beh
06.06.14,14:22
dobrý deń, kupili sme do firmy strážneho psa, chceme ho mat v majetku, zatial to mame zauctovane takto MD 042/DAL 321, 343. MD 029/ DAL 042 zaradenie, účt. odpisy zauctujeme MD 551/DAL 089, lenze ho nevieme priradit do odp. skupiny. Pes stál 150 € bez dph. Viete nam poradit?
knihomol5
06.06.14,12:51
do odpisových skupín sa podľa § 22 Zákona o dani z príjmov zaraďujú len zvieratá do 1. a 2. odpisovej skupiny:

a) zvieratá zaradené do 1. odpisovej skupiny:
hovädzí dobytok plemenný a chovný,
ovce plemenné a chovné,
kozy plemenné a chovné,
somáre, muly a mulice plemenné,
ošípané plemenné a chovné,
hydina plemenná a chovná – len husi a gunáre,
b) zvieratá zaradené do 2. odpisovej skupiny:
kone plemenné, úžitkové a chovné

Ťažné zvieratá, dostihové a plemenné kone sa odpisujú individuálne, pri ostatných sa môže vychádzať aj zo skupinového ocenenia.

Ostatné zvieratá sa považujú za zásoby. Sú to mladé zvieratá vo výkrme, kožušinové zvieratá, včelstvá, kŕdle sliepok, kačíc, moriek, perličiek, ale aj chovné a strážne psy.
beh
07.06.14,14:59
dakujem, teda ho mame viest "na sklade? " na au 112 ?
knihomol5
07.06.14,15:01
áno :)
a_je_to
07.06.14,18:28
... ale to je nezmysel ... viesť psa na sklade. A kedy ho dáte zo skladu do spotreby ? Keď zdochne ? Nákup psa sa zaúčtuje priamo ako 501+343/321. Teda ako zásoby v spotrebe a v ďalšom používaní. Suma 150 Eur nie je na odpisovanie. Vedie sa iba v operatívnom neúčtovnom zozname inventáru v používaní, ako počítač, alebo tlačiareň, ktoré sa neodpisujú. Prípadne v podsúvahovom účtovníctve na 751/791, ale nie na sklade, ako 112.
jslancik
08.06.14,03:52
Ale oni ho tam chcu mat, postrehol si? Jasne, ze je to blbost.
áčko
08.06.14,06:27
slovenské účtovníctvo alias forma pred obsahom - chudák pes :) - zaúčtujte ho aspoň na správny účet nie materiál (112) - ale ako tovar - 124 - Zvieratá
áčko
08.06.14,06:33
ale aj tak by som ho zaradila do majetku - definíciu dlhodobého majetku spĺňa skôr ako definíciu zásoby
áčko
08.06.14,06:58
vychádzajúc zo zákona o účtovníctve - odpisy by mali predstavovať skutočné opotrebenie majetku...
V prípade daňových odpisov - v tomto konkrétnom prípade je potrebné upraviť si internú smernicu a tam si určiť akým spôsobom budete odpisovať tento "majetok" na daňové účely (UO=DO, alebo zatriedenie (nie zaradenie) do odpisovej skupiny (použiť je možné len 1. a 2., kde sú uvedené ostatné zvieratá*), jednorazový odpis...)
Zákon o DzP psa nepovažuje za dlhodobý majetok, je teda na rozhodnutí účtovnej jednotky akým spôsobom si uplatní daňové výdavky - či postupne alebo jednorazovo

* upresnenie:
"ostatné zvieratá" ako položka klasifikácie produkcie neexistuje myslela som tým ostatné zvieratá, ktoré tam sú vymenované.... - písala som že zákon o dani z príjmov psov ako dlhodobý majetok neriešia, ...

