TomasHo
03.06.14,08:59
Pergola 7,5x3,2m, samonosna, priliehajuca k domu, pevne zastresnie len v pase sirky 1m, inak hole tramy (ziadne zatazenie snehom), kotvena do betonu, tri stojky na kazdej strane, zavetrenie buldogmi (ziadne ypsilonka). Potreboval by som najst niekoho, kto mi spocita minimalnu potrebnu mocnost reziva (smrek suseny), lebo chcem, aby pergola bola co najvzdusnejsia.

Branka zelezna dvojkridlova sirka 3,2m, vyska 1,7m, jednoducha ramova konstrukcia s vyplnou z tahokovu, potrebujem spocitat dimenziu joklov a klopiaci moment od vacsieho kridla (2x1,7m) na betonovy stlpik, v ktorom bude kotveny.

Mal som na taketo drobnosti studenta, ale zacal robit nejaku skutocnu robotu : )

Vdaka za tipy.

Edit: pripajam dve studie pergoly - nie je doriesenie zavetrenie pravouhlej verzie a nie su zohladnene minimalne potrebne rozmery reziva.
chandler
04.06.14,06:56
ked to spravis tak aby to dobre vyzeralo tak to bude dobre aj zo statickeho hladiska, tam nemas ziadne zatazanie v podstate. dimeznie z vypoctu by vyzerali smiesne male. a u tej pregoli je dolezite stuzenie aby sa nehybala. ked ho nebudes mat bude sa to hybat bez ohladu na dimenzie.
TomasHo
04.06.14,08:17
chandler, najlepsie stuzena by bola priehradova konstrukcia, ako na starom moste cez Dunaj, ale najlepsie vyzera cista stlpova konstrukcia bez ypsiloniek. Vyzera to tak, ze si to cele zase budem musiet navrhnut sam a nastudovat si staticke vlastnosti dreva sam.
chandler
05.06.14,07:48
nemusis nic studovat, postav to tak ako sa ti to bude pacit. potom zistis ze sa to cele hybe a musis to stuzit alebo ukotvit o dom. nie si prvy ktory hlada lacneho statika co vie obist fyzikalne zakony :)
TomasHo
05.06.14,08:35
chandler, asi si nerozumieme. Nehladam statka, co vie obist zakony. Hladam statika, ktory mi spocita potrebnu mocnost reziva. Nie si na slovensku prvy, ktory najprv stavia a potom sa cuduje. Ja to chcem postavit poriadne. Pozri si co je buldog a potom hovor o kotveni o dom.
chandler
09.06.14,10:21
ja velmi dobre viem co je buldog aj ake dimenzie tam maju byt, dokonca viem aka je tvoja predstava a aj ako to cele dopadne :) mam s takymi ivestormi skusenosti :(
TomasHo
09.06.14,10:24
Ano? S akymi investormi ak sa smiem opytat? Si statik? Lebo nepovedal si este nic k veci, ale urazas od zaciatku. Hladal som statika, ale nechaj tak, uz mi to spocital.
chandler
09.06.14,14:21
jasne ze som statik, ale pri takychto veciach staci aj troska technickeho myslenia. zadarmo som ti poradil, vobec ta neurazam, spravis to aj tak po svojom a vdacny mi nebudes. a potom ked budete grilovat a niekto sa o tu pergolu opre a bude sa hybat tak budes rozpravat hociake vyhovorky len si nepriznas chybu. a s takymi investormi mam skusnosti.
TomasHo
10.06.14,06:30
chandler, nevidim, kde si mi poradil. Ciners radi. Nepaci sa mi, ako zbytocne urazas cloveka, ktoreho nepoznas. A ak by si bol statik, a zaujala ta moja otazka, mohol si mi napisat cenu, za ktoru by si to bol ochotny vypocitat.
TomasHo
10.06.14,08:05
uzivatel mariankaj mi pise: "A to čo kritizuješ, keď tomu nerozumieš? Píšeš, že tam nie je žiadne zaťaženie. Tak potom, čo chceš dimenzovať?" odpovedam, ze staticke zatazenie nie je jedine. su tam dynamicke zatazenia, a potrebujem najst system stuzenia, aby sa to nehybalo.