Mirkaska
10.04.06,08:37
Do obratu sa nezapočítavajú výnosy (príjmy), ktoré z hľadiska ZDPH nie sú predmetom dane napr:
-výnosy (príjmy) za škody, nakoľko škody nie sú dodaním tovaru alebo služby v tuzemsku,
-výnosy (príjmy) z úrokov z omeškania,
-výnosy (príjmy) z úrokov z peňažných prostriedkov na účte v banke, ak platiteľ nie je bankou, nakoľko dosiahnutie úroku sa nepovažuje za dodanie služby podľa § 10 ods. 2 písm. c),
-inventarizačné prebytky zistené pri fyzickej inventúre hmotného majetku,
-výnosy (príjmy) za služby, ktorých miestom dodania nie je tuzemsko (pozri napr. § 15 ods. 7, 8 ZDPH).

Môžeme toto doplniť?
- výnosy - zúčtovanie prijatej dotácie (648)
- vymožené vynaložené trovy súdneho konania, právneho zastúpenia (účt. na 648)
jasper
29.08.07,11:46
Ahojte,

zda sa ze na tuto otazku nikto neodpovedal. Mozete mi poradit ako sa chape dotacia na podu a zvierata z hladiska povinnosti stat sa platitelom dph?
Male druzstvo vlastnikov oviec (neplatca dph) ma prijmy z predaja syra, ktore vsak nepokryju naklady. Koncom roka dostava dotaciu na obrabanu podu a na ovce - je to cca necely milion a z toho cely rok zije (platy valachov, prenajom pody, mastale, krmivo a pod.) V decembri ma teda obrat skoro milion - na zaklade coho sa nemusi registrovat ako platca dph?
Kája.
29.08.07,14:25
Dotácia sa nezahrňa do obratu na účely DPH, nakoľko dotácia nie je predmetom dane. Predmetom dane je dodanie tovaru a služieb za protihodnotu a vy štátu nič nedodávate.
Aljok
29.08.07,14:43
Viď ZDPH:
Registračná povinnosť
§ 4

(9) Na účely tohto zákona sa obratom rozumejú výnosy (príjmy) bez dane z dodávaných tovarov a služieb v tuzemsku okrem výnosov (príjmov) z tovarov a služieb, ktoré sú oslobodené od dane podľa § 28 až 36 a podľa § 40 až 42. Výnosy (príjmy) z poisťovacích služieb, ktoré sú oslobodené od dane podľa § 37, a finančných služieb, ktoré sú oslobodené od dane podľa § 39, sa nezahŕňajú do obratu, ak tieto služby sú poskytované pri dodaní tovaru alebo služby ako doplnkové služby. Do obratu sa nezahŕňajú výnosy (príjmy) z príležitostne predaného hmotného majetku okrem zásob a výnosy (príjmy) z príležitostne predaného nehmotného majetku.
jasper
29.08.07,17:32
Vdaka, takto je to strucne a jasne.