Leni445
01.06.14,20:27
Dobrý deň, chcela by som sa spýtať, že keď už mám po 18tke tak sirotský dôchodok môže byť vyplácaný na môj účet a nie na otcov? Ďakujem za rýchlu odpoveď
Leni445
01.06.14,18:31
Dobrý deň, chcela by som sa spýtať, že keď už mám po 18tke tak sirotský dôchodok môže byť vyplácaný na môj účet a nie na otcov? Ďakujem za rýchlu odpoveď
buchač
01.06.14,18:37
Poukazovanie dôchodku

Spôsoby, ktorými je možné dôchodok vyplácať.
Ako je potrebné požiadať o zmenu v spôsobe výplaty dôchodku a v akej lehote Sociálna poisťovňa tejto žiadosti vyhovie.

Sirotský dôchodok sa vypláca vopred v pravidelných mesačných lehotách, vždy v pravidelne sa opakujúcich výplatných termínoch.

Výplatný termín určí každej osobe, ktorej je priznaný dôchodok, Sociálna poisťovňa.

Do cudziny, ktorá nie je štátom, na ktorý sa vzťahujú koordinačné nariadenia Európskej únie, sa sirotský dôchodok vypláca pozadu v trojmesačných lehotách vždy až po predložení potvrdenia o žití poberateľa dôchodku.

Za istých podmienok možno sirotský dôchodok priznať preddavkovo, a to vtedy, ak sú splnené podmienky nároku na sirotský dôchodok, ale ešte pred vydaním rozhodnutia o priznaní sirotského dôchodku je potrebné zistiť niektoré skutočnosti, ktoré sú potrebné na určenie jeho sumy.

Sirotský dôchodok sa môže poukazovať
na účet príjemcu dôchodkovej dávky v banke alebo v pobočke zahraničnej banky,
v hotovosti, ak si takýto spôsob poukazovania dôchodku príjemca dôchodku zvolí,
na účet manžela (manželky) poberateľa dôchodku v banke alebo v pobočke zahraničnej banky, ale len za predpokladu, že o to poberateľ dôchodku písomne požiada, manžel (manželka) ako majiteľ účtu s tým súhlasí a poberateľ dôchodku má v čase poberania dôchodku dispozičné právo k uvedenému účtu,
prostredníctvom hromadného poukazu do zariadenia sociálnych služieb, ak je poberateľ dôchodku umiestnený v tomto zariadení a nepožiada o iný spôsob poukazovania dôchodku,
prostredníctvom ústavu na výkon väzby alebo ústavu na výkon trestu odňatia slobody, ak je osoba umiestnená v tomto zariadení.

Poberateľ dôchodku môže Sociálnu poisťovňu požiadať o zmenu spôsobu výplaty dôchodku, pričom výplatu žiadaným spôsobom je Sociálna poisťovňa povinná zabezpečiť najneskôr od výplatného termínu dôchodku splatného v treťom kalendárnom mesiaci nasledujúcom po kalendárnom mesiaci, v ktorom bola žiadosť o zmenu spôsobu výplaty dôchodku Sociálnej poisťovni doručená. Uvedené sa nevzťahuje na osobu umiestnenú v ústave na výkon väzby alebo ústave na výkon trestu odňatia slobody.

http://www.socpoist.sk/sirotsky-dochodok/1291s
veronikasad
01.06.14,18:40
Dôvod ?
tictac7
01.06.14,19:26
Mária27
01.06.14,19:27
Ty si poberateľ dávky, otec príjemca. Pozri
zákon o sociálnom poistení č. 461/2003

§ 117
Poukazovanie dávok a poberateľ dávky

(1) Dávky sa poukazujú na účet príjemcu dávky v banke alebo ...

(2) Ak poberateľ dávky požiada o zmenu spôsobu výplaty dávky, Sociálna poisťovňa je povinná vykonať túto zmenu najneskôr od splátky dávky splatnej v treťom kalendárnom mesiaci nasledujúcom po kalendárnom mesiaci, v ktorom bola žiadosť o zmenu spôsobu výplaty dávky doručená Sociálnej poisťovni.

(4) Príjemca dávky je poberateľ dávky, zákonný zástupca poberateľa dávky, fyzická osoba, ktorej bolo nezaopatrené dieťa zverené do náhradnej rodinnej starostlivosti, štatutárny zástupca zariadenia, v ktorom je nezaopatrené dieťa umiestnené na základe rozhodnutia súdu, alebo osobitný príjemca.
avalik
01.06.14,19:37
môžeš požiadať SP o zmenu zasielania sir. dôcodku ... buchač dal info

nezabudni sa potom dohodnut s otcom, kolko budes prispievat na domacnost a stravu
Leni445
01.06.14,19:39
cize ak tomu spravne chapem tak ked som poberatel davky tak po 18tke kedze otec nie je uz moj zakonny zastupca, mozem poziadat o zmenu vyplacania na iny ucet?
Mária27
01.06.14,19:53
ano