majamka
05.06.14,11:45
Živnostník príjme úhradu faktúry cez fiškál za inú spoločnosť (PO) ktorá tú faktúru vystavila. Je to vôbec možné?
Chcela by som vas velmi pekne poziadat o Vase stanovisko k nasledovnej situacii.
Na slovensku je spoločnosť PO.(IČO XXXX). Moja firma (IČO YYYY) je zmluvným partnerov PO firmy IČO: XXXX, cize mam otvorene pobocky,kde vykonavame kompletnu obsluhu zakaznikov .(na základe zmluvy o spolupráci z PO ICO XXXX)bAby bolo vsetko v sulade zo zakonmi v SR prosim o pomoc s nasledovnými bodmi.
1. Bežný zakazník, ktoremu PO (firma IČO XXXX) vystavi fakturu za sluzby pride k nam /do mojej firmy - prevádzky IČO YYYY/ FAKTURU uhradit. Moji zamestnanci sa pripoja do informacneho systemu (FIRMY ICO XXXX) identifikuju zakaznika a daju fakturu systemovo uhradit s tým ze zoberú od zakaznika peniaze, ktore nasledne 2x za tyzden poukazu na ucet PO ICO:XXXX (na základe žiadosti o úhradu od spoločnosti ICO XXXX). Informacny system (FIRMY ICO XXXX) vytlaci prijmový doklad, ktorý odovzdáme zákazníkovi.
a. mam informaciu, ze ja by som mal cez fiskal svojej firmy (ICO YYYY) vystavit doklad o uhrade faktury – je tomu tak ? (aj ked ja som faktúru nevystavil?
b. druha informacia ktoru mam je zasa opacna a to, ze ja nemam co vystavovat z mojho fiskalu nic, kedze nejde o faktury vystavene mojou firmou(ICO YYYY) pre konečného zákazníka. Vraj ma ICO: XXXX vytlacit doklad cez fiskal – co ale nie je v danej situacii mozne nakoľko fiškal v prevádzke je písaný na FO ICO YYYY:. Ako postupovať?

2. Okrem uhrady fakturu za sluzby, prijmame od končného zakaznikai platby za tovar (akontačné sumy) (faktúru za daný tovar vystavuje firma ICO XXXX ona je aj jeho majiteľom) taktiež tlačí príjmový pokladničný doklad firma XXXX
a. vystavit doklad aj z nasho fiskálu ICO YYYY – aký ? Ako ho zauctovat ? Podľa akého zákona? Možem to vôbec urobiť keď ja vlastne niesom majiteľom tovaru ani vystavovateľom faktúry?
b. ma doklad vystavit (IČO XXXX) , PO ktorá vystavila aj faktúru za predaný tovar? Aky zvoliť postup?
Žanet
05.06.14,22:55
Skúsim odpovedať. Dosť zapeklitá situácia, ale deje sa všetko a treba sa stým vysporiadať. Dúfam , že som otázku správne pochopila, vy ste živnostník a prijímate platby za PO. Tak môj názor. Vzhľadom k tomu, že vlastníte ERP máte povinnosť evidovať všetky hotovostné príjmy cez ERP aj čo sa týka úhrad faktúr. Vy máte zmluvu s PO, že v podstate budete úhrady faktúr vykonávať za nich vo svojom mene a následne im odvádzať vybrané prostriedky na ich účet v banke. Takže moje riešenie by bolo, zaevidovanie uhrádzanej faktúry do pohľadávok , následná úhrada do pokladne cez ERP t .j. / príjem na priebežné položky a potom výdaj cez záväzok / na základe žiadosti o úhradu od PO/ t. j. výdaj z priebežných položiek -vklad na účet PO. A ešte poznámka - myslím si, že na doklade z ERP by mohla byť aj poznámka, že úhrada je prijatá za PO XXXX. Toto by bolo moje riešenie možno sa ešte niekto vyjadrí.
Dav
06.06.14,04:34
Na podobnom princípe fungujú benzínky. Firma - Slovnaft, Shell, atď., prenajme čerpaciu stanicu a nájomca čerpacej stanice uzavrie zmluvy s ďalšími živnostníkmi, ktorí tovar a PHM predávajú. Takže doporučujem na najbližšej čerpacej stanici natankovať nielen PHM, ale aj podrobný popis spôsobu, akým fungujú.
Dáša_
06.06.14,05:30
aj prepravne služby vlaste fungujú podobne. Ja prepravnej službe odovzdám balík a ona príjme peniaze, vystaví doklad, respektíve príjme platbu kartou a potom mi peiaze pošle na účet. Dokonca, aby to bolo komplikovanejšie, kurieri sú vlastne živnostníci, ktorí pracujú pre prepravnú službu. je to podobný princíp, ale ako to majú presne vyriešené, to veru netuším.