jardo35
02.06.14,23:36
Môže mi zamestnávateľ nariadiť aj 6-tu nočnú,ak mám podpísané,že súhlasím s odpracovaním nadčasových hodín(400 hod.) za rok? Na rannej zmene robím Po-So,čiže tam si riadne odpracujem 1 nadčas.To isté platí aj o poobednej. Zaujíma ma,či po 5-tej nočnej nie je nárok na nejaké voľno.Ďakujem
Zuzanka_ba
18.06.14,14:19
Ustanovenie pre bežne rozvrhnutý čas - môžeš mať 6 nočných:
§ 90 Začiatok a koniec pracovného času
...
(8) Ak je pracovný čas rozvrhnutý do dvoch pracovných zmien, ide o dvojzmenný pracovný režim. Ak zamestnávateľ rozvrhne pracovný čas do troch pracovných zmien, ide o trojzmenný pracovný režim. Pracovný režim, v ktorom pracovná činnosť prebieha súvislo po všetky dni v týždni, je nepretržitý pracovný režim. Ak sa zamestnávateľ písomne nedohodne so zamestnancom inak, zamestnávateľ nemôže rozvrhnúť pracovný čas tak, aby zamestnanec pracoval v nočných zmenách dva týždne po sebe nasledujúcich, okrem prípadu, ak povaha práce alebo podmienky prevádzky neumožňujú rozvrhnúť pracovný čas inak.

Pre nariadený nadčas platia:
§ 97 Práca nadčas
...
(5) Prácu nadčas môže zamestnávateľ nariadiť alebo dohodnúť so zamestnancom len v prípadoch prechodnej a naliehavej zvýšenej potreby práce, alebo ak ide o verejný záujem, a to aj na čas nepretržitého odpočinku medzi dvoma zmenami, prípadne za podmienok ustanovených v § 94 ods. 2 až 4 aj na dni pracovného pokoja. Nepretržitý odpočinok medzi dvoma zmenami sa nesmie pritom skrátiť na menej ako osem hodín.


§ 94 Dni pracovného pokoja
(1) Dni pracovného pokoja sú dni, na ktoré pripadá nepretržitý odpočinok zamestnanca v týždni, a sviatky.

(2) Prácu v dňoch pracovného pokoja možno nariadiť len výnimočne, a to po prerokovaní so zástupcami zamestnancov.

(3) V deň nepretržitého odpočinku zamestnanca v týždni možno zamestnancovi nariadiť len tieto nevyhnutné práce, ktoré sa nemôžu vykonať v pracovných dňoch:

a) naliehavé opravárske práce,
b) nakladacie a vykladacie práce,
c) inventúrne a uzávierkové práce,
d) práce vykonávané v nepretržitej prevádzke za zamestnanca, ktorý sa nedostavil na zmenu,
e) práce na odvrátenie nebezpečenstva ohrozujúceho život, zdravie alebo pri mimoriadnych udalostiach,
f) práce nevyhnutné so zreteľom na uspokojovanie životných, zdravotných a kultúrnych potrieb obyvateľstva,
g) kŕmenie a ošetrovanie hospodárskych zvierat,
h) naliehavé práce v poľnohospodárstve v rastlinnej výrobe pri zakladaní, ošetrovaní a zbere pestovaných plodín a pri spracovaní potravinárskych surovín.

(4) Vo sviatok možno zamestnancovi nariadiť len práce, ktoré možno nariadiť v dňoch nepretržitého odpočinku zamestnanca v týždni, práce v nepretržitej prevádzke a práce potrebné pri strážení objektov zamestnávateľa.
(5) V dňoch 1. januára, vo Veľkonočnú nedeľu, 24. decembra po 12.00 hodine a 25. decembra nemožno zamestnancovi nariadiť ani s ním dohodnúť prácu, ktorou je predaj tovaru konečnému spotrebiteľovi vrátane s ním súvisiacich prác (ďalej len "maloobchodný predaj") s výnimkou maloobchodného predaja podľa prílohy č. 1a; ustanovenia odseku 3 písm. f) a odseku 4 sa v týchto prípadoch nepoužijú.

Keď ideš na šiestu nočnú - predpokladám, že robíš pondelok-piatok, a piatková nočná mala byť tvoja posledná, zasahuje tak nariadením nadčasu zamestnávateľ do tvojho víkendu (volá sa to nepretržitý odpočinok v týždni)
Máte zástupcov zamestnancov?
Robíš svoju bežnú prácu alebo niečo z odseku 3?
BXLmiami
18.06.14,14:36
Ak si lekár tak ano a nesťažuj sa.
Zuzanka_ba
18.06.14,14:40
z toho ako popisuje svoj režim, nemám dojem že by išlo o lekára.. nech sa vyjadrí
BXLmiami
18.06.14,14:56
Tak to je samozrejme rypnutie.Manžel práve vyčerpal ročný limit služieb aj s plus hpdinami a je jún.Všetci sú už mimo zákonníka.Zase ako každý rok.:-))
Zuzanka_ba
18.06.14,18:36
a ja som myslela že niekto nemá rád sťažujúcich sa doktorov:)
jardo35
18.06.14,21:21
Áno ,piatková nočná je moja posledná.Ale chodí sa aj na sobotnú,tzv.dobrovoľnú.Lenže u nás špekulujú a ak sa nikto neprihlási ,tak majú tendenciu tlačiť na ľudí,aby išli a preto chcem vedieť,že ak by ma náhodou posielali na 6-tu nočnú a ja odmietnem,či nebudem mať problém.

Máme zástupcu zamestnancov,ale tu sa každý bojí niečo povedať,lebo tu pracujú väčšinou starší ľudia a tí sú radi,že robia.

Z odseku 3 nerobím žiadnu prácu.

Lekár nie som samozrejme.Robím v klasickej firme zmenového majstra zo zahraničným majiteľom a robíme na 3 zmeny.
Zuzanka_ba
19.06.14,06:24
Ak by si sa nedostavil na nariadený nadčas, mohol by to, a predpokladám že by tak aj urobil, zamestnávateľ považovať za absenciu, a vyvodiť z toho krátenie dovolenky, ba dokonca až okamžitý vyhadzov. Ak to ideš risknúť, odporúčam dať si podpísať od nadriadeného prevzatie tvojho písomného nesúhlasu - tvoje vyjadrenie k tomu, že nesúhlasíš a nedostavíš sa, aby si mal v prípade potreby na papieri, čo sa vlastne stalo.
Určite by však bolo lepšie, keby ste to riešili cez zástupcu zamestnancov, nech tam nie je len formálne. Podľa zákonníka má predsa určité oprávnenia.
Najúčinnejšie si myslím že by bolo, ak by ste sa kolektívne dohodli, že nebudete chodiť na nariadené nadčasy, treba mať pevnú vôľu a držať spolu. Treba to kolegom vysvetliť, že vás všetkých naraz nemôžu vyhodiť.
Možné je aj podanie na inšpektorát práce - výsledky sú rôzne, a nepochybne aj následkom takého podania môže byť neoprávnený vyhadzov. Inšpektorátom sa môžeš "vyhrážať" zamestnávateľovi vo svojom písomnom vyjadrení k nadčasom.
Zamestnávateľ nepostupuje podľa zákona a nespráva sa eticky.
jardo35
19.06.14,06:51
Ďakujem za radu.