zatriediť do odpisových skupín - k 1. a 2. sa prikláňam nie preto že sú tam zvieratá, ale preto že je reálne uplatňovať si výdavky v podobe odpisov na strážneho psa 4 - 6 rokov. Zatriediť ho do daňovej odpisovej skupiny podľa zákona o dani z príjmov som uviedla len ako jednu z možných alternatív, akým spôsobom je možné uplatniť si daňové výdavky - čiže akým spôsobom je možné určiť dobu odpisovania.
beh
09.06.14,06:11
dakujem za odpovede, psík pojde rovno na 501 a pokoj, vidim, ze si zbytocne komplikujeme zivot, etse raz dakujem za nazory a rady
promont maja
09.06.14,06:22
http://hnporadna.hnonline.sk/poradca-156/co-vsetko-sa-povazuje-za-uznatelny-vydavok-527885

vyberám:
Radí tím daňových odborníkov zo Slovenskej komory daňových poradcov

Alica Orda-Oravcová, daňová poradkyňa, GT&C Slovakia
Daniela Dudová, daňová poradkyňa
Roman Konrád, daňový poradca, PROFINAM
Ingrid Cicáková, daňová poradkyňa, ADEA

10. Chov psa (krmivo, veterinár)

ÁNO, môže sa pokladať za výdavok, ak: pes v podnikaní predstavuje dlhodobý majetok. Pri jeho obstaraní sa posudzuje jeho obstarávacia cena (vstupná cena) a podľa jej výšky sa pes zaúčtuje buď do daňových výdavkov (ak je do výšky 1 700 eur) alebo sa zaradí do hmotného majetku a pes sa účtovne a daňovo odpisuje. Chovná stanica účtuje o psovi ako o zásobe. Z uvedeného dôvodu je možné, aby si daňovník uplatnil ku psovi, ktorý mu slúži za účelom dosiahnutia, zabezpečenia a udržania príjmov (najčastejšie o ochranu majetku), súvisiace náklady a sú splnené ostatné podmienky. Náklady na krmivo, veterinára, obojok alebo iné náklady sú potom daňovými výdavkami, ak je pes „majetkom“ daňovníka, u ktorého takéto výdavky boli vynaložené.
NIE, nemôže sa pokladať za výdavok, ak: ide o psa, ktorý nie je „obchodným majetkom“ daňovníka alebo u takého daňovníka, ktorý využitie psa za účelom dosahovania, udržania alebo zabezpečenia príjmu nevie preukázať.
Povolania, ktoré si výdavok môžu uplatniť: napríklad chovná stanica, bezpečnostná služba, detektívna agentúra, predajca krmiva, ale aj výrobný závod s potrebou ochrany majetku umiestneného v exteriéri alebo autopožičovňa, ktorú pred kúpou psa opakovane vykradli.
Povolania, ktoré si výdavok nemôžu uplatniť: ide napríklad o účtovníka, ktorý má kanceláriu vo svojej obývačke a ochranná funkcia psa je najmä v súvislosti so súkromným majetkom účtovníka.
a_je_to
11.06.14,11:35
Aby bol pes považovaný za majetok, spĺňajúci podmienku uznateľnosti daňových výdavkov na jeho chov, nemusí byť vedený v súvahovom účtovníctve. Ani na účtoch zásob, ani na účtoch dlhodobého majetku odpisovaného. Stačí ak je vedený v operatívnej evidencii predmetov v spotrebe, ktoré už boli vydané do spotreby. Teda tak, ako motorová kosačka má právo na spotrebu benzínu aj žacieho lanka a náhradných dielov. Hoci nie je vedená v účtovníctve ako majetok. Ale, v PÚ by som to dal na podsúvahové účty. Alebo do toho zoznamu OE. Musí stačiť.
Adiks
17.06.14,07:43
Myslíš, že sa mýliš, rovnako, ako tí dvaja ľudia, ktorí ti dali užitočné. Počul si už niekedy o účte 124 ? Pozri si v Postupoch účtovania, čo sa na tomto účte účtuje. To je presne ten účet, na ktorý sa účtuje nákup strážneho psa. Názor, že strážny pes je materiál je rovnako chybný ako názor, že pes je dlhodobý hmotný majetok.
