BUTTON.
04.06.14,16:15
Dobry deň, keď popri SZCO pracujem aj na dohodu, kto plati odvody, ma platit ten zamestnavatel alebo ja ako szco, na ZP mi nevedeli povedat, akurat tolko že ma nenahlasili, ďakujem.
Tweety
04.06.14,14:23
Ak pracuješ na nejaký druh dohody, zamestnáv. má povinnosť prihlásiť Ťa do poisťovní rovnako, ako iného dohodára. Platíš odvody zo svojej odmeny, rovnako odvádza aj zamestnávateľ.
Anik
04.06.14,16:28
Príjem z dohody je podľa § 5 - je to závislá činnosť, kde za Teba "zodpovedá" zamestnávateľ - odvodovo aj daňovo vysporadúva Tvoj príjem z tejto dohody - on platí svoju časť za zamestnávateľa a Tebe z odmeny stiahne odvody a daň, ktorú si povinný zaplatiť a následne to odvedie. Ty už dostaneš čistú mzdu.
Príjem za SZČO je príjmom podľa §6 a ten si aj naďalej vysporiadavaš sám.
Je ťažko povedať aký máš mesačný príjem na základe dohody, asi je to lepšie riešiť v rámci RZZP, lebo je tam súbeh a vtedy v tom čase sa z príjmu platí toľko koľko výjde tých 14% zo základu dane podľa §6 za ten čas kedy je tam súbeh.
Predpokladám, že nie si ZŤP.
Čo sa týka odvodov na SP platí to čo doteraz iba na ZP to môže byť o niečo nižšie.
To že Ťa nenahlásili - predpokladám, že neuplynulo ešte 8 dní, ktoré má zamestnávateľ na nahlásenie.
Tweety
04.06.14,16:36
do SP musí prihlásiť pred začiatkom prác na dohodu
Anik
04.06.14,17:15
Majka samozrejme ja som reagovala na to, že na ZP nebol ešte nahlásený resp. ja som to tak pochopila.
Tweety
04.06.14,17:25
áno, doplnila som to len pre zadávateľa, že aj na SP je treba registrovať
Katy a R
04.06.14,20:45
čo sa týka odvodov do ZP .. vždy si pozri (EP ) na začiatku mesiaca, že aký ti vyšiel predpis poistného za predchádzajúci mesiac. A do 8. zaplatíš len tú sumu:)

http://www.porada.sk/244830-som-zivnostnik-ale-od-15-6-2014-budem-zamestnany-musim-si-platit-odvody-zo-zivnosti-aj-ked-nebudem-pracovat-ako-zivnostnik-alebo-si-zivnost-musim-prerusit-post2557304.html#post2557304