ingig
03.06.14,07:13
Peggynka
03.06.14,05:17
Si to podpísala?Alebo nečítala?
ingig
03.06.14,05:19
podpisala som to :( bez uvazenia
Peggynka
03.06.14,05:37
Neviem,akú máš zmluvu,ale pozri toto:
Pri uzatváraní pracovnej zmluvy musí dôjsť medzi zamestnancom a zamestnávateľom k dohode o druhu práce, na ktorý sa zamestnanec prijíma, o mieste výkonu práce, o dni nástupu do práce a o mzde. Ide o podstatné náležitosti, ktoré podmieňujú platnosť pracovnej zmluvy. Okrem toho možno v pracovnej zmluve dohodnúť ďalšie podmienky, na ktorých majú obe strany záujem, napríklad skúšobnú dobu, otázky úpravy pracovného času atď. V tejto časti pracovnej zmluvy sa občas vyskytnú aj neplatné dojednania, napríklad tzv. konkurenčné doložky, t. j. záväzok zamestnanca, že po skončení pracovného pomeru nebude podnikať v rovnakej oblasti. Vzhľadom na § 17 ods.1 Zákonníka práce, podľa ktorého je neplatný právny úkon, ktorým sa zamestnanec vopred vzdáva svojich práv, v tomto prípade práva na slobodnú voľbu povolania, resp. vzhľadom na § 39 Občianskeho zákonníka, podľa ktorého je neplatný právny úkon, ktorý svojím obsahom alebo účelom odporuje zákonu alebo ho obchádza alebo sa prieči dobrým mravom, v prípade nedodržania tohto záväzku zo strany zamestnanca nebude zamestnávateľ úspešný pri uplatnení požiadavky splnenia tohto záväzku ani vtedy, ak bola dohodnutá sankcia za porušenie takéhoto záväzku.
dariusko
03.06.14,06:02
10 rokov ???????????????

Trafené
(aj s tebou :D )
ingig
03.06.14,06:05
no, parada co :)
Chobot
03.06.14,06:06
Čo sa týka toho záväzku nevykonávať takúto činnosť počas doby latnosti zmluvy, tá je opodstatnená. Neviem, či sa tá dohoda riadi Zákonníkom práce, ale ZP priamo v § 83 zakazuje vykonávať konkurenčnú činnosť (či už u iného zamestnávateľa alebo ako SZČO) k predmetu činnosti podľa zmluvy bez toho, aby s tým súhlasil zamestnávateľ. Takže počas platnosti zmluvy nesmieš vykonávať inde inštruktorskú činnosť bez súhlasu zamestnávateľa.

Čo sa týka toho obmedzenia po ukončení dohody - podľa § 83a ods. 1 zákonníka práce možno takýto zákaz dohodnúť aj po ukončení pracovného pomeru, avšak najviac na dobu 1 roka. Nie je to však tak jednoduché, sú tam ďalšie podmienky a záväzky, ktoré sú s tým spojené. Prečítaj si celý ten paragraf, ale myslím si, že na teba to nebude môcť zamestnávateľ aplikovať.

"(1) Zamestnávateľ a zamestnanec sa môžu v pracovnej zmluve dohodnúť, že zamestnanec po skončení pracovného pomeru nebude po určitú dobu, najdlhšie jeden rok, vykonávať zárobkovú činnosť, ktorá má k predmetu činnosti zamestnávateľa konkurenčný charakter. "

Toto pravidlo či ustanovenie bolo zavedené od 1.9.2011 a slúžilo na ochranu zamestnávateľa, ktorý prijal zamestnanca na nejakú špecifickú pozíciu (napr. vodič vysokozdvižného vozíka), vyškolil ho a ten mu potom po roku odišiel pracovať ku kojnkurenčnej firme. Takto zákon dal ochranu zamestnávateľom, aby im špecializovaní ľudia neodchádzali a nevynášal know-how.

Ak máš v zmluve uvedené 10 rokov, je podľa mňa toto ustanovenie absolútne neplatné. Navyše, ako som uviedol, inštruktor asi nebude taká špecializácia (nepíšeš, aký inštruktor - autoškola, lyžiarska škola, BOZP,...), aby ťa obmedzoval.

Takže počas trvania prac. pomeru - NIE, po skončení - môžeš.

Ešte dovetok - toto ustanovenie je aj v rozpore s ústavou SR čl. 35 ods. 1:

"(1) Každý má právo na slobodnú voľbu povolania a prípravu naň, ako aj právo podnikať a uskutočňovať inú zárobkovú činnosť." Nejaký zamestnávateľ ti toto právo nemôže obmedziť nejakým vágnym ustanovením v pracovnej zmluve alebo inej dohode.
ingig
03.06.14,06:12
som sportova instruktorka ... vsetky skolenia a certifikaty som si uhradzala sama ... nie som zamestnancom nikoho ... len pri skoleni k danemu sportu som mala v zmluve bod, ze nebudem vykonavat podobnu instruktorsku cinnost a ani po skonceni zmluvy naslednych 10 rokov .... podcenila som podpisanie zmluvy .. v sucasnom obdobi ma o mna zaujem iny sportovy klub ... chcu, aby som vykonavala instruktorku u nich ...
Chobot
03.06.14,06:18
Kľudne zmeň zamestnanie. Pôvodný zmluvný partner ťa nemôže obmedzovať. Myslím, že keby sa aj súdil, tak by to prehral.

A podľa akého zákona ste uzatvárali tú zmluvu? Čo to bolo za dohodu? Ty si SZČO? A na základe čoho ti platil za služby? Vystavovala si faktúry?
dariusko
03.06.14,12:54
Musíš sa naučiť ROZLIŠOVAŤ čo pred podpisom treba / netreba prečítať a pochopiť