sabinka02
01.06.14,22:39
Dobrý deň,
chcela by som poprosiť o radu ako správne postupovať pri danej situácii:
-začínam podnikať a do elektronickej registračnej pokladne si vložím 200€ na vydávanie. Takže urobim v reg. pokladni "VKLAD" 200€
-na konci dňa si urobím dennú uzávierku, kde budem mať celkové tržby 1000€, s tým že v hotovosti bolo uhradených 700€ a platba kartou bola 300€.
- na záver dňa by som si chcela presunúť 700€ z elektr.reg.pokladne do druhej pokladne, aby som mala peniaze v nej na uhradzanie faktúr.

ako toto zaúčtovať v JU?
- vytvorím si najprv PPD1 na sumu 200€ ako dotáciu pokladne, ktorú zapíšem do pokladničnej knihy pre registračnú pokladňu a zároveň v peňažnom denníku urobím zápis hotovosť príjem+ príjem neovplyvňujúci ZD=200€.

- vytvorím PPD2 a do peňažného denníka zapíšem hotovosť príjem+príjmy ovplyvnujúce ZD 700€ a zároveň na základe toho istého PPD2 priebežnú položky-príjem+príjmy ovplyv.ZD=300. Keď obdržím výpis z BU, tak zapíšem príjem peň.prostriedkov na BU+priebežné položky výdaj =300€.
Do pokladničnej knihy pre registr. pokladňu by som mala na základe PPD2 urobiť príjem 700€ a do knihy pre BU na základe výpisu z účtu príjem 300€.

Je to správne? ako sa prosím vás postupuje ak si podnikateľ na konci dňa dá peniaze, čo utržil do druhej pokladne, aby ich nemal stále v reg.pokladni? ako sa robia prevody medzi jednotlivými pokladňami? na základe akých dokladov?
ako by som mala urobiť, že na konci dňa si prevedie 700€ do druhej pokladne, ktorú používa na úhradu dodáv. faktúr. prevod medzi jednotlivými pokladňami učtujem aj v peňažnom denníku alebo len v jednotlivých pokladničných knihách? ako sa to prosím robí v praxi?

ďakujem za pomoc
veronikasad
01.06.14,20:43
O pohyboch v reg.pokladni v účtovníctve neúčtuješ. V pokladni firmy účtuješ o tržbách, treba rozlíšiť či ide o úhradu odber.faktúr v hotovosti (cez ERP), alebo tržby z ERP, príp. platbu kartou.
sabinka02
01.06.14,20:51
ja som si práve čítala, že treba viesť ku každej pokladni samostatnú pokladničnú knihu a na základe PPD a VPD robiť prevody medzi nimi. ako to funguje v praxi? keď mám viesť samostatne pokladničnú knihu pre registračnú pokladňu, v ktorej mám príjmy za tržby a za úhradu odber. faktúr a následne chcem utržené peniaze previesť do druhej pokladne, aby som mala peniaze na uhrady dodáv. faktúr. viete mi poradiť z praktického hladiska ako to funguje?
veronikasad
01.06.14,20:55
Firmám vediem len jednu pokladňu, tak ako som napísala v predch.príspevku. Narobíš si zmätky (duplicitu) v účtovníctve.
Ak máš stále rovnaký vklad v ERP, kvôli správnemu zostatku v hlavnej pokladni by som stály výdaj zaúčtovala cez priebežnú položku a k 31.12. ho vrátila do hlavnej pokladne.
Dennou uzávierkou sa ti predsa hotovosť v ERP vynuluje.
sabinka02
01.06.14,21:07
takže mi stačí na začiatku urobiť "VKLAD" v elektr.reg.pokladni napr. 200€, ten zapíšem do peňažného denníka ako príjem v hotovosti+príjem neovplyv.ZD a do pokladničnej knihy ako príjem.
potom keď budem mať dennú uzávierku 1000€ v hotovosti, tak zaznačím v peňažnom denníku príjem 1000€ a takisto aj príjem v pokladničnej knihe 1000€. V peňažnom denníku to bude ok, lebo všetky VPD evidujem tam. a vlastne ak ráno urobím "VKLAD" v reg.pokladni zase len 200€, tak mne musí sedieť fyzická hotovosť na to, čo mi vykazuje denná uzávierka na konci dňa, takže peniaze, čo som prijala z predchádzajúceho dňa môžem akože presunúť do druhej pokladne. správne to chapem?
veronikasad
01.06.14,21:13
Prečo vklad do ERP chceš účtovať ako príjem ? Veď je to výdaj z hlavnej pokladne. Ako príjem v hlavnej pokladni budeš účtovať len denné tržby (bez vkladu).
sabinka02
01.06.14,21:20
aha! takže najprv si urobim dotáciu pokladne ešte pred reálnym používaním ERP na uhradu faktúr pred začatím podnikania - v peňažnom denníku urobím príjem hotovosti neovplyvnujúci ZD a keď začnem už aj predávať, tak urobím VPD z peňažného denníka 200€ a priebežnú položku? a v pokladničnej knihe robim všetky PPD a VPD bez ohladu na to, či ide o ERP alebo o pokladnu druhu?
sabinka02
02.06.14,06:13
postupujem teda správne, ak to urobím takto?

