Jurino
03.06.14,23:29
Dobrý deň.
Prosím vás ako postupovať pri preukázaní chyby pri ročnom zúčtovaní za bývanie, ktoré posiela Správca, keď v položke za spotrebu teplej vody je namiesto 16 m³ za rok, spotreba až 36 m³. Konečný stav vodomeru bol 63 m³ a na vyúčtovaní figuruje konečná hodnota 83 m³. Týmto som si samozrejme nebol istý, kým som dnes nenašiel, "to" čo som nájsť chcel.
V byte býva jedna osoba a za posledné roky má stabilnú spotrebu TÚV okolo 14-16 m³, akurát za rok 2013 to bolo odrazu 36 m³. Práve spotreba TÚV a vodné a stočné dvihla výšku nedoplatku natoľko, že som začal pátrať po príčine...

Predsalen po dlhom hľadaní som našiel v byte "to" čo som hľadal. Našiel som uchovaný záznam o konečnom stave vodomeru TÚV z doby odpočtu, ale žiaľ je to len súkromný pomocný papierik, na ktorom som spotrebu opisoval pred samotným odpočtom, aby nemusela majiteľka bytu opisovať spotrebu sama. Ostal len tento odpočet z odpisu, ktorý som napísal na papier skoro ráno pred samotným odpočtom a výmenou vodomerov. Skutočne potvrdzuje to, že konečný stav na vodomery TÚV bol 63m³ a nie ako vo vyúčtovaní 83m³ a spotreba za SÚV bola 193m³ (to aj sedí).

Samozrejme, mohol by som postupovať tak, že by sa spísala reklamácia, ktorú treba podať do 15 dní Správcovi, ale ako spätne dokázať spotrebu za merače vody, ktoré sú už vymenené a odinštalované?

Mylné údaje o spotrebe vody sa mohli dostať do zúčtovania tak, že spotreba z meračov TÚV a SÚV, ktorá bola zaznamenaná firmou pri výmene vodomerov sa do podkladov dostala zapísaním nepresných údajov: namiesto 63m³ napísali do záznamu 83m³ a majiteľka bytu - staršia osoba, ktorá tieto veci podpisovala si rozdiel nevšimla a záznam podpísala.
Ak by bolo možné dostať sa k záznamom o odčítaní spotreby, tak by som možno mohol zistiť, či sa do podkladov napísalo 63, a jednoducho je číslo zameniteľné za číslo 8, totižto číslo 6 mnohí píšu nečitateľne a pri preberaní podkladov Správca mohol nahodiť 83. Je to samozrejme len domnienka. Je zarážajúce, že žiaden papier od firmy majiteľka bytu nedostala a takisto pôvodné vodomery odniesla firma so sebou. Vždy upozorňujem, že tieto záznamy si treba pýtať a mať o nich oficiálny záznam potvrdený firmou, ktorá odpočty a výmeny vodomerov prevádza.
Je na škodu veci, že v tom čase som nebol prítomný a všetko prebehlo len za prítomnosti majiteľky bytu, ktorá skutočne dobre nevidí a podklady podpisovala.

Vo vyúčtovaní totiž teraz vďaka preklepu svieti cena -353 eur, kde je zahrnutá aj cena za výmenu vodomerov vo výške 97 eur, vyššia cena za vodné a stočné a takisto časť z nedoplatku tvorí nepresná spotreba za TÚV. Ovplyvní táto položka takisto aj iné, napr. náklady tepla k príprave TÚV? Ako som tak rátal cenu z nedoplatku, tak cca 180 eur tvorí cena za nepresný údaj spojený s TÚV.

Zrejme budeme kontaktovať Správcu, aby sme mohli nahliadnuť do podkladov o záznamoch o spotrebe TÚV, ktoré im dodala firma z odpočtov.

