zhv
10.04.06,18:09
1.Začínam účtovať v MRP a chcem sa opýtať, keď zapisujem v pen.denníku operácie na účtoch ,ako si viem nastaviť číselné rady.Pri výdavkových a príjmových dokladoch mi to ide.Výpis z účtu príde na konci mesiaca,dátum operácii zapisujem týmto dňom / nie presné dátumy podĺa výpisu /.Môže to tak byť.
2.SZČo vystaví fa za službu do zahraničia aký tam dať kod na DPH./19 ?/
Je to oslob.od DPH ?

Ďakujem
ondrejvla
10.04.06,17:40
1.Začínam účtovať v MRP a chcem sa opýtať, keď zapisujem v pen.denníku operácie na účtoch ,ako si viem nastaviť číselné rady.Pri výdavkových a príjmových dokladoch mi to ide.Výpis z účtu príde na konci mesiaca,dátum operácii zapisujem týmto dňom / nie presné dátumy podĺa výpisu /.Môže to tak byť.
2.SZČo vystaví fa za službu do zahraničia aký tam dať kod na DPH./19 ?/
Je to oslob.od DPH ?

Ďakujem

Ak účtuješ v MRP DOS, môžem Ti poslať kódy, ak účtuješ vo Win, potom je tu odborník Lenkak. Tieto kódy si musíš zadefinovať do daň.dokladov a používať ich pri daňdokladoch podľa zákona o DPH, kód 19 určite nie je ani vo Win, ani v DOS, 19 je percento DPH a nie kód.
Pokiaľ nemáš zadefinované správne kódy, nemôžeš čakať, že Ti správne
vypočíta DPH do daň.priznania.
ondrejvla
10.04.06,17:44
Prikladám ti daň.skupiny pre MRP:
Daňové skupiny v MRP

1 - Zdaniteľné obchody podľa par.8 a 9
2 - Dodanie tovarov a služieb s oslob. od dane par.28 až 41 koef.
3 - Dodanie tovarov a služieb s oslob. od dane par.28 až 41 mimo koef.
4 - Dodanie tovarov a služieb s oslob. od dane par. 43
5 - Dodanie tovarov a služieb s oslob. od dane par. 46 a 47
6 - Rozdiel v základe dane a v dani po oprave podľa par.25 odst.1 až 3 zákona
7 - Úprava IM
8 - Dodanie tovaru prvým odberateľom pri trojstr. obchode podľa par.45 zákona
9 - Neovplyvňujúce DPH

VÝDAJE RESP. PRIJATÉ ZDANITELNÉ PLNENIA (FAKTÚRY PRIJATÉ + NÁKLADY) od 1. januára 2005

A - Daň z tovarov a služieb kúpených v tuzemsku - plný nárok na odpočet
B - Daň z tovarov a služieb kúpených v tuzemsku - bez nároku na odpočet
C - Daň z tovarov a služieb kúpených v tuzemsku - čiast. nárok na odpočet
D - Daň zaplatená pri dovoze - plný nárok na odpočet
E - Daň zaplatená pri dovoze - bez nároku na odpočet
F - Daň zaplatená pri dovoze - čiastočný nárok na odpočet
G - Daň zo služieb a tovarov - daň platí príjemca - plný nárok na odpočet
H - Daň zo služieb a tovarov - daň platí príjemca - bez nároku na odpočet
I - Daň zo služieb a tovarov - daň platí príjemca - čiastočný nárok na odpočet
J - Daň z nadobudnutých tovarov z iného členského štátu - plný nárok na odpočet
K - Daň z nadobudnutých tovarov z iného členského štátu - bez nároku na odpočet
L - Daň z nadobudnutých tovarov z iného členského štátu - čiastočný nárok na odpočet
M - Tovary a služby - daň platí 2. príjemca - plný nárok na odpočet
N - Tovary a služby - daň platí 2. príjemca - bez nároku na odpočet
O - Tovary a služby - daň platí 2. príjemca - čiastočný nárok na odpočet
P - Nadobudnutie tovaru prvým odberateľom podľa par. 45 odst.2
R - Rozdiel v základe dane a v dani po oprave podľa par.25 odst.1 až 3 zákona - plný nárok na odpočet tuzemsko
S - Rozdiel v základe dane a v dani po oprave podľa par.25 odst.1 až 3 zákona - bez nároku na odpočet tuzemsko
T - Rozdiel v základe dane a v dani po oprave podľa par.25 odst.1 až 3 zákona - čiastočný nárok na odpočet tuzemsko
U - Rozdiel v základe dane a v dani po oprave podľa par.25 odst.1 až 3 zákona - plný nárok na odpočet-nadobud. z EÚ
Y - Rozdiel v základe dane a v dani po oprave podľa par.25 odst.1 až 3 zákona - bez nároku na odpočet-nadobud. z EÚ
Q - Rozdiel v základe dane a v dani po oprave podľa par.25 odst.1 až 3 zákona - čiast.nárok na odpočet-nadobud. z EÚ
V - Vrátenie dane cestujúcim pri vývoze tovaru podľa par.60
Z - Faktúry k dokladom z ERP nad 50.000,- Sk
W - Neovplyvňujúce DPH

