barbora1980
04.06.14,08:28
Dobry den.Dna 3.6.2014 som po 7 rokoch dostala okamzitu vypoved podla §63 ods.1 pism.e)ZP.Po porade s pravnikom,ktory mi potvrdil neplatnost vypovede som sa rozhodla kontaktovat zamestnavatela.Ako ho poznam bude trvat na svojom,ze vypoved plati.Ako sa raz vyjadril na schodzi zamestnancov on ma vlastne zakony podla,ktorych aj kona.Nasledne chcem dat danu vec na sud.Chcem sa opytat co mam robit v tom pripade ak ma zamestnavatel zatial kym sa to nevyriesi odhlasi zo ZP a SP.Este mi radili aj na IP aby mi zamestnavatel potvrdil,ze netrva na tom aby som chodila do prace.(aby som bola kryta od absencie kym naprebehne sud)Mam vsak obavy,ze taketo potvrdenie od zamestnavatela nedostanem.Bude stacit ak ho k tomu vyzvem pisomne a bude to stacit aj v tom pripade,ze mi neodpise?
terezamaria
04.06.14,06:53
Ty nerieš zatiaľ tvoju odhlášku zamestnávateľa zo ZP a SP. Mala si okamžite oznámiť, že výpoveď považuješ za neplatnú a prísť ráno do roboty. Pokiaľ by ťa nechceli pustiť na tvoje pracovisko, zostaň sedieť na vrátnici. Pokiaľ nemáš písomné vyjadrenie od zamestnávateľa, že si nepraje, aby si chodila do práce, pokiaľ sa vyrieši tvoje podanie na súd o neplatnosti výpovede, musíš chodiť do práce. To podanie na súd musíš taktiež riešiť čím skôr, s tým, že to dáš zamestnávateľovi na vedomie.
barbora1980
04.06.14,07:11
Vcera som dostala tu vypoved a vecer som sa este radila s pravnikom.Vcera ma zamestnavatel vyhodil s budovy a po mojom odchode zakazal v pripade mojho navratu pridelovat mi robotu.Kedze tato firma sidli v mensej budove v jeho vlastnictve nema tam vratnicu a ma tam 8 zamestnancov z toho 2 su jeho rodinne prislusnicky a ako som spominala vcera ma z tade vyhodil neviem ako mam reagovat.Osobne mi to vyjadrenie on nepodpise lebo moja vypoved bola reakcia na to,ze som do firmy poslala IP.Nastaci ked ho poziadam o to pisomne vyjadrenie doporucenou postou do vlastnych ruk?
terezamaria
04.06.14,07:16
Ty do tej roboty musíš chodiť a podať na súd okamžite....keď nebudeš, bude ti písať absenciu a potom na súde bude dokumentovať, že ťa teda prepúšťa pre hrubé porušenie pracovnej disciplíny pre absencie.Jednoducho choď za ním ....môže to byť aj so svedkom, až to ovšem dovolí a povedz mu, že ty budeš chodiť do roboty riadne, lebo si dala na súd podanie o neplatnosť výpovede.A uvidíš, čo povie.....držím palce....pýtaj sa, až nebudeš niečo vedieť.....
barbora1980
04.06.14,07:29
No teraz som s nim volala a vravel,ze ma nepusti do prace,ze si nezela aby som tam stravila co i len minutu a Ziadne potvrdenie mi neda a neda mi ani dovolenku.
avalik
04.06.14,07:36
telefonicky ti nepomoze - to na sude moze zapriet, musis ist do prace a mat svedkov ochotnych ti na sude dosvedcit, ze ti neumoznil pracovat ... takze kazdy den nabehni do prace, kym ti neda papier, ze tam nemas chodit - a informuj sa aj na IP, ako postupovat v tomto pripade ... pripadne dojdi do prace so svojim pravnikom - budes mat svedka ;)
terezamaria
04.06.14,07:36
Mala si ten telefonát zachytiť , je to chabý dôkaz, ale je...vyber sa tam zajtra ráno, na dnes si dones potvrdenie od lekára, veď to je trauma, dostať neplatnú výpoveď.... aby si to zažila v práci tak naostro a aby to počuli aj zamestnanci, čo ti povie.....najlepšie by bolo prísť tam s právnikom, aby si to rozdali....
barbora1980
04.06.14,07:41
Hned som volala na IP a ten pan co ma nastarosti ten moj podnet na firmu mi odporucil vyzvat ho pisomne doporucene do vlastnych ruk a dopisat tam,ze vzhladom na to,ze odmietol mi toto potvrdenie dat osobne a odmietol mi dat aj dovolenku posielam mu to pisomne a malo by to obstat aj na sude.
veronikasad
04.06.14,07:41
Barbora, so zamestnávatelom treba komunikovať písomne (doporučene s doručenkou), nie telefonicky. Pokial nie si si vedomá hrubého porušenia pracovnej disciplíny, žiadaj o pridelenie práce v zmysle platnej pracovnej zmluvy.
Výpovedná doba začína plynúť až od 1.7.2014.