Prosím vás, ak by ste vedeli poradiť na koho sa obrátiť, resp. ako chybu spätne dokázať, budem vám povďačný.
avalik
03.06.14,21:39
mas cislo povodneho vodomeru, je mozne ze firma (metrologicky ustav?) pri preberani vodomerov na kontrolu(?) zapisali udaje - zisti kam sa podeli stare vodomery
Jurino
03.06.14,21:52
mas cislo povodneho vodomeru, je mozne ze firma (metrologicky ustav?) pri preberani vodomerov na kontrolu(?) zapisali udaje - zisti kam sa podeli stare vodomery

Žiaľ číslo vodomerov nemám, ale skúsim zistiť a nájsť odpočty z minulých rokov, možno tam by som to číslo našiel. Len sa toho trochu obávam, pretože mám taký pocit, že vždy sa odpočty riešili formou vstupu pracovníka do šachty bytu, prípadne opísaním hodnoty z papieru, ktorý dostal predložený zo strany majiteľa bytu a podpísaním stavu vodomerov do záznamu, ktorý si bral so sebou a postupoval s ním do ďalšieho bytu.
avalik
03.06.14,22:47
mas cislo povodneho vodomeru, je mozne ze firma (metrologicky ustav?) pri preberani vodomerov na kontrolu(?) zapisali udaje - zisti kam sa podeli stare vodomery

Žiaľ číslo vodomerov nemám, ale skúsim zistiť a nájsť odpočty z minulých rokov, možno tam by som to číslo našiel. Len sa toho trochu obávam, pretože mám taký pocit, že vždy sa odpočty riešili formou vstupu pracovníka do šachty bytu, prípadne opísaním hodnoty z papieru, ktorý dostal predložený zo strany majiteľa bytu a podpísaním stavu vodomerov do záznamu, ktorý si bral so sebou a postupoval s ním do ďalšieho bytu.

ja mam cisla vodomerov uvedene na vyuctovaniach
Jurino
03.06.14,23:29
mas cislo povodneho vodomeru, je mozne ze firma (metrologicky ustav?) pri preberani vodomerov na kontrolu(?) zapisali udaje - zisti kam sa podeli stare vodomery

Žiaľ číslo vodomerov nemám, ale skúsim zistiť a nájsť odpočty z minulých rokov, možno tam by som to číslo našiel. Len sa toho trochu obávam, pretože mám taký pocit, že vždy sa odpočty riešili formou vstupu pracovníka do šachty bytu, prípadne opísaním hodnoty z papieru, ktorý dostal predložený zo strany majiteľa bytu a podpísaním stavu vodomerov do záznamu, ktorý si bral so sebou a postupoval s ním do ďalšieho bytu.

ja mam cisla vodomerov uvedene na vyuctovaniach

Máš pravdu, číslo vodomerov je vo výúčtovaní. Díky za radu. Môžem to preveriť. Len netuším kde by sa mohli nachádzať, či nebudú vyradené, alebo kdesi recyklované. Nám ich zamenili práve pri odpočtoch za nové a staré vodomery si vzali so sebou.
avalik
04.06.14,05:52
no ved spravca vie, ktora firma robila vymenu vodomerov - ta firma, zase vie kam ich odovzdala, ....
Jurino
04.06.14,06:01
To by bolo výborné, ak by sa dali staré vodomery nájsť. Netuším, čo sa deje so starými vodomermi, či sú niekde uložené neporušené, alebo ich rozmontujú a použijú na nové vodomery.
Z tohto všetkého zase plynie jedno ponaučenie, všetko si treba fotiť, kontrolovať výkazy a pýtať si potvrdenia s podpisom.
sito
04.06.14,08:49
Jurino, ja som len zvedavý kedy sa ozvu tí, čo tvrdia, že vodomery sú majetkom vlastníka bytu. Riadne ťa zdrbú, že si si nechal ukradnúť svoj majetok a ešte ťa aj na vode obabrali.

Ale, ako píše valika, správca musí vedieť.

Inak toto je zo zákona povinnosť každého vlastníka.

Vlastník bytu v dome je povinný umožniť montáž a údržbu zariadení na meranie spotreby tepla a vody v byte a odpočet nameraných hodnôt; ak vlastník bytu neumožní na požiadanie vstup do bytu, zodpovedá za škody vzniknuté takýmto konaním.

Zákonná povinnosť bola splnená, ale to číslo na vodomeroch stavu pretečeného množstva vody to je, to čo vyjadruje tvoj mieru vyžívania spoločných zariadení vodomerov v bytoch na základe ktorých sa aj tebe vypočíta podiel z úhrady spoločných nákladov za vodu.


Inak stáva sa, aj mne kedysi miesto 10 napísali 16. Ešteže to bolo na pol roku. Na konci nešlo do hlavy odpisovačke, že mám 12 keď som mal na pol roku 16. Mal som aj ja lístoček, teda stav v písanke, Potom jej totrkol, vybyvila skutočnosť u správcu.