Adiks
17.06.14,07:49
Nákup strážneho psa sa účtuje 124/211, resp. 124/321. Vyradenie strážneho psa (napr. po dovŕšení veku, pri predaji) sa účtuje 614/124.
a_je_to
17.06.14,17:37
Adiks, Adiks ... zase si si sem zase prišiel liečiť mindráky , A zase rovno na mne a zase intrigánskymi poznámkami. Nebudem sa úzkostlivo domáhať rešpektovania etikety porady ... vybavím si to s tebou rovno a tu. Dosť dlho ťa tu nebolo. Neviem, na čo sa cítiš, keď mi kladieš otázku ... že či som niekedy počul o účte 124. Fakt dosť drzé. Na to ti môžem odpovedať iba tým, že ... keď som ja už na účte zvierat účtoval /vtedy ešte 1600, nie 124 ako teraz/, tak ty si možno niekde v zabalený v plienkach ťahal káčera na špagáte. Ty si nečítal všetky príspevky v téme. Iba si videl môj príspevok a pri ňom dva body. To ťa tak vzalo, že si z toho zblbol. Lebo účtu 124 sa už v prvom príspevku venoval knihomol5 a dostal 4 body. Ja som s ním a nevedome v rozpore s tvojím opozdeným názorom iba mlčky súhlasil. Až na výhradu k vedeniu na sklade. Ty si nereagoval na jeho príspevok, ale na môj ... zato si myslím, že si zblbol. My už so sebou máme nejaké tie skúsenosti však ? Takže, ak chceš poradiť, tak poraď, ale chovaj sa slušne, nie neodôvodnene agresívne. A hlavne najprv prečítaj, čo k téme už bolo napísané, aby si okrem drzosti nebol ešte aj trapný.
Mne k dobrému pocitu postačí, že z mnohých názorov si zadávateľka vybrala fakticky môj. A je zhruba v súlade aj s tým, čo bolo uvedené od trojice daňových poradcov. Čo ti ešte treba dodať ?
a_je_to
17.06.14,18:28
Dosť nevhodné účtovanie pre kúpeného psa v prevádzke. Ani 124/2xx, ani vyradenie na 614/124 - to je vhodné pre dobytok, ktorý bol ako prírastok, alebo príchovok prijatý na 124/614, nie psa z nákupu. Aj preto sa účtovanie psa, kúpeného na stráženie na účet 124 jednoducho nehodí. Na účet 124 je vhodné účtovať iba dochované psy na predaj z vlastného chovu /teoreticky aj nakúpené, ale na chov/. Účet 124 sa hodí na účtovanie zvierat v chove, nie v prevádzkovom využívaní. Ak je zviera v prevádzkovom využívaní a spĺňa kritériá 026, patrí na 026 a odpisuje sa na 551/086, nie na 124. Vtedy je zviera aj DHM /ale nie pes/. Alebo potom na účet 501/2xx, ak nespĺňa 026. Čo je pre psa kúpeného na stráženie najvhodnejšie účtovanie. Pes nie je síce doslova materiál, ale ak ho nemožno dať na 026, tak niet iného vhodného účtu. Lebo účtovne má povahu materiálu /iného ostatného/.
a_je_to
17.06.14,18:53
Netreba sa naprázdno vybíjať všetkými možnými úvahami, ktoré beztak smerujú od veci. Najmä nie daňovým odpisovaním strážneho psa. Jednak naň niet odpisovej skupiny a jednak ... odpisujú sa iba tie zvieratá, ktoré môžu byť zaradené na účet 026. A to sú buď zvieratá základného stáda, alebo ťažné. Preberaný pes na stráženie nie je ani jedno, ani druhé. Ale tretie - živý prevádzkový predmet priamej spotreby,. Aspoň účtovne, nie eticky a už vôbec nie útlocitne psíčkársky. Takže, ak ide o strážneho psa s cenou 150 Eur, nie ani 026, ani 124, ale ... 501/2xx a vyriešené. A nezabudnúť zaevidovať do operatívnej evidencie, ako majetok v používaní - vyžadujúci ďalšie daňové náklady pre plnenie svojej prevádzkovej strážnej funkcie.
