Danielam
03.06.14,12:32
Prosím Vás vyjadrite sa k tomu niekto, či SP správne usmernila mamičku na rodičovskej dovolenke (bude dosahovať príjmy zo živnosti prostredníctvom zamestnanca ale nebude pracovať ona sama).
Otázka znela:
Dobrý deň, potrebovala by som poradiť. Som SZČO v súčasnej dobe som na rodičovskej dovolenke a poberám rodičovský príspevok a teda som poistencom štátu. V prípade ak by som sa stala zamestnávateľom a prijala zamestnanca, ktorý by v mojom mene a na moju živnosť dosahoval príjmy som povinná prihlásiť sa na dôchodkové poistenie ako SZČO a platiť si odvody? (konkrétne ja ako osoba pracovať nebudem ale príjmy zo živnosti dosahované budú). Ďakujem.

Vážená pani xy

Ak Vám vznikol nárok na rodičovský príspevok, počas ktorého nevykonávate zárobkovú činnosť a riadne sa staráte o dieťa, do Sociálnej poisťovne nemáte povinnosť odvádzať poistné. Je však potrebné predložiť Registračný list FO – prerušenie z dôvodu rodičovskej dovolenky. K tomu priložíte rukou napísané vyhlásenie, že počas tohto obdobia nevykonávate zárobkovú činnosť a je dobré priložiť aj fotokópiu potvrdenia o poberaní rodičovského príspevku z úradu práce, sociálnych vecí a rodiny. Povinnosť oznámiť túto skutočnosť pobočke máte do ôsmich dní od nástupu na rodičovskú dovolenku. Počas prerušenia povinného poistenia môžete mať príjmy zo živnosti, ale uvedenú činnosť nesmiete vykonávať Vy sama. V prípade, že budete vykonávať zárobkovú činnosť, povinné poistenie samostatne zárobkovo činnej osoby budete povinná platiť.
Uvedené sa nevzťahuje na povinnosti zamestnávateľa (za zamestnancov).

S pozdravom

Veronika Popovičová
informačno-poradenské centrum
________________________________________
Sociálna poisťovňa - ústredie Tel: +421 90617-1989
Ul. 29. augusta 8-10 Mobil: -
813 63 Bratislava Fax: -
Andyke
03.06.14,11:15
Je to OK (takto to funguje už dlhé roky)
Danielam
03.06.14,11:22
takže mamička SZČO za rok 2014 podá DP B a budú tam príjmy zo živnosti (ktoré dosiahne prostredníctvom zamestnanca) a ona naďalej môže byť poistencom štátu?
Andyke
03.06.14,11:27
RLFO + čestné prehlásenie podať a áno zostane poistencom štátu
Danielam
03.06.14,11:29
FLFO aj čestné prehlásenie podané :) ďakujem za odpoved