kvetyflowers
03.06.14,12:58
Poprosím Vás o radu.Prišiel mi mail od Českej spoločnosi že zistli že na mojej web stránke sa nachádza obrázok na ktory nemám licenciu resp. ma licenciu niekto iný (neviem či oni alebo niekoho zastupuju).Požaduju odo mňa 350,-€ a ak neuhradim tak potom to bude 650,-€.Ak nebudem reagovať na ich výzvu postúpia to nejakej firme na Slovesku.Na mojej web stránke mam obrázky nakoľko ide o kvetinárstvo a čerpal som ich aj z internetu.Tá firma neuviedla o aký obrázok ide. Ako postupovať nemam na to reagovať,Aj keď som obrázok stiahol z netu nie je to verejne prístupny zdroj?Ak na net niekto zverejní obrázky a potom požaduje za nich peniaze je to legálne?
Ďakuejem za odpoveď.David

OZNÁMENÍ O DOHLEDANÉM UŽITÍ FOTOGRAFIE
Nárok agentury: Profimedia.CZ a.s., IČ: 28818741, Pardubice - Zelené Předměstí, Nerudova 1668, PSČ 530 02


Vážená paní/Vážený pane,
prostřednictvím této emailové zprávy Vám opětovně oznamujeme, že na Vašich webových stránkách byla dohledána fotografie, ke které neevidujeme zakoupení licence.
Společnost Profimedia.CZ a. s. zastupuje na území České a Slovenské republiky oprávněné vykonavatele majetkových práv autora, proto Vám chceme navrhnout smírné řešení Vašeho problému obchodní, nikoli právní cestou.

Dle autorského zákona nám tímto vznikl nárok, který můžeme uplatnit oficiální cestou s pomocí společnosti L.
Hovoříme o nároku na vydání bezdůvodného obohacení, dvojnásobku obvyklé odměny – 630,00 EUR.

V první fázi Vám ale nabízíme následující řešení.
Uhraďte naší společnosti částku 315,00 EUR a my jsme ochotní Vám snímek dodatečně licencovat.
Upozorňujeme Vás, že odstranění snímku není dostatečným zadostiučiněním.

Věříme, že je námi navrhované řešení pro Vás přijatelné.
Nebudete-li s našim řešením souhlasit, uplatníme vzniklý nárok pomocí zmíněné společnosti L.

Podotýkáme, že společnost L s. r. o. bude na základě našeho zplnomocnění uplatňovat nárok na vydání bezdůvodného obohacení, a to dle § 56 odst. 1, písmena g) zákona č. 618/2003 Z.z.. Vyřešení případu neoprávněného užití již bude zcela v její kompetenci.

Upozorňujme, že možnost obchodní dohody je omezena časem.


Děkuji a jsem s pozdravem
kopretinka
03.06.14,11:02
................autorský zákon ti niečo hovorí?????? takže takto po lopate::AK JE NIEČO NA WEBE,TO NEZNAMENá,ŽE JE TO MOŽNé UKRADNUŤ A ĎALEJ NA TOM ZARáBAŤ !!! AUTOR Má NáROK NA TO,ABY SI MU TO ZAPLATIL.

doplnenie: doporučujem ti zmazať VŠETKY fotky,ktorých nie si autorom.Tú spoločnosť si hoď do gúgla.......
jslancik
03.06.14,11:08
klídek, klídek... nemusíš hneď kričať.
kopretinka
03.06.14,11:13
nekričím,to len zdôrazňujem :D ak by mal dotyčný problém so zrakom :D :D :D
kvetyflowers
03.06.14,11:56
O.k dik za radu.Nemam problem zo zrakom a uznavam ze to nie o.k.Ako stiahol som z webu nazov firmy ktora predava semena alebo vyrobcu substratov .skor si myslim ze to bude vyhlad webu.Web stranku mi robil jeden student a dal mi niekolko navrhov a ja som si vybral jeden ten terajsi.Somozrejme ze nemam ani doklad o zaplateni .No len neviem o ktoru fotku ide.Ako si mozem zistit ci to co tvrdia je naozaj pravda a ci su drzitelmi licenie na tu fotku.To si hoci kto môze vytipovat web stranky ,rozoslat maily a cakat kto uhradi.?
kopretinka
03.06.14,12:56
ako sa volá tá firma?
Chobot
03.06.14,13:17
Možno to nie je tak horúce, ako sa zdá. Treba si najprv zistiť, čo je to za firmu, ktorá od teba žiada tú úhradu. Tá suma 350 EUr za pár fotiek sa mi zdá veľa. Za tú cenu by si mohol kúpiť tak 50 - 100 fotiek.

