sabinka02
03.06.14,15:37
dobrý deň,
mohla by som poprosiť o radu v súvislosti s PHM?
podnikateľ má osobný automobil, ktorý používa aj na súkromné aj na firemné účely a nemá ho zaradený do majetku, ako je to s uplatňovaním PHM?

1./ ak má sídlo uvedené doma, môže si ako služobný km uvádzať aj cestu z domu do predajne?

pravdepodobne mám na výber z dvoch možností účtovania:
a/- môžem počítať uplatnenie PHM systémom základnej náhrady na km, pričom musím viesť knihu jázd. ako to funguje? do peňažného denníka urobím VPD rovno so sumou, ktorá mi vyšla po prepočte spotrebovaných PHM na kilometre x sadzba. alebo zaúčtujem VPD na základe reálnych bločkov za nákup PHM v časti zásoby ovplyvnujúce ZD a potom na konci roka zaúčtujem zavierkovú operáciu, že odmínusujem z tých zásob rozdiel oproti prepočítanej spotrebe?

b/- alebo môžem používať 50% paušálne výdavky? to by som celý rok uvádzala všetky bločky za PHM ako výdavky ovplyv.ZD-zásoby a na konci roka z tejto celk. sumy odmínusujem 50% bez ohladu na počet služobných a súkromných km? v tomto prípade sa nemusí viesť kniha jazd? alebo pri nákupe rovno zaúčtujem 50% do výdavkov ovplyv.ZD a 50 do nedanových?

ďakujem za pomoc
Mila123
03.06.14,14:35
1/ záleží od spôsobu uplatňovania výdavkov, existujú v tvojom prípade 2
2/ v žiadnom prípade, jazdy by boli cestou na pracovisko
sabinka02
03.06.14,15:20
-takže cesta do predajne sa nemôže uvádzať ako služobný km. -ok, dakujem

a v pripade, že budem uplatnovat 50% paušalne výdavky na nakup PHL, tak nákup zaučtujem ako výdavok v hotovosti/z BU - celk. suma bločku a rozdelim 50% do výdavkov OZD a 50% do VNOZ?
ako sa to robí?

dakujem
sabinka02
03.06.14,17:48
môžete mi to prosím objasniť detailnejšie ako mám konkrétne zaúčtovať nákup PHM - či už spôsobom uplatnovania zakladnej náhrady na km alebo paušálu 50%?

a/-ak počítam uplatnenie PHM systémom základnej náhrady na km, pričom musím viesť knihu jázd. ako to funguje? do peňažného denníka urobím VPD rovno so sumou, ktorá mi vyšla po prepočte spotrebovaných PHM na kilometre x sadzba. alebo zaúčtujem VPD na základe reálnych bločkov za nákup PHM v časti zásoby ovplyvnujúce ZD a potom na konci roka zaúčtujem zavierkovú operáciu, že odmínusujem z tých zásob rozdiel oproti prepočítanej spotrebe?

b/- alebo môžem používať 50% paušálne výdavky? to by som celý rok uvádzala všetky bločky za PHM ako výdavky ovplyv.ZD-zásoby a na konci roka z tejto celk. sumy odmínusujem 50% bez ohladu na počet služobných a súkromných km? v tomto prípade sa nemusí viesť kniha jazd a stačí len stav tachometra na začiatku a konci raka? alebo pri nákupe rovno zaúčtujem 50% do výdavkov ovplyv.ZD a 50 do nedanových?

ďakujem za pomoc