a - Úprava dane odpočítanej pri IM podľa par. 54
b - Odpočítanie dane pri registrácii podľa par. 55
c - Daňová povinnosť pri zrušení registrácie podľa par. 81
d - Odpočítanie dane pri dodaní nového dopravného prostriedku podľa par.52 zákona
zhv
10.04.06,17:45
účtujem vo WIN MRP
lenkak
10.04.06,18:01
Vieš s nastaviť aj číslovanie interných dokladov.
Nastavenie - denník - číslené rady - interné doklady - 2x klikneš myšou, editácia a zadaj si číslený rad. Môže byť ich viac, napr. pre banku, pre ID....
zhv
10.04.06,18:02
prosím o radu
ondrejvla
10.04.06,18:02
Vieš s nastaviť aj číslovanie interných dokladov.
Nastavenie - denník - číslené rady - interné doklady - 2x klikneš myšou, editácia a zadaj si číslený rad. Môže byť ich viac, napr. pre banku, pre ID....

Ja som to vedela, že pomôžeš!
lenkak
10.04.06,18:03
SZČo vystaví fa za službu do zahraničia aký tam dať kod na dph./19 ? - áno, lebo služby Ti nejdú do d. priznania DPH. (len potom máš problémy s kurzami)
lenkak
10.04.06,18:06
Ak účtuješ v MRP DOS, môžem Ti poslať kódy, ak účtuješ vo Win, potom je tu odborník Lenkak. Tieto kódy si musíš zadefinovať do daň.dokladov a používať ich pri daňdokladoch podľa zákona o DPH, kód 19 určite nie je ani vo Win,Vlasta tu Ti musím oponovať. Tento kód vo Win verzii sa používa pri : neovplyvňujúce DPHani v DOS, 19 je percento DPH a nie kód.
Pokiaľ nemáš zadefinované správne kódy, nemôžeš čakať, že Ti správne
vypočíta DPH do daň.priznania.

kód 19 - neovplyvňujúce DPH.
zhv
10.04.06,18:11
Ked to takto zadám ,dostane sa to do záznamovej povinnosti.?
Nastavenie - denník - číslené rady - interné doklady - 2x klikneš myšou, editácia a zadaj si číslený rad. Môže byť ich viac, napr. pre banku, pre ID....
Ja tam mám len príjmove a výdavkové doklady.
lenkak
10.04.06,18:15
do záznamovej povinnosti. - myslíš čo? Do denníka? Ako VPD, resp PPD?
Ak myslíš toto, tak zadáš klasické účtovanie, napr: 501/325 a potom pri doklade stalčíš F4. A doklad sa zobrazí vo Výstupoch - záznamná povinnosť.
zhv
10.04.06,18:21
prepáč,účtujem v JU.
Dodávka služby, ktorej miesto dodania je mimo územia SR nie je predmetom dane na Slovensku a teda ani podľa slovenského zákona o dani z pridanej hodnoty. Zdaňuje sa v zahraničí. Do daňového priznania v SR ju slovenský podnikateľ neuvádza. Dodávka sa však zaznamená podľa § 70 v záznamovej povinnosti ako dodávka služby dodaná v zahraničí./ otázka a odpovede DPH /
lenkak
10.04.06,18:24
V JU si musíš odsledovať poradové číslo ID sama, nevieš si nastaviť sled ID. Ale vieš do dokladu zapisovať ID1, ID2, ale sama.
lenkak
10.04.06,18:25
Do daňového priznania v SR ju slovenský podnikateľ neuvádza - áno, a § 70 môžeš dať do textu do faktúry ako odvolávku.
zhv
10.04.06,18:32
Ja som to pochopila že musím evidovať zoznam takýchto faktúr,ale ďakujem
DanielaSL
11.04.06,06:10
Ja som to vedela, že pomôžeš!

