Blindman
10.04.06,13:11
1. Mám zmluvu na základe § 642 a príjmy evidujem do §6 ods. 2. písm d). Mám príjem aj zo závislej činnosti. Môžem viesť jednoduché účtovníctvo a mám nárok na skutočne vynaložené výdavky, alebo musím mať živnosť na odpočet.

2. Ak si môžem viesť účtovníctvo, môžem zaplatiť daň z motorových vozidiel a evidovať jazdy pre odpočet podľa vzorca paušál + cena za km podľa technického preukazu?

Ďakujem
Johanka
10.04.06,12:34
1. Mám zmluvu na základe § 642 a príjmy evidujem do §6 ods. 2. písm d). Mám príjem aj zo závislej činnosti. Môžem viesť jednoduché účtovníctvo a mám nárok na skutočne vynaložené výdavky, alebo musím mať živnosť na odpočet.

2. Ak si môžem viesť účtovníctvo, môžem zaplatiť daň z motorových vozidiel a evidovať jazdy pre odpočet podľa vzorca paušál + cena za km podľa technického preukazu?

Ďakujem
Predpokladám, že ide o § 642 a nasl.Obchodného zákonníka ( zmluva o sprostredkovaní).
Nerozumiem v zadaní otázke, či "musíš mať na živnosť odpočet". Máš aj Živnostenský list? Ak áno, v rámci príjmov z § 6 ods.1 a 2 nie je dovolené kombinovať spôsob uplatnenia výdavkov. Musíš si vybrať pre Teba výhodnejší spôsob - buď skutočné výdavky (potom musíš viesť JÚ) alebo výdavky percentom z príjmu , pre rok 2006 40 %. V tomto prípade vedieš iba predpísané evidencie.
Daňová povinnosť pre daň z MV nemá žiadny súvis so spôsobom uplatnenia výdavkov. Daňová povinnosť vzniká ak používaš MV na podnikanie alebo v súvislosti s podnikaním. Ak budeš viesť JÚ a pôjde o vlastné osobné MV, môžeš si dovýdavkov zahrnúť náhradu za spotrebované PHL a sadzbu základnej náhrady (6,20 Sk/km).
Blindman
13.04.06,07:03
Myslel som tým, že či musím si založiť žinovsť na to, aby som mohol odpočítavať skutočné výdavky alebo to môžem urobiť aj na základe tej zmluvy čo mám. Ďakujem
renča1
13.04.06,07:20
Myslel som tým, že či musím si založiť žinovsť na to, aby som mohol odpočítavať skutočné výdavky alebo to môžem urobiť aj na základe tej zmluvy čo mám. Ďakujem


Nemusíš si založiť živnosť, pri príjme si odpočítaš bud skutočné výdavky alebo výdavky %. Záleží na tebe, ako sa rozhodneš, čo bude pre teba výhodnejšie.