insania
02.06.14,07:18
Dobry den, dcera mi ochorela a musim s nou ist k lekarovi a nemozem ist do prace, v praci je nove nariadenie ze musim si najprv prist do prace pre potvrdenie pre lekara a potom k lekarovi ktory to potvrdenie vypise. ak nechcem behat s dcerou do prace ale rovno ist k lekarovi tak mi neuznaju potvrdenie od lekara.
lekara mam kusok od domu ale pracu dalej v meste.

je to spravne?
Dakujem
veronikasad
02.06.14,06:30
Zrejme zamestnávatel vychádza z § 144 ZP

§ 144
Spoločné ustanovenia o prekážkach v práci
Na začiatok

(1) Ak je prekážka v práci zamestnancovi vopred známa, je povinný včas požiadať zamestnávateľa o poskytnutie pracovného voľna. Inak je zamestnanec povinný upovedomiť zamestnávateľa o prekážke v práci a o jej predpokladanom trvaní bez zbytočného odkladu.

(2) Prekážku v práci a jej trvanie je zamestnanec povinný zamestnávateľovi preukázať. Príslušné zariadenie je povinné potvrdiť mu doklad o existencii prekážky v práci a o jej trvaní.

----------
Oznám zamestnávatelovi (telefonicky alebo mailom) náhle ochorenie dcéry a pýtaj si od lekára potvrdenie s vyznačením času odchodu. Zamestnávatel ti musí prekážku ospravedlniť, len možno za vystavenie potvrdenia budeš u lekára platiť poplatok.
neva19
02.06.14,06:31
Takéto nariadenia nie sú v poriadku a je potrebné trvať na vedúcom pracovníkovi, aby akceptovali štandardné potvrdenia lekárov na ospravedlnenie neprítomnosti na pracovisku. Takéto nariadenie je akceptovateľné, pokiaľ ide o preventívku, alebo plánovanú návštevu lekára - ale aj vtedy by som si papier vyžiadala deň vopred. Sú ochorenia, ktoré pre akútnosť jednoducho nedovolia pracovníkovi dostaviť sa pre firemné tlačivo.