Vangogh
04.06.14,17:23
Chcem sa opýtať na koho sa mám obrátiť, keď si susedia, ktorí sú už mŕtvi posadili ovocne stromy t.j. broskyňu, višňu, jabloň a marhuľu cca 1 m od murovaného plotu teraz tam býva nevesta - vdova, jej priateľ ovocné stromy tohto roku z našej strany ostrihal, ale sú už cca 2 m do výšky, stromy neošetrujú, pretože hovoria, že sa s tým príroda vysporiada sama a mne padajú do záhrady pokrútené listy, ďalej posadili smrek cca pred 20 rokmi s tým, že ho použijú ako vianočný stromček, no nestalo sa tak, strom je vysoký asi 20 m, čo dočiahli na konáre tie zrezali a ja mám urobené sedenie, kde stále padá ihličie, či suché a pri dnešných vetroch aj živé, zrezať ho nechcú, tak Vás prosím o rady. Ďakujem Viacerí ma nepochopili, milujem prírodu, a všetko čo je živé v zime prikrmujem vtáctvo, chováme domáce zvieratá, sadíme zeleninu a máme aj ovocné stromy stĺpovité, aby si nezavadzali a na nich vtáčie búdky, okrasné kry, kde si vtáci robia hniezda ide i o to, že mi už praská múrik - plot, pretože korene sú určite na našom pozemku, takže ma prosím nekritizujte a neposielajte do betónovej džungle ,mňa zasvitanie budia vtáčiky, ale poraďte
arizona
04.06.14,19:26
Komu vadia stromy,padajuce listie, ci ihlicie, taky clovek by sa mal prestahovat do mesta,medzi panely. Alebo si zvyknut na to, ze zije v lone prirody, ze aj stromy su pre ludi potrebne.
Keby si mal napr. chatu v nejakej rekreacnej oblasti, tiez by si pozadoval vyrubat stromy na okoli,aby ti nedajboze nepadalo listie na dvor?
Bud rad, ze mas v okoli stromy a trochu "prirody"...co by ini za to dali...

Pokym ti sused svojimi stromami nesposobuje nejake materialne skody, tak nenarobis nic. Maximalne mu mozes vo vhodnej dobe /pocas vegetacneho kludu/ spilit konare, ktore ti zavadzaju na tvojom pozemku. Ale aj s tym opatrne,aby si mu ich neposkodil,lebo sa on moze domahat preplatit skody, ktore si mu sposobil. Taky 20r strom ju ma dost vysoku hodnotu.
korela
04.06.14,23:04
Ak ti vyslovene nerobí tieň, hoci i ten veľmi dobre v lete poslúži, buď rád, že máš takú drevinu pri sebe. Čo strom, to energia. Sused má u seba 44 strom, vetvy idú k nám, som rada, ešte mu podlievam korene z našej strany v horúčavách, pretože je krásny, trochu nám obom vytvára i súkromie. A čo je najhlavnejšie, že drozdy si sadajú výlučne na jeho vrcholec a vyspevujú. Každodenný rituál. Pribudnú ti roky, budeš inak nazerať na prírodu a budeš vďačný za každý spadnutý list. Ver mi.
Uhraj to so susedmi, dobrý sused je niekedy lepší ako rodina.
Gabhus
05.06.14,02:28
U nás máme bežne stromy na hraniciach pozemkov a akosi to nevadí. Ani ploty nemáme, pozemky sú síce vymerané, ale každý vie, že odtiaľ potiaľ je moje. Mám už dosť rokov, ale problém ešte nebol. S úrodou je zaužívané tak, že čo je na mojej strane, beriem ja, čo na susedovej berie sused. Nezáleží na tom, komu patrí strom. Ak zvýši aj na vypálenie, vypije sa spolu. V podstete si myslím, že ak chcem bývať v dome, tak že k tomu patria stromy, nejaká tá háveď - myslím hmyz, krtko, myši, mačky. No a vtáčiky. Je to pohoda.
BXLmiami
05.06.14,04:38
Nemyslíš vážne,že sused má vyťať rodiacu broskynu,višnu,marhulu a jablon preto,lebo Tebe padá pokrútené lístie na dvor.Prečo dočerta nejdeš do najbližšej betonovej džungle bývať?Neuveriteľné,že aj takí ľudia ako ty existujú.
tom_i
05.06.14,04:47
Prepáčte, že neposkytnem radu, ale jednoducho sa nedá. Hmm. Vadí vám lístie, ihličie. Čo má povedať pán Dobrovský v Malackách. Čo by dal za takýto prepych. Zakážme kvetom kvitnúť, stromom rásť, vtákom lietať a špiniť na strechy áut.
lubko6394
05.06.14,05:16
Však sprav presne to isté. Zasaď také isté stromy u seba tiež 1 m od plota.
buchač
05.06.14,05:34
Chcem sa opýtať na koho sa mám obrátiť, keď si susedia, ktorí sú už mŕtvi posadili ovocne stromy t.j. broskyňu, višňu, jabloň a marhuľu cca 1 m od murovaného plotu teraz tam býva nevesta - vdova, jej priateľ ovocné stromy tohto roku z našej strany ostrihal, ale sú už cca 2 m do výšky, stromy neošetrujú, pretože hovoria, že sa s tým príroda vysporiada sama a mne padajú do záhrady pokrútené listy, ďalej posadili smrek cca pred 20 rokmi s tým, že ho použijú ako vianočný stromček, no nestalo sa tak, strom je vysoký asi 20 m, čo dočiahli na konáre tie zrezali a ja mám urobené sedenie, kde stále padá ihličie, či suché a pri dnešných vetroch aj živé, zrezať ho nechcú, tak Vás prosím o rady. Ďakujem
Ja by som zažaloval , na súd dal , odškodné pýtal od pôvodcu tých škôd ... ;)
BXLmiami
05.06.14,08:13
:-)))
arizona
05.06.14,08:46
Ty si doplnil svoju otazku, ktora uplne zmenila zadanie!!!! Povodne si opisoval iba stromy a listie a teraz z teba vyliezlo, ze ti praska murik. Keby si povodne neopisoval padajuce listy do tvojej zahrady, tak by ta ludia neposielali do betonovej dzungle,ale odpovedali ti, ako poriesit, ked ti praska mur kvoli susedovym stromom...Nech ti je poucenim, ze nabuduce napis konkretny problem hned do otazky, aby si ludia nemuseli z prsta cucat, o co ti vlastne ide a odpovedali ti presnejsie...
jslancik
05.06.14,08:58
zdá sa, že tvoja nehnuteľnosť úplne stratila svoju hodnotu. Skús ju predať za nejakú symbolickú cenu, snáď sa nájde niekto, komu nebudú vadiť také vážne nedostatky.

Ale teraz vážne. Nejde mi dokopy tvoje vyjadrenie, ako veľmi miluješ prírodu, ale vadia ti také prkotiny. Ak si to chcel riešiť, už je dávno po funuse. Múrik podvíhaný koreňmi ti nik neopraví ani nezaplatí. Opadané lístie a ihličie? Fakt rozlišuješ lístie z vlastných stromov a zo susedových?