Mirrrka
03.06.14,09:11
Dobrý deň. Zamestnávateľ stratil pracovnú zmluvu zamestnanca, po zistení tejto skutočnosti vytlačil novú zmluvu, zamestnancovi vysvetlil čo sa stalo a požiadal ho o podpísanie nového výtlačku pracovnej zmluvy. Zamestnanec to odmietol. K zmluve sú podpísané dodatky zo strany zamestnanca aj zamestnávateľa, zmluva fyzicky neexistuje. Čo teraz? Ako postupovať?
Tweety
03.06.14,07:14
Veď zamestnanec má kópiu zmluvy či nie? Ak sa táto novo vytlačená zhoduje s tou, čo má, tak nevidím dôvod, prečo ju nepodpísať.
Mirrrka
03.06.14,07:47
Dôvod ani ja nevidím ale jednoducho odmietol :(
Čo s tým? Hľadám nejaký argument ako ho presvedčiť aby ju podpísal. Je to štandardná zmluva, rovnaká pre všetkých zamestnancov vo firme.
Tweety
03.06.14,07:52
zrejme mal na to dôvod, možno nebola totožná s tou pôvodnou a preto ju odmietol
Mirrrka
03.06.14,07:55
Nič také nepovedal, to sme sa hneď pýtali či je niekde problém. Jednoducho ju nepodpíše, máme si to riešiť, je to náš problém. No ale čo teraz? :(
Dav
03.06.14,08:43
Nech zamestnanec donesie svoju zmluvu, tá sa odfotí a dá sa overiťna matrike alebo u notára.. Keď je zamestnanec taký ...opatrný.... na toto by mohol pristúpiť.
Mirrrka
03.06.14,09:01
Skúsila som. Tak mi povedal, že tú svoju nevie kde doma má, sťahovali sa. Nič nepodpíše, nič nedonesie. Proste problémový, konfliktný človek, nielen pri tomto, nikto s ním nechce mať nič spoločné. Inak pracant. Dodatky podpísané, zmluva neexistuje. Mám ho vyzvať doporučeným listom s vysvetlením a žiadosťou o podpísanie zmluvy? A ten založiť do zložky kým nebude zmluva podpísaná, alebo čo robiť?
Ing. Ľubomír Janoška
03.06.14,09:11
Boli 2 paré pracovnej zmluvy. Jedno stratil zamestnávateľ, druhé stratil zamestnanec. Pracovná zmluva neexistuje. Ani pracovný pomer. Toto chce ten zamestnanec?
Tweety
03.06.14,09:13
v systéme by mala byť, či? zamestnáv. si takéto veci má chrániť, to nie je len tak stratiť zmluvu, sú tam osobné údaje, a platí zákon o ochrane osobných údajov.
Mirrrka
03.06.14,09:19
Zamestnanec je už viac ako rok prihlásený do poisťovní, platíme odvody, prideľujeme prácu, vyplácame mzdu, k zmluve sú dodatky...všetko beží len zmluva nie je v jeho zložke. Neviem či by sme obstáli ak by sme vyhlásili, že nie je naším zamestnancom a išiel by sa s nami súdiť. Možno by potom tú svoju zmluvu vytiahol. Popravde netuším o čo mu ide, či len o konflikt alebo o čo. Hlavne chcem vedieť čo máme robiť my ako zamestnávateľ.
Mirrrka
03.06.14,09:22
Jj, všetko je jasné, chyby sa bohužiaľ robia, to je život. Nikoho sme neokradli, nezabili...Prišli sme na chybu - chceme to riešiť. Otázka je ako.
Tweety
03.06.14,09:24
veď mu takto pohrozte, že pracuje načierno a uvidíš potom ako sa zachová
Mirrrka
03.06.14,09:35
Hm :( na čierno....to je ale problém hlavne pre nás a nie pre neho. Navyše sú tam tie dodatky ktoré sa odvolávajú priamo na zmluvu, takže aspoň nejaký doklad že zmluva existovala. No nič budem musieť porozmýšľať čo s tým...
Dav
03.06.14,10:07
Vytlač nepodpísanú zmluvu, zamestnávateľ ju podpíše, založí sa do spisu, aj keď ju ZC nepodpíše..Dodatky existujú, teda sa má za to, že existuje aj prvotný dokument. Ono zamestnanec bude niekedy potrebovať pracovnú zmluvu od zamestnávateľa....
Tweety
03.06.14,10:11
veď vy nezamestnávate načierno, veď je prihlásený, tak sa nemáte čoho báť
JankaO
03.06.14,10:15
Ing. Ľubomír Janoška
Boli 2 paré pracovnej zmluvy. Jedno stratil zamestnávateľ, druhé stratil zamestnanec. Pracovná zmluva neexistuje. Ani pracovný pomer. Toto chce ten zamestnanec?

Aj napriek absencii písomnej pracovnej zmluvy pracovný pomer existuje, no z hľadiska zákona má vady.Takže strašiť zamestnanca, že prac. pomer neexistuje by bolo asi len preukázaním neznalosti zákona. Takisto sa nejedná o nelegálne zamestnávanie, keďže Dodatky k PZ existujú a sú podpísané obidvomi stranami, tak ako pravdepodobne existujú aj iné podpísané personálne dokumenty preukazujúce trvanie pracovného pomeru. Ja by som to vyriešila vytlačením prac. zmluvy s podpisom zamestnávateľa a odôvodnením, prečo chýba podpis zamestnanca. (Zamestnanca do toho netlačiť, je jasné, že chybu spravil zamestnávateľ...) Jediné, čím ho môžete motivovať k podpisu je to, že nemusíte ako zamestnávateľ dodržať podmienky uvedené v pôvodnej pracovnej zmluve, keďže zamestnanec by prípadný svoj dohodnutý nárok nevedel preukázať a zamestnávetľ by si v rámci existujúcich Dodatkov a zákona "mohol s ním robiť čo len chce".
Mirrrka
03.06.14,10:28
Ďakujem za všetky rady. Skúsim sa s ním ešte porozprávať a ak to neprejde tak urobím podľa tejto rady.