Difi
03.06.14,12:09
Dobrý deň, prosím Vás o pomoc:
1. Spoločnosť zamestnáva invalidnú dôchodkyňu na dohodu s nepravidelným príjmom (má pokles schopnosti vykonávať zárobkovú činnosť 50% ), spätne jej priznali invalidný dôchodok od 29.01.2014. Dohodu má uzatvorenú od 02.01.2014 do 30.06.2014, vtedy bude aj vyúčtovaná mzda a v júli vyplatená. Teraz neviem či mám do ZP naďalej prihlásiť a odhlásiť dni kedy pracuje a uviesť do mesačného výkazu, lebo inv. dôchodca z dohody neplatí odvody do zdrav. poist., a keďže od januára pravidelne som robila prihlášky a odhlášky teraz musím podať opravné výkazy? Do SP inv. dôch. platí len starobné a invalidné dôch.poist.
2. máme zamestnanca na dohodu s nepravidelným príjmom od 02.06.2014 do 31.08.2014, denne bude 2 hod. pracovať okrem soboty a nedele. Dohodár bol prihlásený do ZP a do SP od 02.06.2014 a bude odhlásený až 31.08.2014. Na úrade práce nie je evidovaný, neviem či som správne pochopila, ak zamestnávateľ prihlási do ZP na ÚP neevidovaného zamestnanca, tak nemu už netreba prihlásiť do ZP, len keby nastala zmena len v takom prípade.?
3. a ešte jedna otázka, ak pracujúcemu dôchodcovi bol spätne priznaný dôchodok, tak po vrátení poistného SP (bez právneho dôvodu sa stal) zamestnávateľ má povinnosť odviesť zo sumy nejaké odvody na ZP a SP a daň prísluš.DÚ, alebo len daň?
Ďakujem a čakám na odpovede. Pekný deň
anika
13.06.14,09:27
1. ja by som ju už ďalej neprihlasovala do ZP, spätne by som výkazy opravila od februára, ale ešte by som sa informovala aj v ZP.
3.z vráteného poistného zo SP sa odvádza len daň
Difi
13.06.14,09:35
Veľmi pekne ďakujem, prajem pekný deň.