eviketa
15.10.04,09:48
Dobrý deň všetkým, prosím o radu, či je to takto správne : ak dostanem doklad napr.za parkovné na 40 sk. Nie je vyčíslený zákl.dane, takže DPH si nemôžem odpočítať. Môžem dať v zmysle ZDP celú sumu t.j. 40 Sk do nákladov ?
Ďakujem
janaGT
15.10.04,07:55
sumu DPH dáš ako náklad daňovo neuznateľný z hľadiska DzP
eviketa
15.10.04,08:00
Ja myslím na §19 písm.k dost.2 : ak na odpočítanie platiteľ DPH nemá nárok... Ja myslím,že nemám nárok na odpočet, ale mám nárok na daňový výdavok. Alebo sa na to dívam zle ?
janaGT
15.10.04,08:05
pozri príspevok v sekcii Daň z príjmu, téma Neuznaná DPH a daň z príjmov
alica
15.10.04,08:11
ja myslím, že v prípade parkovného sa jedná z hľadiska dane z príjmu o daňový výdavok, mnohí majitelia parkovísk nie sú platcami DPH takže vlastne ich služby nie sú odanené a niet čo odpočítať.
eviketa
15.10.04,08:13
Díky moc. našla som a je mi to jasnejšie. Ale ešte ma napadol problém : ako vyriešim keď krátim DPH koeficientom ? Môžem neuplatnenú DPh dať do nákladov ?
eviketa
15.10.04,08:16
odpoveď pre Alicu na bloku je vyčíslena DPH chýba základ
Paula
15.10.04,08:24
Pri povinnosti koeficientu je neuplatnená DPH nákladom.
alica
15.10.04,08:28
Eviketa,
aha, tak to som zle pochopila. V § 71 ods. (5) Zákona o DPH sa píše, že doklad vyhotovený ERP nemusí obsahovať jednotkovú cenu bez dane. Nevzťahuje sa to na tento prípad? Potom by si mohla nárokovať odpočet DPH, nie?
McMarti
15.10.04,08:40
Alica, presne ako píšeš.. čiže si môžeš uplatniť DPH
eviketa
15.10.04,08:50
Alica,

ja už som niekedy z tých blokov magor. Tento parkovací lístok obsahuje čas nákupu, cenu 40 Sk a označ.19% DPH = 6,40 Sk. Keďže mi tam chýba zákl.dane, tak sa tá DPH asi nedá. Podobný problém bol v teme náležtosti dokladu, alebo tak nejak avyšlo mi z toho, že DPH sa nedá.
janaGT
15.10.04,08:58
Eviketa,
aha, tak to som zle pochopila. V § 71 ods. (5) Zákona o DPH sa píše, že doklad vyhotovený ERP nemusí obsahovať jednotkovú cenu bez dane. Nevzťahuje sa to na tento prípad? Potom by si mohla nárokovať odpočet DPH, nie?
a považuje sa parkovací lístok za doklad z ERP? Podľa mňa nie.
A napokon aj dlho diskutované bločky z Tesca, ktoré nemajú vyčíslený základ, DPH neuplatňuješ, a dávaš to ako daňovo neuznateľný náklad. Potom to, čo píšeš ty, by sa vzťahovalo aj na takéhto tesco doklady, ak by si kúpila napr. len 1 pero a nič iné? DPH by si si uplatnila, aj keď tam nie je základ vyčíslený?
alica
15.10.04,09:06
ja teda osobne u dokladov z Tesca aj keď nemajú vyčíslený základ uplatňujem. Podľa mňa je to presne v zmysle spomínaného § 71 ods. (5) - v komentári - Poradca č. 10 - je rozpísané, že ERP nemusí obsahovať jedn. cenu bez dane, "čo by v prípade viacerých druhov tovaru nebolo možné zabezpečiť" - uznávam, že nemajú ani sumár - základ DPH, napriek tomu to uplatňujem, podľa mňa by bolo v rozpore s logikou neuplatniť si to - uvidím čo povie kontrola - trúfam si to obhájiť.
valeriam
15.10.04,09:38
Čítam tieto príspevky o neuplatňovaní si DPH z dokladov ERP, kde nie je uvedený ZD a som zhrozená!!! Ani ma nenapadlo neuplatňovať si DPH z takýchto "tieždokladov". Veď o čo tu ide? Predávajúci tú DPH z tovarov odvedie, tak čo? Zdalo sa mi to úplne samozrejmé, ale teraz som totálne neistá. KTO STE MALI KONTROLU PO 1.5. A AKO TO VLASTNE JE???
eviketa
15.10.04,09:41
Už by sme mali asi hlasovať kto uplatňuje a kto nie DPH z bločkov, kde nie je základ dane. Naozaj ešte nik nemal kontrolu od 1.5.2004 na DPH?? Nech pomôže sa z toho vymotať.
Paula
15.10.04,09:57
Asi kontrolu ešte nikto nemal z prostého dôvodu - ani daňováci nemajú jasno v novom zákone.
Luba
15.10.04,11:01
Alica, jednotková cena nie je totožná so základom dane! Základ dane je určitá rekapitulácia za celý nákup, ktorá má byť uvedená na faktúre (i bločku).
Aj bloček za parkovné je veľakrát z ERP vytlačený. A keď nie je, tak aj tak by mal mať všetky náležitosti, aby sa DPh mohla odpočítať.
alica
15.10.04,11:41
Lubi, viem že jednotková cena nie je totožná so základom a píšem hore vyššie, že viem že nemajú "sumár" /fakt som z toho somár/- čím myslím rekapituláciu za nákup - základ dane, napriek tomu som presvedčená, že je v poriadku ak si DPH uplatním, tá tam vyčíslená je. Ak by to daňový úrad napadol určite sa odvolám, hoci aj na súd.
Oldi
15.10.04,13:28
Lubi, viem že jednotková cena nie je totožná so základom a píšem hore vyššie, že viem že nemajú "sumár" /fakt som z toho somár/- čím myslím rekapituláciu za nákup - základ dane, napriek tomu som presvedčená, že je v poriadku ak si DPH uplatním, tá tam vyčíslená je. Ak by to daňový úrad napadol určite sa odvolám, hoci aj na súd..

