mugi
03.06.14,13:32
Dobrý deň,
Počas roka (od mája) sa mi zmenila pracovná zmluva - mám v nej v zmysle §121 ods.2 ZP zahrnutých 150 hodín nadčasu zadarmo. Od januára do apríla som odpracoval 100 hodín nadčasov, ktoré boli preplatené. Do 150 hodín sa podľa všetkého počítajú nadčasy ako "nariadené", nad ako "dohodnuté".

Dajme tomu, že som za máj odpracoval 50 hodín (nariadeného) nadčasu, ktorý preplatený nebude. Budem od júna môcť požadovať preplatenie nadčasov? Alebo musím odpracovať ďalších 100 hodín (dokopy 250), aby tie ďalšie nad boli preplatené?

ZP v tomto nie je jednoznačný:

§ 97 Práca nadčas
(7) V kalendárnom roku možno nariadiť zamestnancovi prácu nadčas v rozsahu najviac 150 hodín. ...

§ 121 Mzda za prácu nadčas
(2) Zamestnávateľ môže písomne dohodnúť s [kadejakým zamestnancom], že vo výške mzdy bude zohľadnená prípadná práca nadčas, najviac však v úhrne 150 hodín v kalendárnom roku. V týchto prípadoch zamestnancovi za prácu nadčas nepatrí mzda ani mzdové zvýhodnenie za prácu nadčas podľa odseku 1 a zamestnanec nemôže za túto dobu čerpať náhradné voľno.


Ďakujem za odpoveď.
Zuzanka_ba
18.06.14,12:48
Tých 150 nie je zadarmo, ale akože zahrnutých v mzde:)

..."najviac však v úhrne 150 hodín v kalendárnom roku."

Takže, keď zoberiem že táto vaša dohoda je platná od 1.5.2014, môže nariadiť alikvótny počet hodín zadarmo v pomere k tomu, koľko zostáva času do konca kalendárneho roka, keďže dohoda neplatí celý rok.

Dajme tomu že ostávajú dve tretiny roka, takže môže žiadať dve tretiny z počtu hodín, čo je 100.

Ešte 50 teda navyše, a ďalšie už budú platené.
ivka70
18.06.14,12:53
No neviem, v zmluve nie je nikde napisane, ze ide o alikvotnu cast.
Ani zakonnik prace o alikvotnej casti hodin nehovori, len o 150 hodinach v roku.
Predpokladam, ze zamestnavatel bude pocitat nadcasy na zaplatenie az po 150 hodinach prace nadcas bez zaplatenia, kedze neexistuje priradenie k mesiacom, len k roku.
Zuzanka_ba
18.06.14,13:04
existuje priradenie ku kalendárnemu roku, podľa mňa, aj keď to nie je priamo napísané, bolo uvažovaný prípad, keď zamestnanec pracuje u zamestnávateľa celý rok.

zoberme si napríklad, ak by mugi nastúpil 01.11. a podpísal takú dohodu, mohol by od neho chcieť zamestnávateľ všetkých 150 hodín? teda cca 160 bežných hodín mesačne + 75 navyše, čo je 235 hodín mesačne? nebolo by to nespravodlivé a odporujúce úmyslu vyjadrenom v zákone?

druhá vec, keďže je tých max 150 hodín vopred zahrnutých vo mzde.. a mugi bude dostávať takúto (snáď zvýšenú) mzdu len za mesiace máj-december, tak si myslím že zamestnávateľ má "predplatený" len alikvótny počet hodín.

ak by však chcel všetkých 150, na mieste zamestnanca by som sa nehádala, ale zamyslela by som sa..
ivka70
18.06.14,13:30
to nie je o spravodlivosti, ale o vyklade zakona. a kedze zakon nehovori o ziadnej pomernej casti na mesiac, nemozes to pausalizovat a povedat, ze zoberies pomernu cast. Tak vyklad zakonov nefunguje. A ani nariadenie nadcasov v jednotlivych mesiacoch nie je rovnomerne, niekde treba viac robit v lete, inde v zime, ci v sezone.
Zuzanka_ba
18.06.14,14:09
ok, máš pravdu.
kvôli nerovnomernosti je určené že by nemalo byť týždenne v priemere viac ako 8 hodín týždenne za dobu 4 mesiacov /ak sa nedohodli so zástupcami zamestnancov na viac/.