Vieš, je to najmenej pol roka, čo sú tie vodomery preč z bytu a pravdepodobne už aj zo sveta, ak ich nerepasovali, overovali.
Jurino
04.06.14,10:18
Jurino, ja som len zvedavý kedy sa ozvu tí, čo tvrdia, že vodomery sú majetkom vlastníka bytu. Riadne ťa zdrbú, že si si nechal ukradnúť svoj majetok a ešte ťa aj na vode obabrali.

Ale, ako píše valika, správca musí vedieť.

Inak toto je zo zákona povinnosť každého vlastníka.

Vlastník bytu v dome je povinný umožniť montáž a údržbu zariadení na meranie spotreby tepla a vody v byte a odpočet nameraných hodnôt; ak vlastník bytu neumožní na požiadanie vstup do bytu, zodpovedá za škody vzniknuté takýmto konaním.

Zákonná povinnosť bola splnená, ale to číslo na vodomeroch stavu pretečeného množstva vody to je, to čo vyjadruje tvoj mieru vyžívania spoločných zariadení vodomerov v bytoch na základe ktorých sa aj tebe vypočíta podiel z úhrady spoločných nákladov za vodu.


Inak stáva sa, aj mne kedysi miesto 10 napísali 16. Ešteže to bolo na pol roku. Na konci nešlo do hlavy odpisovačke, že mám 12 keď som mal na pol roku 16. Mal som aj ja lístoček, teda stav v písanke, Potom jej totrkol, vybyvila skutočnosť u správcu.



Vieš, je to najmenej pol roka, čo sú tie vodomery preč z bytu a pravdepodobne už aj zo sveta, ak ich nerepasovali, overovali.

Presne ako píšeš, volal som do firmy, ktorá nám robila montáž a zároveň aj odpočet vodomerov a tvrdia, že vodomery sú už na inom stanovišti a sú repasované, takže ten pôvodný stav sa už nikto nedozvie. Upozornil ma, že skutočne na výkazoch je 83 m³ a nie 63 m³. To bola žiaľ chyba vlastníka bytu, že si stav neskontroloval na výkaze a podpísal. Poradil mi, že môžem kontaktovať správcu a podľa histórie spotreby vyčísliť spotrebu, aj keď pochybujem, že to uzná, keď má podpísaný výkaz o spotrebe od majiteľa bytu.
Tento rok som pozeral spotrebu, je tam 4,888 m³ od januára, takže aj to svedčí o tom, že sa v byte minie 1-1,3 m³ mesačne a nie 3 m³ ako minulý rok pri spotrebe 36 m³ (malo byť 16 m³).
Ale čo už, nabudúce odfotím vodomery pred odpočtom, a taktiež asi budem snímať montážnika na kamerový systém, či nemanipuluje s ciferníkom :)
Jurino
04.06.14,10:23
Zákonná povinnosť bola splnená, ale to číslo na vodomeroch stavu pretečeného množstva vody to je, to čo vyjadruje tvoj mieru vyžívania spoločných zariadení vodomerov v bytoch na základe ktorých sa aj tebe vypočíta podiel z úhrady spoločných nákladov za vodu.

Ak sa smiem spýtať týmto odstavcom myslíš úhradu za nové vodomery? Položka za nové vodomery bola účtovaná zvlášť v rozpise v sume 96,89 eur.
Alebo straty vody v dome? Ale tie sú asi tiež účtované zvlášť, to už neviem...
Jurino
04.06.14,14:28
Inak to vychádza na pekný nezmysel. Pri spotrebe 36 m³ by jedna osoba musela minúť za rok v byte 98 litrov teplej vody denne. To by si mohla dovoliť kúpeľné lázne každý deň v roku.
sito
05.06.14,07:25
Zákonná povinnosť bola splnená, ale to číslo na vodomeroch stavu pretečeného množstva vody to je, to čo vyjadruje tvoj mieru vyžívania spoločných zariadení vodomerov v bytoch na základe ktorých sa aj tebe vypočíta podiel z úhrady spoločných nákladov za vodu.