Lenka je náš najlepší odborník a neúnavný pomocník.:)
lenkak
11.04.06,16:22
Daniela - ďakujem.
DanielaSL
11.04.06,19:32
Lenka veď ja tebe musím stále ďakovať. Čo všetko si ma za ten rok naučila.Ani neviem, čo by som si bez teba počala.
lenkak
12.04.06,18:21
:D :D :D
Barbora.B
07.08.06,12:30
Ahojte. Začínam účtovať v MRP Win. Vystavila som prvú faktúru, ale zle som si nastavila číselné rady a prvú faktúru mi očíslovalo už s číslom 2. Prosím Vás vie mi niekto poradiť, ako mám zmeniť to číslovanie? Vopred ďakujem
Zoltán Kovács
07.08.06,13:01
Ahojte. Začínam účtovať v MRP Win. Vystavila som prvú faktúru, ale zle som si nastavila číselné rady a prvú faktúru mi očíslovalo už s číslom 2. Prosím Vás vie mi niekto poradiť, ako mám zmeniť to číslovanie? Vopred ďakujem

Tú faktúru so zlým číslom natvrdo vymaž (ak más PÚ, tak aj v denníku).
KeĎ bude nanovo nahadzovať faktúru potom pri čísle faktury si odklikni monožsti (malá ikonka s ukazovákom). Zobrazí sa ti ponuka na editovanie číselných radov. Daj si Editáciu. Zadaj vždy o číslo menšie ako potrebuješ. Program vždy priráta k tomu číslo. Takže ak budeš mať narp. číselný rad 2006XXXX. Potom pri prvom musíš mať v číselnom rade 20060000. Po oprave si dáš aktivovať tento číslený rad a potom OK. Mala by ti naskočiť číslica 20060001.
Barbora.B
07.08.06,13:13
Veeeľmi pekne ďakujem !!!
Zoltán Kovács
07.08.06,13:15
Zamálo! Každy z nás bol začiatočníkom.:D
lenkak
07.08.06,14:31
Pri faktúrach už nevieš zmeniť poradové číslo.
Vždy treba chybnú vymazať a urobiť novú už so správnym poradovým číslom.
frigo
24.01.07,10:52
Ahojte, ja tiež potrebujem poradiť: číselné rady doteraz bez problémov, ale v novom roku mi nejde nastaviť číselný rad pre faktúry prijaté. Máme MRP PÚ Windows verziu. Keď idem do Nastavenie - Pohľ,záv,faktúry - Obecné- a v číselných radoch si zvolím faktúry prijaté, mám tam viac možností (domácu, zahr, predd a pod.) a keď chcem zmeniť len tú prijatú, dám editácia a hneď mi to vyhadzuje Zadajte prefix a nikde ma to nepustí, jedine Storno a som kde som bola (to isté mi to vyhadzuje, aj keď idem priamo cez faktúru prijatú, cez ten ukazováčik). Ja ale žiaden prefix nechcem, lebo máme čáslovanie len číslom: 2007001. Zatiaľ to natvrdo prepisujem po pridaní faktúry, ale je to veľmi nepraktické a nepohodlné.. ďakujem
Marína
24.01.07,11:23
Program však vyžaduje, aby v prefixe bol uvedený údaj, preto Ťa to nepustí. Prečo nedáš do prefixu 2007 a do poradového čísla 000(ak mávate viac faktúr, tak aj na viac desatinných miest)? Ak to dáš tak, ako navrhujem, budeš mať Fa s č. 2007001. Takéto číslovanie, aké navrhuješ, nie je správne. Predstav si, že by si vystavila 999 faktúr(posledná by mala č.2007999) a potrebuješ vystaviť ďalšiu s č.1000. Aké číslo by si jej dala? Už by si sa s tým nepohla.
frigo
24.01.07,12:55
Marína, ďakujem, to riešenie s prefixom 2007 ma nenapadlo (zatiaľ tam máme P a Z a tak) - super. A trojmiestne nám stačí na celý rok, 999 nám nehrozí. Ešte raz - ĎAKUJEM.
lenkak
24.01.07,19:53
Môžeš mať aj písmenko, ale nie dva krát to isté.
Anna B
25.01.07,18:08
Prikladám ti daň.skupiny pre MRP:
Daňové skupiny v MRP

