kakako
03.06.14,09:52
Dobrý deň,
rada by som sa spýtala čo robiť v prípade, že nám zamestnávateľ nevyplatil mzdu už za 3 mesiace. Aké možnosti by sme mali? Ďakujem
Tweety
03.06.14,07:56
Podľa §69 ZP môžeš okamžite skončiť PP.
§ 69

(1) Zamestnanec môže pracovný pomer okamžite skončiť, ak

a) podľa lekárskeho posudku nemôže ďalej vykonávať prácu bez vážneho ohrozenia svojho zdravia a zamestnávateľ ho nepreradil do 15 dní odo dňa predloženia tohto posudku na inú pre neho vhodnú prácu,
b) zamestnávateľ mu nevyplatil mzdu, náhradu mzdy, cestovné náhrady, náhradu za pracovnú pohotovosť, náhradu príjmu pri dočasnej pracovnej neschopnosti zamestnanca alebo ich časť do 15 dní po uplynutí ich splatnosti,
c) je bezprostredne ohrozený jeho život alebo zdravie.
doplním
(3) Zamestnanec môže okamžite skončiť pracovný pomer iba v lehote jedného mesiaca odo dňa, keď sa o dôvode na okamžité skončenie pracovného pomeru dozvedel.

(4) Zamestnanec, ktorý okamžite skončil pracovný pomer, má nárok na náhradu mzdy v sume svojho priemerného mesačného zárobku za výpovednú dobu dvoch mesiacov.
bubkoch
03.06.14,08:04
a kedze ti okamzite skoncenie PP mzdu neprinesie, mozes este podat na sude navrh na vydanie platobneho rozkazu

dopl.:
kakao: vobec nemusis cakat na aprilovu vyplatu, pravo okamzite skoncit PP mas stale aj z dovodu nevyplatenia marcovej mzdy !

tá mala splatnost do 30.4, 15 dnova lehota skoncila 15.5. a mesacna lehota na okamzite skoncenie PP skonci 15.6.
kakako
03.06.14,08:04
Takto môžem okamžite skončiť pracovný pomer. A čo sa týka nedoplatených peňazí, to ako vyriešim? Ďakujem
kakako
03.06.14,08:18
Ak by som skončila pracovný pomer na základe § 69, mala by som nárok aj na náhradu mzdy?
Prípadne, či by sa teoreticky dala poslať zamestnávateľovi najskôr výzva o vyplatení mzdy ak by som to nechcela riešiť cez súd, či by to bola zbytočná stráta ďalšieho nezaplateného času?
Tweety
03.06.14,08:34
doplnila som príspevok
kakako
03.06.14,08:41
Teraz som sa dočítala následovné: Zamestnanec môže okamžite skončiť pracovný pomer len v lehote jedného mesiaca odo dňa, keď sa o dôvode na okamžité skončenie pracovného pomeru dozvedel.
Lehota jedného mesiaca je lehotou prekluzívnou a jej zmeškanie znamená zánik práva zamestnanca okamžite skončiť pracovný pomer.
A čo v prípade, že sa to opakuje už 3. mesiac?
Tweety
03.06.14,08:56
veď posledná mzda je v lehote podľa uvedeného §,
kakako
03.06.14,09:13
Ja mám výplatný termín posledný deň nasledujúceho mesiaca. Čiže výplatu za mesiac apríl som mala dostať asi do 2.6 (lebo 31.5. vychádzalo cez víkend). Čiže teraz musím počkať do 15 dní po uplynutí jej splatnosti, aby som mohla prac. pomer okamžite ukončiť? Marcovú som nedostala vôbec.
Tweety
03.06.14,09:16
tak teraz už musí počkať, či vyplatí alebo nie, a až tak môžeš okamžite skončiť
misoft
03.06.14,09:20
@kakako - trošku sa mýliš. Pokiaľ je stanovený výplatný deň - a tento potom pripadá na víkend, sviatok a pod. nesmie sa potom deň výplaty presunúť za víkend, ale PRED. Jednoducho povedané - ak je stanovený posledný deň v mesiaci, tak v ten deň už musíš mať peniaze.
kakako
03.06.14,09:25
Ďakujem za cenné informácie, pomohli a som o niečo múdrejšia :) Dúfam, že to dotiahnem do dobrého konca
Tweety
03.06.14,09:25
mala si to riešiť skôr, lebo dôvody na skončenie už boli aj skôr
kakako
03.06.14,09:30
Ja viem, verila som v sľuby zamestnávateľa... Človek proste musí byť trvdý a nie vždy za dobráka nakoľko je doba aká je...