Upozorni zamestnávatela na § 141a Zákonníka práce, za toto obdobie ti patrí náhrada mzdy najmenej vo výške 60 % priemerného zárobku.
Ak svojvolne nebudeš chodiť do práce, zamestnávatel ti bude písať absenciu, prídeš o dovolenku a navyše si za toto obdobie budeš musieť zaplatiť zdravotné poistenie ako samoplatitel.

§ 141a
Dočasné prerušenie výkonu práce
Na začiatok

Ak je zamestnanec dôvodne podozrivý zo závažného porušenia pracovnej disciplíny a jeho ďalší výkon práce by ohrozoval dôležitý záujem zamestnávateľa, môže zamestnávateľ po prerokovaní so zástupcami zamestnancov zamestnancovi dočasne, najdlhšie na jeden mesiac, prerušiť jeho výkon práce. Zamestnancovi po dobu dočasného prerušenia výkonu práce patrí náhrada mzdy najmenej v sume 60 % jeho priemerného zárobku; ak sa závažné porušenie pracovnej disciplíny nepreukázalo, zamestnancovi patrí doplatok do výšky jeho priemerného zárobku.
barbora1980
04.06.14,07:45
Dakujem a on mi dal okamzitu vypoved bez vypovednej lehoty.
veronikasad
04.06.14,07:52
§ ktorý si uviedla nie je okamžitá výpoveď. Napíš čo presne máš v liste od zamestnávatela, vrátane nadpisu (bez osobných údajov)
barbora1980
04.06.14,08:15
Vec:Vypoved § 63 ods.1pism.e)ZP Davame Vam vypoved podla §63 ods.1 pism e)ZP pre zavazne porusenie discipliny,pre ktore mozno pracovny pomer v zmysle ustanovenia § 68 ods.1 pism.b) ZP okamzite skoncit.Pracovnu disciplinu ste porusovali opakovane tym,ze ste vcas neinformovali zamestnavatela o nepritomnosti v praci dna 2.3.2013.Svoju nepritomnost ste dokladovali oneskorene.Kazite pracovnu disciplinu a moralku na pracovisku a v kolektive tym,ze ignorujetenariadenie svojho zamestnavatela napr.odmietli ste preniest material na dielnu bez uvedenia dovodu. Platny PP ucinny od 1.1.1995 povazuje tento skutok za zavazne porusenie prac. disc.a preto nie je mozne Vas nadalej zamestnavat.Na zaklade uvedeneho ukoncujeme s Vami pracovny pomer okamzite ku dnu ...3.6.2014
barbora1980
04.06.14,08:22
Este chcem uviest,ze som nemohla ignorovat nariadenie zamestnavatela,pretoze som ziadne nariadenie od neho nedostala,Neinformovanie o nepritomnosti prace sa tykalo soboty uplne ineho datumu,kde som zase nemala pisomne nariadenu pracovnu sobotu a slusne som zamestnavatelovi vysvetlila ze mam 3 rocne dieta ktore nemam kam dat,A este sa tam jedna o nepritomnost 26.11.2013 kde som bola s tym dietatom po operacii na dlhodobej po 10 dnoch neplatenej ocr sa zamestnavatel po vyrieseni problemu vyjadril,ze on netusil,ze existuje aj neplatena ocr.Vsetko mam vydokladovane.A vsimnite si datumy.Pokial som dobre informovana dva z nich su uz akoby neplatne.
veronikasad
04.06.14,08:31
Na okamžité skončenie prac.pomeru to nie je. Pokial máš dosť síl (a dobré nervy), najdi si právnika, ktorý podá na súd podnet na zrušenie neplatného okamžitého skončenia prac.pomeru. Možno by bolo vhodné (cestou právnika) podať podnet aj na Inšpektorát práce. Odmietnutie práce nadčas nie je dôvodom na okamžité skončenie prac.pomeru.
Ak súd rozhodne v tvoj prospech, je to pre zamestnávatela drahý špás.
barbora1980
04.06.14,08:47
Dobre nervy mi vytrenoval on.Idem to urcite riesit cez sud aj cez inspektorat.A dakujem velmi pekne za rady.
BlackRoses
04.06.14,08:49
Telefonické ani ústne kontakty neobstoja, treba vždy všetko riešiť písomne, doporučene do vlastných rúk..

Daj prosím potom vedieť ako to všetko dopadlo... Viditeľne ťa chce zastrašiť, aby si nenastúpila a potom ti bude písať A.
barbora1980
04.06.14,08:51
Dam a dakujem.