Ak sa smiem spýtať týmto odstavcom myslíš úhradu za nové vodomery? Položka za nové vodomery bola účtovaná zvlášť v rozpise v sume 96,89 eur.
Alebo straty vody v dome? Ale tie sú asi tiež účtované zvlášť, to už neviem...



O toto sa jedna

"Vlastník bytu v dome je povinný umožniť montáž a údržbu zariadení na meranie spotreby vody v byte a odpočet nameraných hodnôt; ak vlastník bytu neumožní na požiadanie vstup do bytu, zodpovedá za škody vzniknuté takýmto konaním."

Tiež toto.

"Pri rozúčtovaní úhrad za plnenia sa zohľadňuje miera využívania spoločných zariadení domu vlastníkmi bytov v dome."

Mieru využívania vyjadruje množstvo pretečenej vody, teda to číslo. Vodomer, vodomery sú potom to spoločne zariadenie.

Aj toto.

"Z fondu prevádzky, údržby a opráv sa financujú výdavky spojené s nákladmi na prevádzku, údržbu a opravy spoločných zariadení domu"
A koľko bolo tých vodomerov za tých 96,89 €? A potom, tie staré ste odpredali, darovali, či o ich hodnotu, zostatkovú , a či vám m bola znížená cene za nové vodomery? Či nemali ste dostatok peňazí na spoločnom fonde opráv? A každý vlastník ich musel uhradiť sám preto, že sú v jeho byte a slúžia len jemu.

V takom prípade by si si mohol náklady podľa svojich vodomerov vypočítať sám. Ale ako, koľko by zaplatili ostatní vlastníci, podľa čoho?

No predsa podľa tých nameraných hodnôt pretečeného množstva vody každým vodomerom v byte, bytoch spoločných.

Toto je tiež v zákone a hneď na začiatku v § 2, odsek 5.

Spoločnými zariadeniami domu sa na účely tohto zákona rozumejú zariadenia, ktoré sú určené na spoločné užívanie a slúžia výlučne tomuto domu, a to aj v prípade, ak sú umiestnené mimo domu.

Úžitok z vodomerov je pre dom, všetkých vlastníkov, že náklady za vodu sa nerozpočitávajú podľa osôb, osobomesiacov, ale objektívnejšie podľa spotreby vody v m3.

Ale na Slovensku je ten zákon neplatný, neúčinný. Každý si robí ako mu pasuje.

To číslo, čísla by si mal každý vlastník sám skontrolovať, či ich odpisovač odpísal správne! Ako vidíš jedná sa o jeho peniaze.
sito
05.06.14,07:31
Inak to vychádza na pekný nezmysel. Pri spotrebe 36 m³ by jedna osoba musela minúť za rok v byte 98 litrov teplej vody denne. To by si mohla dovoliť kúpeľné lázne každý deň v roku.

Samozrejme, že ak máš pozapisovanú históriu stavov, mesačne, pripadne porovnáš ročné spotreby môže to byť nezmysel. Ale či ti, vám ho uznajú?

Tým ľudom nejde o vaše peniaze. Ale poplatok za správu, a nie len ten. ale to sú tiež vaše peniaze, že?
Jurino
13.06.14,07:09
Inak to vychádza na pekný nezmysel. Pri spotrebe 36 m³ by jedna osoba musela minúť za rok v byte 98 litrov teplej vody denne. To by si mohla dovoliť kúpeľné lázne každý deň v roku.

Samozrejme, že ak máš pozapisovanú históriu stavov, mesačne, pripadne porovnáš ročné spotreby môže to byť nezmysel. Ale či ti, vám ho uznajú?

Tým ľudom nejde o vaše peniaze. Ale poplatok za správu, a nie len ten. ale to sú tiež vaše peniaze, že?

