anny
02.06.14,07:59
Dobrý deň, potrebovala by som poradiť, vopred veľmi pekne ďakujem. V roku 2009 dala organizácia výpoveď zamestnancovi. Ten to dal na súd. Dnes nám prišlo uznesenie zo súdu. Schválil sa súdny zmier. Skončenie pp výpoveďou je neplatné. Organizácia aj zamestnanec sa dohodli, že pracovný pomer skončil v roku 2009. Organizácia je povinná zaplatiť zamestnancovi určitú sumu na účet. Nikde v uznesení sa nehovorí o náhrade mzdy. Chcem sa spýtať či môžme zamestnancovi zaplatiť uvedenú výšku celú a vôbec nebudeme počítať odvody ani preddavok na daň. Vyjadrenie nášho právnika je, že to nie je náhrada mzdy, pretože sa skutočne pracovný pomer skončil v roku 2009 a čiastka ktorú sme povinný zaplatiť je na základe súdneho rozhodnutia.
Zuzanka_ba
16.06.14,16:16
Dúfam že to pôjde otvoriť, z SP
https://www.google.sk/url?sa=t&rct=j&q=&esrc=s&source=web&cd=3&cad=rja&uact=8&ved=0CDAQFjAC&url=http%3A%2F%2Fwww.socpoist.sk%2Findex%2Fopen_fi le.php%3Fext_dok%3D46061&ei=CiWfU7K2HoaN7QbXmIG4DQ&usg=AFQjCNEu1uUsUgIptM0uh3So-YATnHG5LA&sig2=eqzR7SvgyGA_OUOkSIPjtw&bvm=bv.68911936,d.ZGU

"Za rozhodnutie súdu sa považuje aj súdom schválený zmier účastníkov konania, preto treba na účely možnosti aplikácie ustanovenia § 139a zákona o sociálnom poistení v znení neskorších predpisov podmienku právoplatného rozhodnutia súdu považovať za splnenú aj v prípade, ak v konaní o neplatnosti skončenia pracovného pomeru súd právoplatne schválil účastníkmi uzavretý zmier."

Podľa mojej mienky ak v zmieri bolo, že výpoveď bola neplatná, tak sumu ktorú ma zamestnávateľ vyplatiť je potrebné považovať za náhradu mzdy.

Pracovný pomer skončil dohodou v zmieri k tomu dátumu ku ktorému by skončil na základe tej pôvodnej neplatnej výpovede? Bola/nebola tá výpoveď okamžitá?

§ 79 Zákonník práce
(3) Ak zamestnávateľ skončil pracovný pomer neplatne a zamestnanec netrvá na tom, aby ho zamestnávateľ ďalej zamestnával, platí, ak sa so zamestnávateľom nedohodne písomne inak, že sa jeho pracovný pomer skončil dohodou, ak
a) bola daná neplatná výpoveď, uplynutím výpovednej doby,
b) bol pracovný pomer neplatne skončený okamžite alebo v skúšobnej dobe, dňom, keď sa mal pracovný pomer skončiť.
(4) V prípadoch ustanovených v odseku 3 písm. b) zamestnanec má nárok na náhradu mzdy v sume svojho priemerného zárobku podľa § 134 za výpovednú dobu dvoch mesiacov.
anny
16.06.14,18:31
Ďakujem Vám za pomoc.

V súdnom zmieri sa obidvaja účastníci dohodli, že pp skončí tak ako bola daná pôvodná neplatná výpoveď, teda v roku 2009. Ak je to príjem, ktorý by mal byť vymeriavacím základom, moja otázka je na koľko mesiacov mám rozpočítať tú sumu, keďže dotyčná bola počas tých piatich rokoch aj pn, dokonca bola a je zamestnaná v zahraničí. Ak by sa mal z toho príjmu platiť aj odvod do zdravotnej poisťovne, tak do ktorej, keďže som teraz hľadala, v ktorej je poistená, samozrejme, že v žiadnej, keďže je v zahraničí.