Jaronimo
04.06.14,09:32
Zdravím,
objavil sa mi problém, že som denný doktorand, mám živnosť a keďže za minulý rok som mal obrat cca. 8000€, tak mi onedlho vznikne povinnosť platiť odvody do SP (neviem, či aj do ZP). No platiť takmer 200€ mesačne naviac pre mňa nie je možné.
Pokiaľ zruším živnosť a založím s.r.o. (neviem, či má vplyv aj to, že som študent), budem povinný platiť SP? Pokiaľ som sa dočítal, tak nie. Ale ZP sa asi nevyhnem napriek tomu, že ho už raz za mňa štát platí.

Ďakujem za rady
Onko
04.06.14,07:57
Z vlastníctva s.r.o. nevyplývajú žiadne odvodové povinnosti. Právnická osoba platí iba daň zo zisku. Odvodové povinnosti majú iba fyzické osoby. Pokiaľ ako fyzická osoba nič nezarábaš, máš povinnosť platiť iba minimálne ZP. To za teba ale platí teraz štát ako za doktoranda, takže ani to by si nemusel. Až vtedy, keď si začneš z firmy niečo vyplácať (odmena, mzda, dividenda, ...) potom sa z toho platia odvody ako % z tohoto príjmu.
veronikasad
04.06.14,08:01
Budeš si vyplácať pravidelnú odmenu konatela, alebo len podiely na zisku ?
Jaronimo
04.06.14,08:08
No zatiaľ by som si nechcel vyplácať nič, mám eshop a "príjem" zo štipendia, takže peniaze by som chcel nechávať v podniku. Prípadne možno podiely zo zisku, ale hlavne možnosť, s ktorou by som sa zatiaľ vyhol odvodom.
veronikasad
04.06.14,08:11
Kým si poistencom štátu ako doktorand (bez pravidelnej odmeny konatela), nebudeš za s.r.o. platiť žiadne odvody.
Živnosť treba zrušiť najneskôr do 30.9.2014 (vrátane odovzdania kartičky DIČ)
Jaronimo
08.06.14,10:46
A znamená to, že si nemôžem vyplácať žiadne ani príležitostné odmeny?
A keď sa po štúdiu zamestnám a pri tom budem stále mať sro (bez pravidelných odmien), tak stále nebudem musieť v súvislosti so sro odvádzať žiadne odvody (okrem tých, čo bude za mňa odvádzať zamestnávateľ, kde budem zamestnaný)?