kajkape
02.06.14,11:24
Veľmi pekne prosím o objasnenie, či ako dodávateľ mám fakturovať úroky z omeškania pri neskorom uhradení faktúry zo strany odberateľa. Čím viac o tom čítam, aj staré príspevky, tým viac sa v tom motám :(. /Tak sa prosím na mňa nehnevajte, že opäť otváram túto tému/
Chápem správne, že ja mám právo, ale dlžník povinnosť? Tzn. ak ja vystavím faktúru, on ju má povinnosť uhradiť (čo viem, že neuhradí). Ak ju nevystavím, tak jednoducho to neriešime? /v zmluve nie je nič zakotvené, resp. že sa v ostatných bodoch postupuje podľa OZ/
Obchodný zákonník §369
(1) Ak je dlžník v omeškaní so splnením peňažného záväzku alebo jeho časti, je povinný platiť z nezaplatenej sumy úroky z omeškania určené v zmluve, inak o 10 % vyššie, než je základná úroková sadzba Európskej centrálnej banky uplatňovaná pred prvým kalendárnym dňom kalendárneho polroka, v ktorom došlo k omeškaniu. Základná úroková sadzba Národnej banky Slovenska platná v prvý kalendárny deň kalendárneho polroka, sa použije počas celého tohto polroka.
(3) Veriteľ má nárok na náhradu škody spôsobenej omeškaním so splnením peňažného záväzku, len ak táto škoda nie je krytá úrokmi z omeškania.



môžem "veriteľ má nárok" použiť aj v súvislosti s úrokmi z omeškania?
Pri výpočte môžem použiť 9,25% p.a. alebo 10,25% /ECB uvádza ako základnú sadzbu na hlavné refinančné obchody 0,25%/
http://www.justice.gov.sk/Stranky/Nase-sluzby/Civilne-pravo/Aktualna-sadzba-zakonnych-urokov-z-omeskania/Uvod.aspx


veľmi pekne ďakujem
Mária27
02.06.14,09:57
Máš staré znenie zákona. Úroky máš právo pýtať, ale ak nechceš,nemusíš. Premlčia sa po troch rokoch.

§ 369


(1) Ak je dlžník v omeškaní so splnením peňažného záväzku alebo jeho časti, vzniká veriteľovi, ktorý si splnil svoje zákonné a zmluvné povinnosti, právo požadovať z nezaplatenej sumy úroky z omeškania vo výške dohodnutej v zmluve, a to bez potreby osobitného upozornenia.

(2) Ak výška úrokov z omeškania nebola dohodnutá, dlžník je povinný platiť úroky z omeškania v sadzbe, ktorú ustanoví vláda Slovenskej republiky nariadením.

(3) Ak záväzok vznikol zo spotrebiteľskej zmluvy a dlžníkom je spotrebiteľ, možno dohodnúť úroky z omeškania najviac do výšky ustanovenej podľa predpisov občianskeho práva.

Úroky pozri
http://www.justice.gov.sk/Stranky/Nase-sluzby/Civilne-pravo/Aktualna-sadzba-zakonnych-urokov-z-omeskania/Uvod.aspx
kajkape
02.06.14,10:52
srdecna vdaka.... ja som pozerala obchodny zakonnik tu na porade...zakony-obchodny zakonnik. Ani vo sne by mi nenapadlo, ze sa mi objavi ako prva neaktualna verzia :/