Osmicka
04.06.14,16:10
Dobry den Poradaci,

poprosila by som Vas o radu. Mali sme prenajaty byt. Majitelka, kt. je dlhodobo v zahranici, nam napisala, ze sa vracia na Slovensko a najom bude ukonceny koncom maja. Kluce od bytu jej mame nechat v schranke. Kedze sme na zaciatku najmu platili kauciu, poziadali sme ju o protokolarny zapis prevzatia na co nereaguje.

Aky je najvhodnejsi postup ? mame to zdokumentovat cez policiu ?
Dakujem za rady


Takze vazena pani majitelka nam uracila poslat mail (5.6.), ze nesuhlasi s protokolarnym prevzatim, nakolko malo byt spravene 01.06. (bez jej pritomnosti ?!) a chce okamzite kluce.
Stretli Ste sa uz s niecim takymto ?!
misoft
04.06.14,15:18
No - ponechanie kľúča v schránke - nem dobrý nápad. Potom hrozí riziko, že majiteľka si ponechá kauciu z dôvodu poškodenia toho a hentoho....
Trvajte na OSOBNOM prevzatí bytu a odovzdaní kľúčov. Zároveň si urobte dôkladnu fotodokumentáciu stavu bytu, zariadení bytu, meradiel v byte (vodomery, plynomer, elektromer, pomerových meračov na radiátoroch) - tak, aby bolo vidieť stav a číslo prístroja/meradla. A dobre bude, ak na foto bude aj dátum, niektoré digifoto to dokážu dať do snímky.
A by prišla neskôr - kľúče v ŽIADNOM prípade do jej príchodu z ruky nedajte!
Pekne po našom - z rúčky do rúčky....
Osmicka
04.06.14,15:24
dakujem..dokumentaciu sme spravili pri odchode, nakolko sme uz prestahovani.
Myslela som skor na prizvatie 3.nezainteresovanej strany, nieco ako svedok, ze fotky suhlasia so stavom...kedze nereaguje na nase vyzvy.
Peggynka
04.06.14,16:26
A byt ste preberali len tak? Či bol preberací protokol?Polícia vám nepomôže,na to zabudni.Kauciu vám vrátila?Priprav si niečo takéto (dvojmo):
http://www.bpsvit.sk/res/download/sprava/protokol-kupa-predaj-novy-byt.pdf
bez popisu tých technických záležitostí a nedala by som kľúče,kým by mi nevrátila kauciu.(moja dcéra si v Prahe prenajímala byt od súkromníčky a tá zmluva mala 10(!) strán.Všetko tam bolo-vymakané.)Skús ešte pozrieť na nejaký taký protokol,možno nájdeš.Mimochodom,ja by som bola vymenila zámok,ona určite kľúče má.
Osmicka
04.06.14,17:22
v zmluve bol zoznam sucasti bytu/nabytok a robili sme fotky.
Dakujem za link :)
jelalim
04.06.14,17:34
Byt sa v ziadnom pripade neodovzdava tak, ze kluce sa hadzu do schranky. Majitelka by mala reagovat, aj ked je v zahranici, kedy si pride pre byt. Co kebyze jej hodite kluc do schranky a zatial sa jej tam nastahuje 17clenna opalena rodina?
dmc
05.06.14,07:55
...a co s tym ma Policia ??? Skor by som si riadne prestudoval Vasu najomnu zmluvu. Najomca nemoze len tak zo dna na den dat vypoved. Vypoved z najmu moze dat jedine v zmysle OZ a su tam aj aj lehoty. Pri odchode by som si urcite vsetko dokladne zadokumentoval aspon fotograficky a urcite by som nehadzal kluce do schranky ale odovzdal osobne.
Osmicka
05.06.14,08:00
...a koho ineho mame prizvat, ked sa nam zatial neozvala, na tc. uvedene v zmluve sa neozve a na e-mail neodpoveda.
Osmicka
05.06.14,08:03
povodne uviedla, ze pride 3.6., co sa nestalo a na nase e-mailove poziadavky na protokolarne prevzatie nereaguje..telefony nedviha
dmc
05.06.14,08:03
Policia prijma oznamenia o trestnych cinoch a priestupkoch. Zakon o PZ, Trestny zakon ani Zakon o priestupkoch nedava opravnenie na take nieco ako byt pritomny pri odovzdani bytu prenajimatelom ked majitel bytu na to kasle. Statny organ moze konat iba tak ako mu zakon uklada. Obcan moze konat akokolvek co mu zakon nezakazuje.
Osmicka
05.06.14,08:05
nevratenie kaucie nie je trestny cin ?
sosak
05.06.14,08:50
Ja by som skúsil požiadať správcu o pomoc, ako svedka, prípadne odovzdať kľúče správcovi byt. domu. Keď má dom spoločenstvo vlastníkov, tak predsedu.
Peggynka
05.06.14,09:19
Však vymeňte zámok,určite sa ozve.Ešte by som poprosila susedov,nech mi dajú vedieť,keď sa objaví.
Nevrátenie kaucie je na dlhé lakte.Nepíšeš,koľko tá kaucia je.
dmc
05.06.14,13:27
Nevratenie kauci je Vas obciasnko-pravny spor ktory mozete riesit akurat tak na sude.
Osmicka
05.06.14,13:32
a ani podnet nie je v tomto pripade mozny ?...ak by opat chcela opustit krajinu ?