Neriskoval by som to, pokiaľ tam nie je základ dane, neuplatnil by som DPH.
Prikladám metodický pokyn DRSR, pozrite si ho je v prílohe.

Ale keďže ide o výdavok v zmysle DzP. Správne bolo v jednom z príspevkov poznamenaném, že DPH v týchto prípadoch je daňovým výdavkom (N) a to v zmysle § 19 ods.3, písm. k, bod 2.
Preto nesúhlasím JanaGT, že takáto DPH je nedaňový N. Podľa vyššie uvedeného § je to daňový.
emily
15.10.04,13:42
Kontrola DPH po 1.5. je rozobratá v príspevku "Kontrola na DP" Musím bonznúť, že ju mal ricij. Lenže tam už dnes (je už piatok popoludní, takže nečudo) sklzli na debatu o lentilkách
eviketa
15.10.04,17:42
Oldi ja som rozmyšľala ako ty,a pôvodne som tiež chcela dať neuznanú DPH do nákladov. Po prečítaní odvolávky v prísprevku JanyGT mi vychádza, že do nákladov by mala ísť len DPH v zmysle § 49 odst.6 DPh t.j. keď kupuje osobný automobil, prísluš.auta.....Toto je však, keď si daň nemôže odpočítať. V ZDP je však text : nemá nárok si odpočítať a tak neviem, či je to slovný ekvivalent,
alebo si to vyložím tak, že nemá správny doklad a z tohto titulu nemá nárok ?
Vaše názory ??
Luba
18.10.04,19:20
Mám mailovú odpoveď z DR SR Žilina práve na túto otázku:

"Ak účtovná jednotka má nárok na odpočítanie dane, ale túto si nemôže odpočítať z dôvodu, že daň.doklad neobsahuje povinné náležitosti z pohľadu zákona o DPH, tak túto DPH zaúčtuje na AU k 343. Ak chybu z dokladu odstráni, uplatní si odpočet DPH a túto preúčtuje z analytiky bez nároku na odpoč.dane na analytiku s nárokom na odpoč.dane. Ak chybu na doklade neodstráni, DPH z analytiky bez nároku na odpočítanie zaúčtuje do nákladov, účet 548 - AU pre nedaňový náklad (§19 ods.3 písm.k) bod2)."

Takže tak z DR.
valeriam
18.10.04,19:41
Zbohom zdravý rozum! Nazbierala sa nám kopa blokov z Tesca! A čo myslíte? Normálne sme DPH uplatňovali!!! Zajtra ma čaká mravenčia robota - povyberať všetky bloky za 5 mesiacov ! Som zvedavá, ako sa tety budú tváriť, keď im to na informáciách dám poopravovať!
Luba
18.10.04,20:03
Inak, ale ten uvádzaný § .. bod 2 ZDP hovorí o tom, že "daňovými výdavkami sú: DPH ... ak na jej odpočítanie platiteľ DPH nemá nárok alebo ... blabla.. ...koeficientom..." Tam sa bližšie nešpecifikuje, či nemá nárok preto, lebo je to napr. vztiahnuté k oslobodenej činnosti alebo preto, že doklad (faktúra) nemá náležitosti! Takže to je asi fakt vec výkladu a osoby kontrolóra (viď ricij a jeho kontrola, v témach DPH). A či to firma riskne alebo pre istotu nie.