Je tiež dosť možné, že tá firma sú nejakí podvodníci a skúšajú napísať adminom, že majú nelegálne fotky a čakajú, či im niekto zaplatí.

Ak sa ti jednoznačne neidentifikovala firma a neuviedla o ktoré fotky ide, tak podľa mňa ide o podvodníkov. Skutočný majiteľ fotiek, ak má na ne autorské práva, by od teba žiadal ich vymazanie. Určiť cenu len tak "z brucha" je podozrivé.

Ak tie fotky chceš použiť na komerčné účely na svojej stránke, radšej vymaž všetky, ktoré nie sú tvoje a kúp si z netu, napr. stránka Shutterstock (http://www.shutterstock.com/cat.mhtml?lang=en&language=en&ref_site=photo&search_source=search_form&version=llv1&anyorall=all&safesearch=1&search_tracking_id=2fGvHeCIEYTV0R4c-ZEt6A&searchterm=flowers&show_color_wheel=1&orient=&commercial_ok=&media_type=images&search_cat=&searchtermx=&photographer_name=&people_gender=&people_age=&people_ethnicity=&people_number=&color=)predáva fotky.
kvetyflowers
03.06.14,13:41
Ta firma sa predstavila a,ko;Nárok agentury: Profimedia.CZ a.s., IČ: 28818741, Pardubice - Zelené Předměstí, Nerudova 1668, PSČ 530 02741, Pardubice - Zelené Předměstí, Nerudova 1668, PSČ 530 02
kvetyflowers
03.06.14,13:45
A v pripade ze neuhradim tych 350€ tak ze to postupia Logicall Slovensko
s.r.o za 650.€
kopretinka
03.06.14,13:46
jslancik
03.06.14,13:59
http://pizano.blog.sme.sk/c/342989/Podivne-praktiky-fotobanky-Profimedia.html

ľudia sa môžu čudovať prehnanej cene. ALE. Zdá sa to byť dosť logické. Oni ťa vlastne odhalili, že si im UKRADOL niečo. Ponúkajú ti vlastne možnosť, že sa s tebou nebudú súdiť (neudajú ťa, nespôsobia iné problémy), ale ti tie fotky predajú za cenu s "prirážkou".

Divné? Spomeň si, kto spravil nefér krok prvý - bol si to ty, pretože si ich OKRADOL. Pritom si mohol mať porovnateľný tovar za zlomok súčasnej ceny (od iných samozrejme).

Ono je to všade tak - po ukradnutí niečoho ťa to stojí násobne viac, ako je cena samotného ukradnutého tovaru. Ak ti na to prídu, samozrejme.

Skrátka je to firma, ktorá využíva hlúposť či lakomosť ľudí. Zámienku ale musia dať samotní ľudia, nie firma.

