V.Semi
02.06.14,09:41
Dobrý deň prajem, je možné, že to tu bolo už x-krát riešené, ale zdá sa mi to veľmi neprehľadné, preto sa chcem spýtať. Mám s. r. o., ktorá nakupuje od zahraničného dodávateľa, konkrétne z Českej republiky. Nie som platcom DPH, no teraz som nakúpila za vysokú sumu aj s DPH. Vraveli mi, že si môžem podať žiadosť na českých úradoch o vrátenie dane. Je na tom niečo pravdy a ak áno, viete mi poradiť čo je potrebné? Veľmi pekne ďakujem a prajem krásny deň :)
Andrej13
02.06.14,15:48
upresni, čo nakupuješ tovar alebo služby? čo je vysoká suma?
V.Semi
02.06.14,15:59
Nakupujem tovar, špeciálne krmivo a na dani sa jedná o cca 4 000 € ročne
Andrej13
02.06.14,16:31
No takže odpoveď som napísal, ale keďže sa vymazala, keď som dal odpovedať tak ešte raz, ale iba rýchlo. Podľa zákona o DPH par. 7 sa registrujete ako zdaniteľná osoba pri dosiahnutí obratu 14000 Eur za rok pri nákupe tovaru. To ste prekročili.

Následne budete mať pridelené IČ DPH a faktúry z ČŠ Vám budú chodiť bez DPH s prenosom daňovej povinnosti. Budete robiť samozdanenie, ale nebudete si DPH uplatňovať na vstupe, iba na výstupe. Takže budete podávať priznanie k DPH a platiť DPH.

Zamyslenie na koniec: Nakupujete ročne tovar za 24000 Eur, za koľko ho asi predávate? Nedosiahli ste obrat na povinnú regsitráciu? Nebolo by vhodné sa registrovať dobrovoľne?
V.Semi
02.06.14,16:42
Bolo by vhodné sa zaregistrovať...teda skôr by som povedala trebalo by. Stále mám pocit, že budem mať s tým len samé náklady. Je to zrejme tým, že ešte len začínam a som opatrná, ale veľmi pekne ďakujem za odpoveď. Teda aby som si to zhrnula, pokiaľ nie som registrovaná ako platba DPH, nemám nárok ho získať späť ako mi to povedali tí Česi... áno?
Andrej13
03.06.14,07:08
urcite nie. Ty by si mala byt registrovana podla par. 7, oni vystavit fakturu bez DPH, a ty by si mala tu DPH odviest na slovensku. A odporucam najst si uctovnika a komunikovat to s niekym osobne.