cinky16
02.06.14,09:43
Ahojte, neviete mi poradit, ze ak mam z-nca evidovaneho na urade prace, ma u nas dohodu a nesmie zarobit viac ako 147 eur aj nejake centy, ci moze mat na vypl.paske priklad 140 eur + cestovné nahrady, zapocitavaju sa mu do prijmu, aby ho nevyradili z evidencie?
avalik
02.06.14,07:50
5/2004 Zákon o službách zamestnanosti

(2) Uchádzač o zamestnanie môže

a) vykonávať zárobkovú činnosť na základe pracovnoprávneho vzťahu alebo právneho vzťahu podľa osobitného predpisu,13) ak mzda alebo odmena za vykonávanie týchto činností nepresiahne 75 % zo sumy životného minima pre jednu plnoletú fyzickú osobu podľa osobitného predpisu13a) platnej k prvému dňu kalendárneho mesiaca, za ktorý sa preukazuje výška mzdy alebo odmeny, alebo

311/2001 Zákonník práce

§ 118

(2) Mzda je peňažné plnenie alebo plnenie peňažnej hodnoty (naturálna mzda) poskytované zamestnávateľom zamestnancovi za prácu. Za mzdu sa nepovažuje najmä náhrada mzdy, odstupné, odchodné, cestovné náhrady vrátane nenárokových cestovných náhrad, príspevky zo sociálneho fondu, príspevky na doplnkové dôchodkové sporenie, príspevky na životné poistenie zamestnanca, výnosy z kapitálových podielov (akcií) alebo obligácií, daňový bonus, náhrada príjmu pri dočasnej pracovnej neschopnosti zamestnanca, doplatky k nemocenským dávkam, náhrada za pracovnú pohotovosť, peňažná náhrada podľa § 83a ods. 4 a iné plnenie poskytované zamestnancovi v súvislosti so zamestnaním podľa tohto zákona, osobitných predpisov, kolektívnej zmluvy alebo pracovnej zmluvy, ktoré nemá charakter mzdy. Za mzdu sa tiež nepovažuje ďalšie plnenie poskytované zamestnávateľom zamestnancovi zo zisku po zdanení.
cinky16
02.06.14,08:01
podla toho mi vychadza, ze mozem dat do vyplatnej pasky 75 % zo sumy zivot., minima + cestovné nahrady
veronikasad
02.06.14,08:03
Ak ide o dohodára, cestovné náhrady musia byť dohodnuté písomne vopred v dohode. Postupovali ste takto a bola takáto dohoda odovzdaná na UP ? Súčasne treba dodržať zákon o cestovných náhradách (odpracované hodiny v nadväznosti na min.mzdu)
cinky16
02.06.14,08:08
prave dnes chcem dohodara prihlasit, este len budem robit dohodu, tak som to chcela dopredu vediet...no ved prave - Súčasne treba dodržať zákon o cestovných náhradách (odpracované hodiny v nadväznosti na min.mzdu), to sa mi to potom velmi neoplati, lebo pri ani jednej dohode pri prac. cinnosti moze odp.2 hod.denne a pri vyk. prace 350 hod. za rok a ja to potrebujem rozpocitat na pol roka, nakolko z-nec ma narok na podporu, o kt. nechce prist...
veronikasad
02.06.14,09:23
A pri odpracovaní 2 hod. denne mu nárok na stravné nevzniká.
cinky16
02.06.14,09:24
ano, viem...dakujem aj tak :)