Týmto sa firmy a jej praktík nijak nezastávam, aby bolo jasné. Iba objasňujem pohnútky, dôvody konania, a podobne.
kopretinka
03.06.14,14:01
proste veľký zlodej chce zarobiť na malom zlodejovi.........ale aspoň robia osvetu :D
jslancik
03.06.14,14:03
vystihla si to :D
bodliak
03.06.14,14:25
Súhlasím. Podnikateľský zámer - internetové výpalné.
misoft
03.06.14,15:40
Prečítal som si ich VSP - žiaľ - v tomto majú pravdu. I keď cena 350€ je prehnaná. Nie si u Profimedia registrovaná? Smola, pokiaľ by si bola, zaplatila by si malý poplatok a získala licenciu na zverejňovanie ich fotiek. Takto si ich len prevzala. Je možnosť u fotiek uviesť zdroj, odkiaľ sú... (ale či to pomôže - pochybujem - teraz...), alebo ich vymazať.
Inak postup Profimedie je vrcholne neprofesionálny - je zásada, že ak sa zistí porušenie licenčných a autorských podmienok, posiela sa upozornenie s príkazom na ich odstránenie do určitého času. Až potom žiadajú "výpalné".
Takže fotky vymaž, oznám Profimedii, že ich prístup k tvojmu pochybeniu napĺňa znaky výpalníctva (a že je to aj v ČR trestné), mali ťa najskôr upozorniť a uplatniť autorské právo a až potom požadovať plnenie....
bubkoch
03.06.14,17:20
ano, ukradnem nieco, zarabam na tom, a ked ma nahodou odhalia, tak ocakavam len upozornenie a ze okradnutemu bude stacit len vratit ukradnuty tovar ... to je take slovenske ...
ze nechce len cenu ukradnuteho tovaru, ale chce aj podiel na zisku z ukradnuteho tovaru ? no fuj, vypalnik jeden !
bubkoch
03.06.14,17:48
a co cakas tym doplnenim ich mailu ? jednoznacne maju pravdu a od teba sa ocakava ze vyvynies nejaku snahu o mimosudne urovnanie sporu ... zacal by som tym ze som ochotny zaplatit ale ziadam o upresnenie ako dospeli k sume 315 €
kvetyflowers
03.06.14,17:50
Ďakujem za reakcie suhlasim s uvedenym ze ak si nieco stiahnem z netu nemusi to byt zadarmo.Neviem ci mi ten obrazok zarobil peniaze ale Ak som pochybil budem niest za to zodpovednost.Ide mi o formu ako sa toho dozaduju.neuviedli o aku fotku ide kontaktovali ma iba elektronicky je to pravne v poriadku?uviedli ze dodatocne vymazanie nie je zadost ucinenim a ani neviem co by som mal vymazat.cele mi to pride divne.A kam by som to mal uhradit nemam cislo uctu ani fakturu.
kopretinka
03.06.14,17:54
chcú od teba peniaze a nedali číslo účtu?
arizona
03.06.14,18:21
Asi nie si jediny, co dostal takyto podivny, vyhrazny list. Ale...precitaj si zopar clankov z netu:

Vyjadrenie právničky: Cena, ktorú táto firma požaduje, sa javí neprimerane vysoká a nie je pravdepodobne, že by s ňou uspela pri vymáhaní na súde. Podľa autorského zákona môže poškodený autor žiadať vydanie bezdôvodného obohatenia (za čo môže byť užitie fotografie bez licencie považované), avšak "vo výške dvojnásobku odmeny, ktorá je obvyklá za získanie licencie pri obdobných zmluvných podmienkach v čase neoprávneného zásahu do tohto práva." Obvyklá cena neznamená cena, za ktorú tento autor ponúka licenciu za fotografiu na svojej stránke, ale cena, ktorá je obvyklá za podobný typ a veľkosť fotografie, napríklad na iných serveroch, od inych "predajcov", teda bežná cena na trhu v čase, keď bola neoprávnene stiahnutá.
http://pizano.blog.sme.sk/c/342989/Podivne-praktiky-fotobanky-Profimedia.html

http://www.lupa.cz/clanky/profimedia-po-dvou-letech-jste-pirat-mame-objektivni-dukazy-zaplatte/

http://www.piratskenoviny.cz/?c_id=33414

http://pravonadlani.cz/logicall-profimedia-poruseni-autorskych-prav/

ATD
kvetyflowers
03.06.14,18:29
Dik
misoft
04.06.14,07:52
Inak - v Google je niekoľko stránok, ktoré poskytujú ROVNAKÉ obrázky a sú FREE - Profimedia v prípade súdneho sporu by MUSELA dokazovať, že je to PRESNE ICH obrázok....