IvetaH
04.06.14,19:12
Ahojte, dnes mi klient medzi aktuálnymi papiermi doniesol aj hotovostnú faktúru z Poľska za nákup v makre cca 1600 zlotých. Prosím vás čo s tým? Zaúčtujem do roka 2014 a za rok 2013 podám dodatočné DP k DPH?
a_je_to
06.06.14,16:40
Ak nemáš inú faktúru z Poľska, tak daj do výdavkov celú, vrátane poľskej DPH, lebo v nej určite je. Dodatočné DPH podávať nemôžeš, lebo poľskú DPH odpočítať nemôžeš a na samozdanenie by musela byť bez poľskej DPH, s jeho IČ DPH ktorú by vydali pri druhom nákupe aj s vrátením DPH z prvej. Tak sa to v poľskom Makre a následne u nás robilo ešte vlani. Pre istotu skontroluj, či faktúra má klientovo IČ DPH a poľskú DPH, alebo nie, to je rozhodujúce.
dariusko
06.06.14,17:08
Asi hodiť do koša
IvetaH
22.06.14,07:09
Ďakujem. Viete čo, ja samozdaňujem faktúru s poľskou DPH, rozumiem zákonu tak, že nákup som urobila v EU napr. v máji, tak v máji mi vzniká daňová povinnosť. tento štát nejaká poľská DPH nezaujíma. A ak dostanem doklad z poľska o mesiac o vrátení poľskej DPH, tak ho zaúčtujem len ako vrátenie poľskej DPH. Myslíte, že tenot postup nie je správny?
a_je_to
23.06.14,21:12
Trochu uponáhľané, ale zrejme áno, aj ja som tak robil v JÚ ešte v r. 2009. Nikto proti tomu nič nemal. Akurát, že faktúra s poľskou DPH zakladá nárok na vrátenie DPH cez DÚ Bratislava a Poliak ju zrejme ešte nedáva do SV. Až keď DPH vráti na konkrétne IČ SK. potom by ju zrejme stačilo samozdaniť. Povinnosť samozdaniť vzniká vrátením dane, právo možno uplatniť aj skôr. Tak to ja chápem.