martinkoll
03.06.14,06:05
Ahojte, chcem poprosiť o radu. Bývam s otcom v byte kt. patrí otcovi aj mame(rozviedli sa) mama býva inde. Mama sa ide teraz vydávať, jej priateľ má 2 deti(je tiež rozvedený).
čo v prípade že by došlo k dedičskému konaniu čo sa týka nášho bytu? mali by nárok z maminej polovice aj moji kvázi "nevlastný súrodenci"? jedná sa o majetok nadobudnutý pred svadbou ako sa to v takýchto prípadoch rieši ?
dmc
03.06.14,04:23
Pokial by sa dedila mamina polovica bytu tak zo zakona v 1 skupine dedia manzel a deti (vlastne). Kedze majetok je nadobudnuty pred druhym manzelstvom (aspon tak som to pochopil) a s prvym manzelom je majetkovo -vysporiadana tak by si dedil ty ako syn a pripadne dalsi potomok tvojej mamy (ak by sa jej narodil alebo ak by existoval) a novy manzel. Nevlastny surodenec (vyzeneny) v prvej skupine nededia. Avsak - tvoja mama za zivota moze nakladat so svojim majetkom podla svojej lubovole a svoj podiel moze aj predat (otec ako spoluvlastnik ma pedkupne pravo) a v zavete moze byt odkazat komukolvek (pri dodzani pravidiel o neopomenutelnom dedicovi)

--dufam ze som ta velmi nezamotal :)
martinkoll
03.06.14,04:27
ja som z toho zamotaný už dosť aj tak :-) byt bol nadobudnutý počas 1. manželstva a je v spoločnom vlastnícte obidvoch mojich vlastných rodičov. v podstate s prvým manželom (otcom) vysporiadaná nieje pretože ja s otcom žijem v byte ktorý je v spoločnom vlastníctve mojej mamy a otca ale ona tam nežije. ale v podstate si mi odpovedal, čiže v krajnom prípade sa mi tam nemôže nejaký čurák nasťahovať a dožadovať sa vyplatenia...?
Peggynka
03.06.14,05:21
Vysporiadať čím skôr (vyplatiť mamu).V prípade smrti mamy,by dedil jej nový manžel jej časť s tebou.
martinkoll
03.06.14,05:28
aj ked mama nadobudla majetok este pocas prveho manzelstva ? vyplatit nieje z čoho
Peggynka
03.06.14,05:42
Áno aj,keby sa nevydala,tak by nemal partner nárok.Však popros mamu,nech svoju polovicu prepíše na teba,či? Prípadne sa s ňou dohodni,že jej budeš splácať mesačne.Ona má v podstate nárok aj na nájom,že užívate jej čiastku.
martinkoll
03.06.14,05:47
áno tak isto keďže jej je polovica bytu, tak má aj určité povinnosti ako splácať splátku za plastové okná a zateplenie baráku atď...ale to je jedno...tak to mám v pláne aby to napísala na mňa, nejde mi o prachy nejdem to predávať len tam žijem a nechcem o pár rokov riešit nejaké motanice a ešte niekoho vyplácať keby došlo k najhoršiemu. splácať jej nikto nebude nič to môžem rovno zobrať hypo a kúpiť niečo iné hento by sa predalo a z toho by sa to jedine vyplatilo.
martinkoll
03.06.14,05:48
Nevedela by si mi poradiť odkiaľ to máš ? či je na tieto veci aj nejaký zákon ? ja som googlil ale nič konkrétne čo by sa hodilo na takýto prípad som nenašiel...alebo treba sa obrátiť na právnika ?
Peggynka
03.06.14,06:09
Tu môžeš študovať:
https://www.google.sk/?gws_rd=cr&ei=7HGNU_POI8KI4gTv0IHoBQ#q=pr%C3%A1va+a+povinnost i+spoluvlastn%C3%ADka+bytu
V podstate je to jednoduché,len to treba riešiť.Byt predajte (mama musí súhlasiť),mamu vyplaťte a riešte si nové bývanie.Možno mama vyplatí otca...
Mária27
03.06.14,07:55
Mama to tiež asi len tak neprepíše na teba, ona tiež nemá isté, že nebude niekedy potrebovať bývanie (napr. po rozvode).
Ak by chcela, mohla by v prospech teba napísať závet, jej manžel by potom nededil.

Zo zákona by však dedil - je to v občianskom zákonníku:

§ 473
(1) V prvej skupine dedia poručiteľove deti a manžel, každý z nich rovnakým dielom.