1 - Zdaniteľné obchody podľa par.8 a 9
2 - Dodanie tovarov a služieb s oslob. od dane par.28 až 41 koef.
3 - Dodanie tovarov a služieb s oslob. od dane par.28 až 41 mimo koef.
4 - Dodanie tovarov a služieb s oslob. od dane par. 43
5 - Dodanie tovarov a služieb s oslob. od dane par. 46 a 47
6 - Rozdiel v základe dane a v dani po oprave podľa par.25 odst.1 až 3 zákona
7 - Úprava IM
8 - Dodanie tovaru prvým odberateľom pri trojstr. obchode podľa par.45 zákona
9 - Neovplyvňujúce DPH

VÝDAJE RESP. PRIJATÉ ZDANITELNÉ PLNENIA (FAKTÚRY PRIJATÉ + NÁKLADY) od 1. januára 2005

A - Daň z tovarov a služieb kúpených v tuzemsku - plný nárok na odpočet
B - Daň z tovarov a služieb kúpených v tuzemsku - bez nároku na odpočet
C - Daň z tovarov a služieb kúpených v tuzemsku - čiast. nárok na odpočet
D - Daň zaplatená pri dovoze - plný nárok na odpočet
E - Daň zaplatená pri dovoze - bez nároku na odpočet
F - Daň zaplatená pri dovoze - čiastočný nárok na odpočet
G - Daň zo služieb a tovarov - daň platí príjemca - plný nárok na odpočet
H - Daň zo služieb a tovarov - daň platí príjemca - bez nároku na odpočet
I - Daň zo služieb a tovarov - daň platí príjemca - čiastočný nárok na odpočet
J - Daň z nadobudnutých tovarov z iného členského štátu - plný nárok na odpočet
K - Daň z nadobudnutých tovarov z iného členského štátu - bez nároku na odpočet
L - Daň z nadobudnutých tovarov z iného členského štátu - čiastočný nárok na odpočet
M - Tovary a služby - daň platí 2. príjemca - plný nárok na odpočet
N - Tovary a služby - daň platí 2. príjemca - bez nároku na odpočet
O - Tovary a služby - daň platí 2. príjemca - čiastočný nárok na odpočet
P - Nadobudnutie tovaru prvým odberateľom podľa par. 45 odst.2
R - Rozdiel v základe dane a v dani po oprave podľa par.25 odst.1 až 3 zákona - plný nárok na odpočet tuzemsko
S - Rozdiel v základe dane a v dani po oprave podľa par.25 odst.1 až 3 zákona - bez nároku na odpočet tuzemsko
T - Rozdiel v základe dane a v dani po oprave podľa par.25 odst.1 až 3 zákona - čiastočný nárok na odpočet tuzemsko
U - Rozdiel v základe dane a v dani po oprave podľa par.25 odst.1 až 3 zákona - plný nárok na odpočet-nadobud. z EÚ
Y - Rozdiel v základe dane a v dani po oprave podľa par.25 odst.1 až 3 zákona - bez nároku na odpočet-nadobud. z EÚ
Q - Rozdiel v základe dane a v dani po oprave podľa par.25 odst.1 až 3 zákona - čiast.nárok na odpočet-nadobud. z EÚ
V - Vrátenie dane cestujúcim pri vývoze tovaru podľa par.60
Z - Faktúry k dokladom z ERP nad 50.000,- Sk
W - Neovplyvňujúce DPH

a - Úprava dane odpočítanej pri IM podľa par. 54
b - Odpočítanie dane pri registrácii podľa par. 55
c - Daňová povinnosť pri zrušení registrácie podľa par. 81
d - Odpočítanie dane pri dodaní nového dopravného prostriedku podľa par.52 zákona

