evina274
04.06.14,13:55
Dobrý deň, prosím Vás keď mi niekto odobrí či poznám správny postup pri vybavovaní hypotéky.
Takže:
1.hypotéka schválená, banka čaká kým príde majiteľ popdísať záložnú zmluvu a kupujúci úverovú zmluvu a zoberú sa spolu s návrhom na zápis záložného práva v prospech banky na kataster.
2. Na katastri kupujúci podáva návrh na vklad záložného práva a predávajúci návrh na vklad vlastníckeho práva? pri tomto kroku musí byť už aj podpísaná overená kúplna zmluva??
alebo sa dá aj tak že najprv sa dá návrh na vklad záložného práva a potom sa spraví kúpna zmluva a vtedy sa na katastri spraví vklad vlastníckeho práva na mna?
Na potvrdený návrh na vklad záložného práva môžem tiež čakať 3 mesiace alebo mi to dajú hned?
List vlastníctva s vyznačenou plombou kedy dostanem? čo to vlastne znamená? pri návrhu na vklad záložného práva alebo musí byť už aj vklad na vlastnícke právo?
3. Čerpanie sa uskutoční, keď banka dostane list s plombou a poistenie nehnuteľnosti a potvrdenie vinkulácie.

Ale keď toto všetko treba absolvovať preto aby som mohla čerpať peniaze tak načo hovoria že mi stači dokladovať kupnu zmluvu do 6 mesiacov?
Alebo na kataster najprv zoberiem záložné zmluvy a návrh na vklad záložného práva a z tohto mi vydajú list vlastníctva s plombou a banka mi pustí peniaze a potom napríklad o tri mesiace ked bude kúpna zmluva podpísaná ju zoberiem na kataster a tam sa spraví návrh na vklad vlastníckeho práva a tým pádom môžem ísť dokladovať?

som úplný laik a mám už z toho chaos tak mi prosím odpusťte ale potrebujem urýchlene pomoc
ĎAKUJEM každému
draik
04.06.14,18:06
Návrh na vklad záložného by mal podať vlastník bytu. Banke je potrebné predložiť LV s plombou (vydaný na druhý deň po podaní návrhu na vklad záložného práva).
Predávajúci aj banka však zrejme budú trvať na tom, aby bola hneď podpísaná aj kúpna zmluva a aby kúpna cena financovaná z úveru bola vyplatená priamo predávajúcemu bankou (má zaťažený byt záložným právom, ale nemá peniaze). Predpokladám, že sa ručí bytom, ktorý chcete odkúpiť.
evina274
04.06.14,19:04
Už na druhý deň? Ano ručím bytom a banka netrvá hneď na kúpnej zmluve lebo dokladovať mám čas do 6 mesiacov.
A ešte jedna otázočka ohľadom záložnej zmluvy. Byt bol ocenený na 54tisíc, s predávajúcim sme sa dohodli na 34tisíc a ja si beriem hypotéku 41tisíc. Záložná zmluva bude na tých 41tisíc? to znamená, že keď majiteľ uvidí záložnú zmluvu na takú sumu, čo ked si rozmyslí a bude pýtať 41 tisíc. V tomto prípade je asi dobré to riešiť kúpnou zmluvou?
ivka70
04.06.14,19:25
Dokladovat mas cas 6 mesiacov ,ale kym nezdokladujes, budes banke platit len uroky, nebudes splacat ziadnu istinu. Uver sa ti o to predrazi, cim neskor prelozis doklady.
evina274
05.06.14,04:16
No ďakujem, na toto ma neupozornili.
Tomas_a_Sima
06.06.14,15:27
Je to individuálne podľa podmienok v úverovej zmluve. Buď tam máš, že okrem iného je bod, kt. musíš splniť pred čerpaním doloženie LV s plombou alebo zapísané záložné právo, resp. ukončené katastrálne konanie a na LV zapísané záložné právo v prospech banky. KZ máš čas dať zavkladovať, ale ak ide o kúpu, tak to je ideálne urobiť naraz na katastri, len VEĽMI dôležité je dať zavkladovať záložné právo banky v prvom rade a KZ až potom, aby plomba banky bola na prvom mieste a potom až plomba ku kat.konaniu na KZ. Dôvod prečo Ti to povedali nie je, lebo ak máš úver na kúpu nehnuteľnosti so ŠPM, tak musíš vydokladovať úhradu KC. Ak to ide z úveru, tak banke musíš predložiť KZ s overenými podpismi. Iná varianta je, ak si zakladala inú nehnuteľnosť a loan to value bolo vysoké, vtedy by si teoreticky nemusela dokladovať KZ k čerpaniu.. Je to individuálne, ale všetko je v ÚZ. Osobne by som tam neniesol záložky k úveru bez KZ. Keby dačo napís SS.
evina274
09.06.14,08:05
Ďakujem pekne za odpoveď. Doriešime všetko naraz, tzn. aj KZ podpíšeme, aby mohla banka čerpať peniaze majiteľom
dariusko
09.06.14,08:31
1.
" zoberú sa" - - nie je nutné
2. kupujúci vkladá vlastnícke (právo)
Ing. Jana Chnapková
07.07.14,09:29
Dobrý deň, ja spolupracujem so všetkými bankami a pokiaľ by ste chceli využiť moje skúsenosti môžete sa mi ozvať - možno pomôžem a možno len poradím.
Ale štandardne je postup nasledovný:
1. Podaná žiadosť so všetkými prílohami (v lepšom prípade je všetko O.K. a už nechcú nič navyše.
2. Úver je schválený.
3. Podpis úverových a záložných zmlúv.
4. Zmluvy idú na kataster a na hneď môžete vybrať LV s plombou.
5. Doložíte poistenie a vinkuláciu poistenia nehnuteľnosti
6. Banka dá čerpať peniaze a keď sú peniaze na účte vkladajú sa kúpnopredajné zmluvy, aby mohlo prejsť vlastníctvo (aspoň RK nezavkladújú zmluvy skôr ako majú istotu, že predávajúci dostane, resp. dostal peniaze)
7. A touto kúpnopredajnou zmluvou zdokladujete účel použitia peňazí (na to máte tých 6 mesiacov, ale Vy to máte prakticky hneď - táto lehotaa je skôr uplatňovaná pri úveroch na rekonštrukcie, kde peniaze míňate postupne)

Tak prajem veľa úspechov.