Mária27
02.06.14,20:30
Prišla mi otázka:

Dnes 21:23 donegal
Dobrý deň , môj problém je závažného a obsiahleho formátu a stále viac sa zamotávajuci . Pred časom som mala dopravnú nehodu ktorú spôsobil môj priamy nadriadený a zároveň riaditeľ v jednej osobe,takže vlastne, pracovný úraz s následkom ťažkej ujmy na zdraví.Prebehli nasledovné procesy,hlásenie do soc.poisťovne ,inšpektorát práce. Ja som medzi tým ležala v nemocnici so zlomeninou panvy a trieštivou zlomeninou ruky,viac početné pohmliaždeniny celého tela všetko na jednej strane. Týždeň som čakala na operáciu kvôli poraneniu brušnej dutiny od bezpečnostného pasu aby ma stabilizovali lebo som mala zapuchnuté vnútorné organy.Pred týždňom som sa po prvý krát mohla posadiť. Bol to deň radosti pre mňa aj celu rodinu,ale v nasledujúci deň sa začali objavovať problémy,ktoré nám nedajú spávať.Môjmu nadriadenému priznali vinu a tým sa spustil kolotoč ktorý odhalil pre mňa zdrvujúce náležitosti. Hlásenie na sociálnej poisťovni zo strany zamestnávateľa je nekompletne ,zavádzajúce, a bez uvedenia ťažkej ujmy na zdraví,bez akýchkoľvek vyjadrení k úrazu či už z mojej strany,ako aj zo strany ošetrujúceho lekára, chýba aj vyjadrenie bezpečnostného technika. Na inšpektoráte práce je to nápodobne ,uraz je registrovaný ako ľahký bez ťažkej ujmy na zdraví a bez vyjadrení spomínaných v predchádzajúcej vete dokonca v identifikačných kódoch v poslednom odstavci je vedený ako lahké povrchové zranenia. Úrazmi registrovanými ako ľahkými sa inšpektorát prace nezoberáVšetko spisoval môj nadriadený a aj obvinený v jednej osobe. ale najväčšie prekvapenie ma čakalo keď mi sociálna poisťovňa oznámila že mi zamestnávateľ priznal vinu v percentuálnej spoluúčasti paradoxne zato kvôli čomu som týždeň čakala na operáciu, údajne som nebola pripútaná. Bol to pre mňa doslova šok. Keď socialna poisťovňa vyzvala môjho zamestnávateľa na doplnenie údajov v hlásení o poistnej udalosti, ešte v ten deň zostavil škodovú komisiu ,donútil ich podpísať menovacie dekréty,predniesol im návrh o mojej spoluúčasti bez akýchkoľvek podložených dôkazov ,materiálov od vyšetrovateľov,alebo lekárskych zistení bez bezpečnostných technikov, bez možnosti mojho vyjadrenia mi priznali spoluúčasť,dokonca ma o tomto akte ani neinformovali, načo mam podla zákona pravo. Zo škodovej komisie neexistuje žiadny písomný záznam.
Moje otázky sú nasledovné:
-ma vôbec pravo môj nadriadený jednať aj ako štatutárny činiteľ,riaditeľ a v priamej súvislosti aj obvinený v tomto prípade?
-nebolo jeho konanie protiprávne ,že na základe jeho ústnej interpretácie bez dôkazového materiálu nanútil škodovej komisii svoje presvedčenia a ta uzavrela zaver aký uzavrela?
-nebolo jeho jednanie diskriminačné,alebo nabádaním na diskrimináciu tretej osoby?
Tých otázok je ešte strašne veľa,ale nemám už ani silu ich tu písať. Prosím Vás ak môžete poradiť ,alebo ak viete o niekom kto by mi vedel poradiť.Kde vlastne začať, som z toho zdrvená a zúfalá.