Uvedomujem si, že je to chyba majiteľa bytu. On si má skontrolovať výkazy z odpočtov a potom podpísať. Tragédiou celého toho je, že penzisti zle vidia, príliš dôverujú cudzím ľuďom. Keby som to vedel, tak odfotím skutočný stav na vodomeroch pred odpočtami a nechám ho majiteľke bytu, aby mala aspoň takýto dôkaz pri reklamácií. No nestalo sa tak.
Práve včera som počul v meste jednu pani vo veku 60-70 rokov ako si sťažuje na vysoké nedoplatky za vodu, taktiež vravela, že vody veľa nemíňa a zrovna aj u nich menili vodomery. Predpokladám, že praktiky odpočtárov bývajú zámerné a cielené na istú skupinu obyvateľstva, ktorú zneužijú z toho dôvodu, že zle vidia a dajú im podpisovať vyššiu spotrebu vody ako je reálna pri odpočtoch. Tých prípadov bude viac ako to tak sledujem.
...je smutné ako naša spoločnosť klesla.
Lulu AlterEgo
14.06.14,05:41
...Dobry den, ....chcem sa sptytat na nasledovnu poznamku - Uvedomujem si, že je to chyba majiteľa bytu. On si má skontrolovať výkazy z odpočtov a potom podpísať - ...my mame vodomery v stupacke volne pristupne,....teda ktokolvek ich odpisuje,...ma k nim volny pristup,...len si chcem skontrolovat - majitel musi skontrolovat vykaz odpoctu a nasledne podpisat zo zakona,...alebo je to dane iba ak spravca vydal na spravu domu smernicu v ktorej sa to uvadza? Pytam sa , ci je to dane zo zakona z toho dovodu,...lebo si nepamatam, ze by ma nekto vyzval aby som skontrolovala stavy a podpisala odpocet ktory sa potom pouzil pri vyuctovani.

Dakujem
dariusko
14.06.14,06:40
mas cislo povodneho vodomeru, je mozne ze firma (metrologicky ustav?) pri preberani vodomerov na kontrolu(?) zapisali udaje - zisti kam sa podeli stare vodomery

číslo vodomeru má správca / firma, čo mu ich mení
viď metrologia / evidencia
dariusko
14.06.14,06:42
Inak to vychádza na pekný nezmysel. Pri spotrebe 36 m³ by jedna osoba musela minúť za rok v byte 98 litrov teplej vody denne. To by si mohla dovoliť kúpeľné lázne každý deň v roku.

Ja som hovoriluž pár rokov, že 15 kubíkov teplej na osobu a rok je akurát

a niekde som čítal, že niekto to za niekoľko rokov na Slovensku spočítal a priemer mu vyšiel okolo 14
dariusko
14.06.14,06:49
Inak to vychádza na pekný nezmysel. Pri spotrebe 36 m³ by jedna osoba musela minúť za rok v byte 98 litrov teplej vody denne. To by si mohla dovoliť kúpeľné lázne každý deň v roku.

Samozrejme, že ak máš pozapisovanú históriu stavov, mesačne, pripadne porovnáš ročné spotreby môže to byť nezmysel. Ale či ti, vám ho uznajú?

Tým ľudom nejde o vaše peniaze. Ale poplatok za správu, a nie len ten. ale to sú tiež vaše peniaze, že?

Uvedomujem si, že je to chyba majiteľa bytu. On si má skontrolovať výkazy z odpočtov a potom podpísať. Tragédiou celého toho je, že penzisti zle vidia, príliš dôverujú cudzím ľuďom. Keby som to vedel, tak odfotím skutočný stav na vodomeroch pred odpočtami a nechám ho majiteľke bytu, aby mala aspoň takýto dôkaz pri reklamácií. No nestalo sa tak.
Práve včera som počul v meste jednu pani vo veku 60-70 rokov ako si sťažuje na vysoké nedoplatky za vodu, taktiež vravela, že vody veľa nemíňa a zrovna aj u nich menili vodomery. Predpokladám, že praktiky odpočtárov bývajú zámerné a cielené na istú skupinu obyvateľstva, ktorú zneužijú z toho dôvodu, že zle vidia a dajú im podpisovať vyššiu spotrebu vody ako je reálna pri odpočtoch. Tých prípadov bude viac ako to tak sledujem.
...je smutné ako naša spoločnosť klesla.

Nebuď sprostý/á !



Odpočtár odpočíta a je mu jedno, či 14, alebo 140 - za odpočet má zaplatené rovnako



vyúčtovač spočíta odpočítané, porovná s fakturovaným, vypočíta koeficient a vypočíta € do vyúčtovania



Načo by dával inú spotrebu, keď

- iba rozdelí sumu z faktúry

- peniaze na účte BD patria vlastníkom

(keby aj rozpočítal viac ako je na fa, bol by sakra problém tie "nadpočítané" eurká vybrať z účtu !!!!!!!!!! = síce všeličo viem, ale aj ja by som s tým mal komplikácie :D )