podnikateľa začína podnikať k 1.6.2014. V máji uskutočnil výdavky v hotovosti na nákup tovaru, kancel.potrieb, nákup ERP, kolky... v celkovej hodnote 2500€. 2.6.2014 otvára predajňu a ráno vloží do ERP fixný vklad na vydávanie 200€. Večer 2.6.2014 urobí dennú uzávierku s tým, že bude mať príjmy 1000€ v hotovosti.

- s datumom 1.6.2014 vystavím PPD1 na sumu napr. 3000€ ako dotáciu pokladne - príjem v hotovosti+príjem neovplyvujúci ZD

- dalej s dátumom 1.6.2014 vystavím VPD1 na sumu 2500€, kde su zahrnuté v jednej sume všetky výdavky pred začiatkom podnikania - výdavok v hotovosti+výdavky ovplyvnujúce ZD

- 2.6.2014 vystavím VPD2 - fixný vklad do ERP 200€ - výdavky v hotovosti+ priebežné položky( a na konci roka vrátim tieto peniaze do pokladne a urobim príjem v hotovosti+priebežné pol)

-2.6.2014 vystavím PPD2 - príjem tržieb cez ERP 1000€ -príjem v hotovosti+príjmy ovplyvnujúce ZD

ďakujem veľmi pekne za radu, akosi som sa v tom začala strácať:)
Žabinka
02.06.14,07:30
Nerozumiem, prečo chceš silou-mocou používať dve pokladne, ERP, a účtovnú.. Ale dobre, keď už, tak je v podstate tvoje účtovanie správne, až na to, že tých 200€ ako vklad by som nevyrovnávala na konci roka, ale vždy, keď sa urobí vklad do ERP, lebo inak sa poriadne zamoceš..
Modelová situácia:
podnikateľa začína podnikať k 1.6.2014. V máji uskutočnil výdavky v hotovosti na nákup tovaru, kancel.potrieb, nákup ERP, kolky... v celkovej hodnote 2500€. 2.6.2014 otvára predajňu a ráno vloží do ERP fixný vklad na vydávanie 200€. Večer 2.6.2014 urobí dennú uzávierku s tým, že bude mať príjmy 1000€ v hotovosti.
bežná pokladňa- PPD, VPD, pokladňa ERP- PPDERP, VPDERP
- s datumom 1.6.2014 vystavím PPD1 na sumu napr. 3000€ ako dotáciu pokladne - príjem v hotovosti+príjem neovplyvujúci ZD-
- dalej s dátumom 1.6.2014 vystavím VPD1 na sumu 2500€, kde su zahrnuté v jednej sume všetky výdavky pred začiatkom podnikania - výdavok v hotovosti+výdavky ovplyvnujúce ZD
- 2.6.2014 vystavím VPD2 - výber z bežnej pokladne a PPDERP - vklad do ERP pokladne cez priebežné položky -fixný vklad do ERP 200€ - výdavky v hotovosti+ priebežné položky( a na konci roka vrátim tieto peniaze do pokladne a urobim príjem v hotovosti+priebežné pol) - na konci dňa musíš urobiť opačnú operáciu, lebo uzávierkou sa ti pokladňa vynuluje, a tých 200€ sa ti akoby "stratí"- čiže 200€ VPDERP- výber z ERP a PPD -vklad do bežnej pokladne
-2.6.2014 vystavím PPDERP2 - príjem tržieb cez ERP 1000€ -príjem v hotovosti+príjmy ovplyvnujúce ZD

