anajka2
02.06.14,17:18
Dobrý deň, chcela by som Vás poprosiť o radu pri kúpe členského podielu na družstevnom byte, ktorého anuita je už 0, nájomca má všetky nedoplatky vyrovnané, takže reálne nebráni nič tomu, aby sme podiel v družstve od neho odkúpili a následne previedli do OV. Osobne sme sa na družstve boli informovať ako celý proces prebieha, no nie som si istá tým či nie sme v ohrození pri úhradení kúpnej ceny, nakoľko predávajúci od nás požaduje túto vyplatiť ihneď v deň podania zmluvnej dokumentácie do podateľne na družstve, lebo tvrdí, že už samotným podaním on predáva svoj podiel a mi ho nadobúdame. Navrhovali sme vinkulovať peniaze do doby kým družstvo aj danú zmluvu odsúhlasí a zašle nám ju na podpis, no on toto riešenie odmieta.
Prosím viete mi poradiť, aké je pre nás ako kupujúcich najlepšie riešenie pri platbe v takomto prípade? Má predávajúci pravdu v tom, čo nám tvrdí? Nerisujeme neprijatie zmluvy kupujúcej a následnú stratu financií?
Ďakujem veľmi pekne.
Mária27
02.06.14,17:14
Predávajúci má pravdu. Vezmite si potvrdenie o doručení zmluvy družstvu. Družstvo nemôže prevod zamietnuť, ani zastaviť na žiadosť prevádzajúceho.

obchodný zákonník
§ 230

Prevod práv a povinností spojených s členstvom v bytovom družstve na základe dohody nepodlieha súhlasu predstavenstva. Členské práva a povinnosti spojené s členstvom prechádzajú na nadobúdateľa vo vzťahu k družstvu predložením zmluvy o prevode členstva príslušnému družstvu alebo neskorším dňom uvedeným v tejto zmluve. Tie isté účinky ako predloženie zmluvy o prevode členstva nastávajú, len čo príslušné družstvo dostane písomné oznámenie doterajšieho člena o prevode členstva a písomný súhlas nadobúdateľa členstva.