durip
03.06.14,12:58
Dobry den,
chcel by som Vas poziadat o radu. Chceli sme kupit dom a zlozili zalohu, predaj sa vsak neuskutocnil vzhladom na to ze nam nebol poskytnuty uver. Aky je dalsi postup, alebo ake je moralne hladisko vratenia zalohy. Pri zlozeni zalohy bol podpisany prijmovy pokladnicny doklad kde je uvedene "záloha na kúpu domu". Dom sme chceli kupit od vzdialenejsiej rodiny ale bohuzial sa to nepodarilo.
Dakujem za akykolvek nazor.
jslancik
03.06.14,11:14
A prečo by ste ju chceli naspäť?

snáď to nebola nejak vysoká čiastka. Záloha chráni jednu aj druhú stranu. Keby ste mali zmluvu, snáď by tak bolo rozpísané viac - kto má za akých okolností nárok na zálohu či vrátenie zálohy.

Vzhľadom na to, že je to "vzdialenejšia rodina", ako píšeš, snáď sa bude dať dohodnúť. Určite podobrotky. Spraviť grilovačku či pozvať na návštevu alebo opiť sa spolu, všetko podľa zvykov a kvality vzťahov. Vysvetliť situáciu. Ak druhá strana neutrpela vážnejšiu ujmu - napr. neprišla o možných kupcov, tak by sa mohlo dať dohodnúť.
durip
03.06.14,11:18
Vasa otazka "preco by ste ju chceli naspat" mi vycarila usmev na tvari. Jedna sa o 5000,-€ co pre mna a moju rodinu celkom dost znamena a isli sme do toho s uprimnym presvedcenim a odhodlanim kupit pre nas dom.
Mna skor zaujima ta pravna rovina. Je opodstatnene ziadat ju naspat a kto je vlastne v prave...
jslancik
03.06.14,11:22
ak sa nemýlim, aj ústna zmluva je platná. Takže doplňujúca otázka - ako presne ste sa dohodli vo veci zálohy a ďalšieho konania? Prečo vôbec ste im dávali zálohu resp. prečo ju vyžadovali?
Moja otázka smerovala na opodstatnenie, že prečo (z akého dôvodu) si myslíš, že máš nárok na vrátenie zálohy.
durip
03.06.14,11:26
nasiel som na webe aj taketo nieco

http://www.najpravo.sk/judikatura/obcianske-pravo/zmluvy/kupna-zmluva/preddavok-na-kupnu-cenu.html?print=1

dohoda bola, ze po cerpani hypo sa jej vyplati kupna cena minus zaloha. Vyzadovala ju predavajuca strana ako utvrdenie sa v umysle kupy domu (alebo by som to nazval "drzne" tym ze sa dalej dom nesnazila predavat)
A moj subjektivny nazor je, ze mam na vratenie zalohy pravo pretoze bola zlozena za ucelom kupy, ktora sa neuskutocnila, tym padom cela vec pada a zaloha by mala byt vratena naspat
JankaO
03.06.14,11:36
Mám za to, že zákon stanovuje povinnosť, že všetky zmluvy týkajúce sa prevodu nehnuteľnosti musia byť v písomnej forme, inak je neplatný.. Čiže, treba vychádzať z jej znenia. (či náhodou nie je sankcia zmluvná pokuta....)
Ak neexistuje písomná forma, podľa môjho názoru ide o plnenie bez právneho dôvodu a teda by mala byť vrátená.
jslancik
03.06.14,11:39
no, nech sa páči, môžeš sa súdiť. a mimochodom, ak tomu dobre rozumiem, bol to iný prípad, opačný od tvojho: "...stal sa bezdôvodným obohatením vo chvíli, kedy ŽALOVANÍ odmietli nehnuteľnosti žalobcom predať, príp., kedy vytvorili stav z ktorého bolo zrejmé, že kúpa nebude realizovaná."
arizona
03.06.14,11:40
Preco si myslis, ze mas na vratenie zalohy pravo? Ak ste sa tak vopred nedohodli, tak ziadne pravo nemas!!!

A davat zalohu 5000 euri vopred, pokym nie si si ista, ze vobec dostanes nejaky uver je lahkovazne.
Ale, ked pises, ze si jednala s rodinou, snad sa nejako dohovorite.

Niektore serizne realitky napr. davaju do zmluvy, ze ak zaujemca nedostane uver, tak zalohu vratia. Ale niektore RK nevracaju, lebo chcu,aby si zaujemca taketo zalezitosti vybavil vopred.A ku kupe sa rozhodol az po tom, ked ma peniaze na kupu iste.
jslancik
03.06.14,11:49
"Vyzadovala ju predavajuca strana ako utvrdenie sa v umysle kupy domu (alebo by som to nazval "drzne" tym ze sa dalej dom nesnazila predavat)"
To sú dve DIAMETRÁLNE odlišné interpretácie. Ty si ešte asi nič nepredával, že? Si predstav, že by si bol v opačnej situácii. Niekto sľúbi, že od teba niečo kúpi, svoj úmysel potvrdí zálohou. Po čase dlhšom či kratšom si povie, že inde to zohnal lepšie. Ty si medzičasom odmietol x dobrých ponúk, lebo veď to je "rezervované". No a nakoniec od teba chce druhá strana zálohu naspäť, lebo veď sa predaj neuskutočnil... Ostali by ti akurát oči pre plač. A takto by ti to spravil jeden, dvaja, traja "kupujúci". Chápeš vôbec princíp zálohy?
bjuty smis
03.06.14,11:56
a aký bol dôvod tej zálohy ??
nie náhodou ten, aby prestal hladať dalších záujemcov a držal ti tú nehnutelnosť ????
porušil on nejako vašu dohodu ?ak to nemáš ošetrené, tak len pekne slušne vysvetli situáciu a popros o vrátenie zálohy...žiadne široké ramená...
durip
03.06.14,13:33
siroke ramena nieje cesta, to mi je uplne jasne a okrem toho nieje to moj styl.
Ano samozrejme, ze dovodom zalohy je potvrdenie zaujmu a tzv. rezervacie. Nie, on neporusil dohodu.
Preto sem pisem aby som pocul, cital nazory na tuto temu, s nikym sa nehadam...
durip
03.06.14,13:37
Ano, chapem princip zalohy. Este raz pisem aj vam, nieje mojim umyslom si tu potvrdit svoje moralne pravo. Ide mi o precitanie, vypocutie nazorov ludi, ktori maju k veci co povedat.
Predaj sa neuskutocnil preto, ze by som niekde nasiel lepsi, krajsi lacnejsi dom ale z dovodu neposkytnutia hypo. Moj zaujem (aj ked zbytocne) nadalej trva ale bohuzial som v situacii kedy mi to nieje z financneho hladiska umoznene preto som chcel len vediet, aky nazor na tuto temu koluje a co je vlastne spravne urobit, ako sa zachovat
jslancik
03.06.14,13:49
v druhej časti odpovede som ti ľudsky poradil, čo v tvojej situácii sa dá robiť.
durip
03.06.14,14:15
ok, dik za nazor. ine by som ani nechcel (ako podobrotky) pretoze to nema vyznam