Musíš uznať, že si to chceš zbytočne komplikovať.. Stačí ti jedna pokladňa, o vkladoch do ERP neúčtuješ, lebo tie peniaze tam už máš, aj keď v akoby "inej pokladni" -akurát bloček o tom že si tie peniaze tam vložila, s názvom vklad, si odložíš.. Účtovať budeš len o výdajoch na bežnú prevádzku-VOZD, môžu byť aj výdaje nesúvisiace s podnikaním-VNZD, a príjmy, v tvojom prípade zatiaľ hovoríš o tržbách za tovar-POZD..
sabinka02
02.06.14,11:23
jasne, je to komplikovanejšie točiť 2 pokladne. ja som zostala z toho zmätená, kedže som si čítala, že pokladničná kniha sa má viesť pre každú pokladňu osobitne - vyslovene bolo napísané, že nejde iba o ERP.
takže či už mám peniaze v ERP alebo v nejakej inej pokladničke ide stále o jednu pokladňu a pokladničnú knihu vediem na základe VPD a PPD, ktoré mám či už na základe dennej uzávierky alebo iných vkladov/výberov do pokladne.
a tých 200€ ak dám ako vklad do ERP na začiatok vydávania nemusím účtovať ako PPD/VPD - iba si ho odložím, aby som vedela, že tie peniaze sú fyzicky v ERP?
a všetky faktúry ktoré vznikli ešte pred začiatkom podnikania vydám z pokladne v deň začatia podnikania jedným VPD s tým, že vo VOZD rozdelím, či ide o tovar, služby?

ďakujem veľmi pekne za pomoc:)
Žabinka
02.06.14,12:55
presne si to pochopila.. stačí jedna pokladičná kniha.. viac by si ich potrebovala, keby si mala aj napr. valutovú pokladňu.. ale v tomto prípade stačí jedna.. veď hotovosť, s ktorou účtovná jednotka disponuje, či už v ERP pokladni alebo bežnej pokladni je jedna a tá istá hotovosť.. ERP pokladňa má v podstate len evidenčný charakter, slúži na evidenciu tržieb.. predstav si to ako dve škatulky, jedna bude ERP, druhá bežná pokladňa.. na konci účtovného obdobia sa celková suma z oboch škatuliek uvedie dokopy v kolonke Peniaze a ceniny vo výkaze majetku a zzáväzlkov, aj v peňažnom denníku je konečný zostatok súhrnný.. čo sa týka faktúr, to je správne ako píšeš..
sabinka02
02.06.14,13:38
super, velmi pekne dakujem za pomoc:)
a mala by som ešte otázočku - aký softver používate na učtovanie v JU, máte nejaký soft., čo sa da stiahnut aj zadarmo?
Žabinka
02.06.14,13:48
obvykle každý program má možnosť stiahnutia demo verzie, ktoré sú ale nejak obmedzené, buď počtom zaúčtovaných dokladov, alebo výstupmi.. treba vyskúšať viacero účtovných programov, a potom si vybrať ten, ktorý ti bude najviac vyhovovať.. popozeraj si aj témy ohľadom účtovných pfrogramov.. http://www.porada.sk/t172554-aky-uctovny-softver-pouzivate-vyhody-nevyhody.html
http://www.porada.sk/t227137-aky-uctovny-software-pre-rok-2014-a.html
http://www.porada.sk/t191119-vhodny-softver.html
sabinka02
02.06.14,20:33
dobrý večer,
mohla by som vás poprosiť ešte o radu v súvislosti s PHM?
ak podnikateľ má osobný automobil, ktorý nemá zaradený do majetku, ako je to s uplatňovaním PHM?

- musí si viesť knihu jázd?
- ak má sídlo uvedené doma, môže si ako služobný km uvádzať aj cestu z domu do predajne?
- mám počítať uplatnenie PHM systémom základnej náhrady na km? potom do peňažného denníka účtujem rovno len sumu, ktorá mi vyjde? alebo celý rok budem uvadzať každý bločik na nakup PHM ako výdavok z pokladne+výdavky neovplyvnujúze ZD a v ramci zavierkových operácii zaúčtujem sumu podľa základnej náhrady na km do výdavkov oplyv.ZD?
- alebo môžem používať 50% paušálne výdavky? to by som celý rok uvádzala všetky bločky za PHM ako výdavky neovplyv.ZD a na konci roka z tejto celk. sumy zaúčtujem 50% do výd.ovplyv.ZD bez ohladu na počet služobných a súkromných km?

ďakujem