Za akúkoľvek pomoc vopred Ďakujem
donegal
Peggynka
02.06.14,18:44
Nespomína políciu,veď tá musela byť pri nehode a taktiež záznamy záchranky a centrálneho príjmu.Polícia predsa nehodu vyšetruje,hádam to nie je policajt(?!) .Ak áno-inšpekcia min. vnútra,ak nie,trestné oznámenie pre ublíženie na zdraví...
donegal
02.06.14,18:55
áno toto všetko, záznamy z polície a ošetrujúceho lekára ma doručiť sociálnej poisťovni zamestnávateľ v hlaseni poistnej udalosti a takisto na inšpektorát prace ma nahlásiť ako ťažkú ujmu na zdraví v zazname o registrovanom pracovnom úraze ,,samozrejme že to vyšetruje policia však to som tam uviedla mňaa by skôr zauímali odpovede v súvislosti s konaním nadriadeneho či postupoval spravne ked jednal aj ako nadriadený aj ako obvinený nieje to konflik záujmov?
Ice dive
02.06.14,20:13
vsak sa jedna o dopravnu nehodu, so skodou na zdravi a dlhsou PNkou ako 7 dni... takze je to v podstate pomaly na sud... trvale nasledky sa posudzuju az po roku od nehody... neviem ako sa riesia pracovne urazy, ale skoda by mala byt riesena cez pzp, kde policia urci vinnika.... tak neviem o akej spoluvine pises a udalost sa stala jedna... tak je divne, ze by mala dana udalost dva zavery... PZP je myslim, len spoluvina v pripade, ze by tam bol alkohol a spolujazdci by vedeli, ze vodic chlastal...
misoft
02.06.14,20:22
Je to konflikt záujmov - poškodený vyšetruje sám seba z hľadiska nadriadeného.... Spomínalo sa už - nečakať, podať na neho TO - ublíženie na zdraví. Od lekárov si vyžiadať aktuálne lekárske správy a tie zatiaľ použiť. Môžu tam lekári dopísať - stav nie je stabilizovaný - v lekárskej správe totiž popíšu všetky oderky a zranenia a príčiny ich vzniku. Teda aj opuchy vnútorných orgánov - t.z. bude to dôkaz pripútania bezp. pásom. Týmto sa pred súdom môže dokázať krivá výpoveď nadriadeného, jeho snaha o podvod na poistnom plnení.....
donegal
02.06.14,20:39
mal by som spraviť aj niečo voči inšpektoratu prace aby danu skutočnosť prešetrili
donegal
02.06.14,20:46
mal by som kontaktovať aj inšpektorat prace?
donegal
02.06.14,20:56
neriešim PZP riešim pracovný uraz!!!!!!
willma
02.06.14,20:57
Kontaktuj IP písomne a uveď všetky relevantné dôkazy podložené lekárskymi správami a zápisnicou z nehody resp. uveď, kto nehodu vyšetroval.
donegal
02.06.14,21:02
vyšetrovanie ešte nieje ukončene všetko musi ešte schvaliť prokuratura
Peggynka
03.06.14,03:45
Ono to ide jedno z druhým...treba zvážiť postup a obávam sa,že laik to nezvládne.Pozri tu:
http://www.odskodnenie.sk/odskodnenie-pri-nehode-nenechajte-sa-on-ukratit/
Peggynka
03.06.14,03:51
Lekári už zhruba vedia odhadnúť čas liečenia a ak to je viac ako 42 dní,je to trestný čin:
http://www.minv.sk/?zakonny-postih-vinnika-dopravnej-nehody
dmc
03.06.14,04:27
v tomto pripade odporucam vyuzit sluzby dobreho pravnika. Tu uz nejde o fazulky
willma
03.06.14,05:47
neostáva mi len súhlasiť, je to riadne zamotané, aj keď pre poškodenú jasné - pracovný úraz si nezavinila.
bubkoch
03.06.14,08:09
ice dive: pzp s tym nesuvisi, z pzp si moze uplatnovat skodu tiez, ale tu sa riesi pracovny uraz, co znamena otazku, ci jej zamestnavatel bude pocas celej PN platit priemernu mzdu, alebo ci socialna poistovna PN-ku, cize polovicu mzdy ... ak sa nemylim ...
ivka70
05.06.14,07:59
To sa trosku mylis, SP bude vyplacat PNku tak ako vyplaca, az potom robi doplatok kvoli prac. urazu do priemernej mzdy .....