matusisko
06.06.14,06:41
ak mám zamestnaca s pevne stanovenou mesačnou mzdou, náhrada mzdy za neodpracovaný štátny sviatok sa mu vypláca mesačnou mzdou alebo priemernou mzdou?
avalik
06.06.14,05:54
§ 122

(3) Zamestnancovi, ktorý nepracoval preto, že sviatok pripadol na jeho obvyklý pracovný deň, patrí náhrada mzdy v sume jeho priemerného zárobku, ak mu mzda ušla pre sviatok. U zamestnanca, ktorý je odmeňovaný mesačnou mzdou, sa sviatok, ktorý pripadne na jeho obvyklý pracovný deň, považuje za odpracovaný deň, za ktorý mu patrí mzda. Tomuto zamestnancovi náhrada mzdy za sviatok nepatrí. V kolektívnej zmluve alebo v pracovnej zmluve možno dohodnúť, že aj u zamestnanca, ktorý je odmeňovaný mesačnou mzdou, sa bude postupovať podľa prvej vety.

(4) Náhrada mzdy za sviatok alebo mzda podľa odseku 3 druhej vety nepatrí zamestnancovi, ktorý neospravedlnene zamešká zmenu bezprostredne predchádzajúcu sviatku alebo bezprostredne po ňom nasledujúcu, alebo zmenu nariadenú zamestnávateľom na sviatok, prípadne časť niektorej z týchto zmien.
matusisko
06.06.14,06:17
dakujem
stormcatcher
06.06.14,06:41
Ja by som sa ešte spýtal

"U zamestnanca, ktorý je odmeňovaný mesačnou mzdou, sa sviatok, ktorý pripadne na jeho obvyklý pracovný deň, považuje za odpracovaný deň, za ktorý mu patrí mzda"

otázka znie: má platených len 8h, alebo akoby pracoval. Napr. predavačka v obchode 12h. Ďakujem
veronikasad
06.06.14,06:44
Buď konkrétnejší. Aký týždenný fond prac.času má predavačka ? Má nerovnomerne rozložený pracovný čas (nepracuje každý deň) ?
stormcatcher
06.06.14,06:50
to je vylmi ťažké. skôr s nimi zametajú. keďže stále majú málo ludí /ani ja by som tam nepracoval/, všeliako. niekedy týždeň poobede - týždeň doobeda, potom obdeň 16-ky, pdla toho kedy ktorú vyhodia. Ktorá kedy bude robiť sa dozvedia väčšinou predchádzajúci deň
veronikasad
06.06.14,07:02
Na takéto vysvetlenie ťažká odpoveď. Ak má v prac.zmluve prac.čas 40 hod.týždenne, mzda za sviatok kedy mal pracovať a nepracoval, je súčasťou mesačnej mzdy (mesačná mzda sa z titulu neodpracovaného sviatku nekráti).
Ty si ale asi chcel vedieť niečo iné - ako zaplatiť sviatok pri mesačnej mzde, ak zamestnanec v tento deň pracoval - nie 8 ale 12 hod...
stormcatcher
06.06.14,07:12
Nie, v práci jej povedali, že ak pracuje vo sviatok, bez ohľadu či 8,12 alebo 16, má platené len 8h. Má mesačnú mzdu.

V prílohe jej rozhádzaný pracovný čas, cez 330h
matusisko
11.06.14,07:07
ok dakujem, uz som to pochopil