zuzbac
01.06.14,12:37
ako môžem postupovať proti zníženiu úväzku na polovičný. Som učiteľ, mám zmluvu na dobú neurčitú.Žijem sama s dvoma deťmi. Riaditeľ mi nedávno oznámil, že nemá pre mňa prácu na celý uväzok, len na polovičný, nakoľko sa vracia kolegyňa z rodičovskej dovolenky; ktorá nielen že nastúpila pár rokov po mne, ale dieťa jej má 2 roky, takže bude okrem platu poberať aj rodičovský príspevok. neviem si predstavim ako uživím dve deti s 300 eurami mesačne. Môže mi niekto poradiť, či sa voči takému zaobchádzaniu môžem brániť? Znamená to, že keď mi zmení pracovnú zmluvu, môže mi neskôr dať výpoveď bez odstupného? Starajú sa naše zákony o to, ako sa matky samoživiteľky majú brániť pri takejto situácii?
ivka70
01.06.14,10:46
Ty nemusis suhlasis so zmenou prac. zmluvy na nizsi uvazok, ako mas prac. zmluvu. Taka zmena moze byt len s tvojim suhlasom. Tazke staci ,ak si budes hajit svoje prava.
Na druhej strane to moze znamenat, ze dostanes vypoved kvoli zruseniu prac. miesta - s vypovednou dobou a odstupnym. ci mas ine moznosti sa zamestnat, to uz musis posudit sama.

Kolegynu neries, ta bude poberat to, na co ma narok.
A riaditel si moze urcit, koho miesto zrusi.

Ak budes suhlasit so skratenim uvazku a neskor tak ci tak dostanes ukoncenie PP kvoli zruseniu prac. miesta, neznamena to, ze nemas narok na VD a odstupne, ak splnas podmienku odpracovania aspon 2 roky, ale odstupne sa ti bude pocitat z toho nizsieho uvazku.
mimaBe
01.06.14,13:16
V dnešnej dobe je bežné, že učitelia, ktorí nemajú plný úväzok na kmeňovej škole, dopĺňajú si hodiny na inej... Skús sa s riaditeľom dohodnúť, aby sa popýtal na úväzky v aprobácii na iných školách v zriaďovateľskej pôsobnosti alebo sa poinformuj sama. Kolegyne učia potom napr. v pondelok a stredu na jednej škole, ostatné dni na druhej. Myslím si, že ak nepristúpiš na čiastočný úväzok (možno na to čaká), tak ťa prepustí z nadbytočnosti a hodiny dá iným kolegom.
zuzbac
01.06.14,14:45
dakujem za odpovede; nechcem zniet paranoidne, ale nie je zníženie uväzku ľahšou cestou k neskoršej výpovedi a tým aj menšiemu odstupnému; zmení sa tým predsa pracovná zmluva. a dalej, ja som ucitel, ktorý ma kvalifikáciu na tri predmety, teda keby chcel hodiny by aj nasiel.
ivka70
01.06.14,14:54
Je to sposob, ako usetrit na odstupnom, lebo vypoved mozes dostat aj mesiac po podpise skrateneho uvazku.
Preto je lepsie trvat na pracovnej zmluve a plnom uvazku - s rizikom skoncenia PP hned.
Posudit moznosti ineho zamestnania v okoli (kedze mas deti) uz musis sama.
mimaBe
01.06.14,14:55
takže to bude asi tak, že hodiny ti nájsť nechce a čaká, že znížený úväzok odmietneš... čím skôr začneš hľadať hodiny inde, tým pre teba lepšie...