pozdenka
10.04.06,13:01
Ahojte vsetci,
potrebovala by som poradit. Uctujem JU, v Alfe.
V r.2005 sme zaplatili zálohu 100000 sk. Bol nam vystaveny daňovy doklad k zalohe aj s dph - tento som zauctovala do vydavkov neovpl.ZD. Teraz doslo k plneniu a faktura je na celkovu vysku 300000 a je tam samozrejme odratanych tych 100000 zaloha. S dph mi je to jasne. Problem je v tom, ze teraz neviem, ako dostat tych 100000 do vydavkov ovplyvň.ZD. Na zaklade coho?
Prosim o radu.:rolleyes:
Zita5
10.04.06,11:08
Ahojte vsetci,
potrebovala by som poradit. Uctujem JU, v Alfe.
V r.2005 sme zaplatili zálohu 100000 sk. Bol nam vystaveny daňovy doklad k zalohe aj s dph - tento som zauctovala do vydavkov neovpl.ZD. Teraz doslo k plneniu a faktura je na celkovu vysku 300000 a je tam samozrejme odratanych tych 100000 zaloha. S dph mi je to jasne. Problem je v tom, ze teraz neviem, ako dostat tych 100000 do vydavkov ovplyvň.ZD. Na zaklade coho?
Prosim o radu.:rolleyes:


Na základe zúčtovania interného dokladu do výdavkov .Či to budú OVZ alebo nie , to musíš vedieť Ty na základe účelu faktúry , za čo bolo platenie , či za tovar ...materiál a podobne .

Len nezabudni ...teraz by sa nemalo jednať o 100000Sk ale o sumu očistenú o DPH , pretože tú máš zaúčtovanú v roku 2005.
pozdenka
10.04.06,12:53
Čiže cez interny doklad. Dakujem velmi pekne Zita5.
Zuzka 335
04.11.09,13:37
Blíži sa koniec roka a ja by som chcela vedieť, či ešte platí, že nevysporiadaná záloha v jednoduchom účtovníctve zvyšuje prípadne znižuje základ dane z príjmu. Mám dojem, že už v minulom roku bol zmenený zákon a už to neplatilo. Nemám však istotu.
Prosím, poraďte.
Zoltán Kovács
04.11.09,13:40
Blíži sa koniec roka a ja by som chcela vedieť, či ešte platí, že nevysporiadaná záloha v jednoduchom účtovníctve zvyšuje prípadne znižuje základ dane z príjmu. Mám dojem, že už v minulom roku bol zmenený zákon a už to neplatilo. Nemám však istotu.
Prosím, poraďte.
Práveže od r. 2008 sú zaplatené, alebo prijaté zálohy súčasťou zdaniteľných príjmov a výdavkov.
Zuzka 335
04.11.09,13:50
Tak som to vlastne myslela, len som sa zle vyjadrila, ďakujem za rýchlu odpoveď.
janasim
18.12.09,13:07
Klient kúpi osobný automobil koncom roka na zálohovú faktúru . Môže sa automobil zaradiť do majetku a odpisovať na základe tejto fa. za predpkladu,že na nej bude napísané ,že sa stáva jeho vlastníctvom?
Lianka
18.12.09,14:18
Klient kúpi osobný automobil koncom roka na zálohovú faktúru . Môže sa automobil zaradiť do majetku a odpisovať na základe tejto fa. za predpkladu,že na nej bude napísané ,že sa stáva jeho vlastníctvom?

Celkom nerozumiem. Zaplati len zalohu? Kedy fyzicky prejde vlastnictvo na neho? Po zaplateni zalohy?

Musi byt vlastnikom auta, az vtedy ho moze odpisovat. Neznamena to vsak, ze musi byt zaplatena cela kupna cena. Podstatne je, ako sa v zmluve dohodli - kedy kupujuci prevezme auto a stava sa jeho vlastnikom.
anka1
21.12.09,07:43
Práveže od r. 2008 sú zaplatené, alebo prijaté zálohy súčasťou zdaniteľných príjmov a výdavkov.

Pls, kde to v zákone nájdem?
Dakujem
Lianka
21.12.09,10:06
§ 17 ods. 12 písm. b) zakona platneho do 31. decembra 2007 znel:

(12) Súčasťou základu dane daňovníka s príjmami podľa § 6, ktorý účtuje v sústave jednoduchého účtovníctva alebo ktorý vedie evidenciu podľa § 6 ods. 11, alebo ktorý uplatňuje výdavky podľa § 6 ods. 10, je

b) poskytnutý alebo prijatý preddavok, a to v tom zdaňovacom období, v ktorom došlo k splneniu dodávky tovaru, služby alebo iných plnení, na ktorých úhradu bol prijatý alebo poskytnutý.

V novele zakona od 1.1.2008 najdes prechodne ustovanovenia. V sucasnom zakone sa uz ustanovenie o prijatych a zaplatenych preddavkoch nenachadza.