Objavila som toto, ale neviem ako to využiť. To mám v programe MRP DOS? Kde? Ako to môžem využívať? Alebo to tam musím nejako dostať? Poraďte mi, prosím Vás.
Anna B
26.01.07,12:01
Poraďte, prosím.
adinka55
26.01.07,12:35
Vyuzijes to v pripade, ze mate okrem tuzemskych faktur resp. dokladov aj faktury (doklady) zo zahranicia alebo do zahranicia. Ak nemate, vyuzila by si to napriklad este pri uctovani faktur, kde si mala opravu zakladu dane (tie idu do ineho riadku DP).
Este som zabudla dodat "ak si platca DPH"
Anna B
26.01.07,14:53
Asi som sa dobre nevyjadrila. Som plátca DPH a potrebovala by som takú pomôcku. A máme aj dodávky do EU a nákupy z EU. A právo preto som chcela vedieť, kde v programe sú zadané tieto kódy, aby som ich mohla používať. Alebo ak sú tam neni, tak ako ich tam mám zadať. Ja som si zatiaľ najpotrebnejšie zadala, ale úplne iné, ako sú v tom zozname. A tak som chcela, či by mi niekto nevysvetlil, či sú v MRP DOS predvolené kódy.
Anna B
26.01.07,19:36
Vyskúšam to ešte raz.
adinka55
29.01.07,09:07
Tie kody nie su predvolene, mozes si ich lubovolne nadefinovat aj oznacenie si mozes zvolit podla potreby ty ake potrebujes.
Tento zoznam je na stranke MRP aj s prikladom ako to pouzivat v navaznosti na danove priznanie.
http://upgrade.mrp.sk/faqwebpages/FaqAnswer.aspx?cislo=170
Anna B
29.01.07,09:24
Tie kody nie su predvolene, mozes si ich lubovolne nadefinovat aj oznacenie si mozes zvolit podla potreby ty ake potrebujes.
Tento zoznam je na stranke MRP aj s prikladom ako to pouzivat v navaznosti na danove priznanie.
http://upgrade.mrp.sk/faqwebpages/FaqAnswer.aspx?cislo=170

Za uplynulé dni som sa aj ja dopracovala k uvedenému linku a už som si aj nadefinovala kody. Ďakujem však za ochotu a oceňujem.
ekovm
05.02.08,16:56
Potrebujem poradiť,
mám MRP win PU a zadala som nesprávne označenie dokladu namiesto VD/1 UD/1. Opraviť to viem iba v riadku ale v denníku mi to nezmení. Vie mi niekto poradiť?
Zoltán Kovács
05.02.08,18:25
Potrebujem poradiť,
mám MRP win PU a zadala som nesprávne označenie dokladu namiesto VD/1 UD/1. Opraviť to viem iba v riadku ale v denníku mi to nezmení. Vie mi niekto poradiť?

Máš tam funkciu Preniesť doklad. Oprav doklad a klepni na to a prenesie ti nový doklad aj do hlavného denníka.
Akinom
07.02.08,18:37
Ahojte, chcem sa iba spýtať či sa v MRP WIn nedá spraviť takáto vec: nečíslujem interné doklady dávam na všetky INT/ bez čísel, je možné spraviť niečo také, aby mi to hromadne očíslovalo, alebo musím ručne otvoriť každy doklad a očíslovať si ho sama? Doteraz som si ich číslovala ručne.
To iba informatívne, ak je nejaká taká možnosť, tak by som si ušetrila čas :D.
lenkak
07.02.08,18:39
- iba ručne.
Akinom
07.02.08,18:46
- iba ručne.

som si myslela..., ale aspon som si teraz istá, že ma to neminie :)
Akinom
07.02.08,18:54
Leni, ešte Ťa poprosím o radu pod aký kód na DPH by si zaradila došlú faktúru za ubytovanie z ČR, (v ktorej 1000CZK daň.základ DPH je 5% takže celková suma je na 1050CZK). Ja som to davala cez 39 vo výške 1050xkurz NBS v deň vystavenia fa, ale chcela by som aby mi to sledovalo aj v CZK a to pri tomto kode nie je možné....ďakujem za odpoveď
zuzanar
08.02.08,06:40
zadaj si v nastaveniach faktúr, zahraničná mena v tuzemských faktúrach a bude ti sledovať aj CZK
lenkak
08.02.08,17:45
po nastavení Ti pribudne kolonka zahr.mena.