. ak nebude vecné bremeno do roka zrušené, účnnosť prevodu pominie. .
misoft
01.06.14,09:13
Možno jedni z mála, čo sú poctivci v tomto smere....
Rarita na Slovensku.....:D
chiomina
01.06.14,09:21
nik mi tie peniaze po roku nevrati.
Katy a R
01.06.14,09:29
neviem prečo by nevrátil?
Peggynka
01.06.14,10:13
Medzi nami,na akom princípe fungujú podvodníci,vieš?
Citát:
...Ony vyzerali byt v poriadku a mile, ale v dnesnej dobe sa neda verit absolutne nikomu...
Keby vyzerali podvodníci ako podvodníci,nemohli by fungovať...To len na margo tvojej logiky.Samozrejme,nemyslím tým tvoj prípad.
chiomina
01.06.14,17:08
ked ten clovek nebude mat o rok na seba napisanu ziadnu nehnutelnost a na ucte 0, tak sa k tym peniazom nikdy nedostanem.
buchač
01.06.14,17:09
Dáš trestné oznámenie na prokuratúru ako trestný čin neoprávneného obohatenia .
Súd odsúdi ...minimálne dostane podmienku .

Keď nič iné , aspoň bude mať dotyčná ( dcéra ) zápis v trestnom registri .
chiomina
01.06.14,17:10
tak ja len dufam ze to prebehne hladko
chiomina
01.06.14,17:14
Ano to je sice pravda, ale to, ze ona bude mat zapis v TR mi peniaze nevrati, a tych veru nie je malo. :))
buchač
01.06.14,17:18
Dáš exekútorovi ....ten má 10 rokov času .
Dalo by sa aj inak , ale na to treba už iné páky .
sito
01.06.14,18:01
A prečo sa pýtaš až teraz, prečo nie pred ich vyplatením si sa nepýtala?
Katy a R
01.06.14,18:39
chiomina - poradili ti dostatočne - ako znížiť prípadné riziko ..... Môžeš si zmluvu vypracovať podľa seba. Ale ak neveríš - tak radšej vôbec nič nekupuj!
chiomina
02.06.14,05:07
Veď sa pýtam pred ich vyplatením. :)
timotej
02.06.14,06:35
a preco ste doteraz nerozmyslali na kvitanciou, cize banka uvolni peniaze az po predlozeni potvrdenia z katastra o splneni podmienok, bezny postup pri kupe nehnutelnosti, OK je to za poplatok, ale obe strany maju istotu, jedna, ze peniaze su uz v banke a druha ze podmienky budu splnene