Adiks
20.06.14,07:59
Treba si pozrieť príručku účtovných súvzťažností, súvzťažnosť 124/211, 124/321 je jediná správna súvzťažnosť na nákup strážneho psa. Tvoje úvahy sú ničím nepodložené subjektívne názory, ktoré sú navyše nesprávne.
Adiks
20.06.14,08:12
Nič osobné na porade už dlho neriešim, takže teraz si úplne mimo misy. Problém je v tom, že ak mi niekto povie, že môj názor je nesprávny, zamyslím sa nad tým a buď na svojom názore trvám alebo ho viem aj korigovať. Myslím, že ty kritiku svojich názorov považuješ za osobný útok, bez toho, aby si sa zamyslel, či tu nešíriš nesprávne názory. Ak máš publikáciu Ing. Viera Kaletová, Ing. Jana Turóciová Účtovné súvzťažnosti, praktická príručka pre účtovníkov na strane 86 nájdeš účtovnú súvzťažnosť č.27 k účtu 124: účtovný prípad obstaranie strážneho psa dodávateľsky MD 124 D 211,321. Takže aj tieto dve autorky sa mýlia ?
Adiks
20.06.14,08:20
To, že ostatné zvieratá sa považujú za zásoby, v mnohých evokuje použiť účet 112, čo nie je správne. Na účtovanie zvierat slúži účet 124, ktorý je mimochodom taktiež účtom zásob a v súvahe sa vykazuje v kolónke B.I. Zásoby.
Takže zásoby áno, ale účty 112 a 501 nie, použiť sa má účet 124.
a_je_to
20.06.14,18:54
Ja nepovažujem za útok na mňa iný názor, z ktorého sa dá niečo poučné zobrať. Ale určite to, keď mi niekto zo svojho naivného nadhľadu napíše, že či som počul o účte 124 a že sa mýlim. Hoci sa mýli on sám, lebo nerešpektuje odlišné ekonomické väzby prípadu. Áno, som presvedčený, že autorky, ktoré odporúčajú súvzťažnosť 124/211 pre dodávateľsky obstaraného psa na stráženie sa mýlia. Aj s tebou. Z jedného dôvodu. Všetko, čo začína na 12X sú zásoby VLASTNEJ výroby. S vynútenou výnimkou pre nákup mladých zvierat, /vrátane psov napr. pre slepecký výcvik/ na CHOV, nie konečné prevádzkové použitie. U ktorých sa budú ďalej doučtúvať prírastky na váhe, alebo inej hodnote, ako 124/614 a vo vlastných nákladoch, lebo kombinácia s 501 by principiálne prekážala. Nesúlad medzi zostatkom účtu 124 a 614 sa preto zdôvodňuje v poznámkach. Pes na stráženie, u ktorého sa neočakáva prírastok hodnoty patrí na 501/211, iné účtovanie nie je ani vhodnejšie, ani zdôvodniteľné. A vyradenie takého psa na 614/124 tak isto nie. To je vhodné účtovane tam, kde sa štandardne vyskytuje pasívny zostatok účtu 614 zo živočíšnej výroby, nie jeho ojedinelý aktívny zostatok z vyradenia strážneho psa. Opakujem, je plne obhájiteľné u nákupu psov na chov a výcvik, kde sa bude ešte zvyšovať ich hodnota, za účelom predaja chovom zhodnoteného psa. Ale u strážneho prevádzkového psa ... nikdy.
a_je_to
20.06.14,18:57
Nie je to pravda. prečo ... to je zdôvodnené v ďalších komentároch tejto témy.
a_je_to
20.06.14,19:04
Pes v žiadnom prípade nespĺňa definíciu dlhodobého majetku. Do dlhodobého majetku sa zaraďujú zo zvierat len tie, čo zodpovedajú účtu 026. A to je chovné stádo a ťažné zvieratá /výrobné prostriedky/. Pes na stráženie nie je výrobný prostriedok, aj obstarávacia hodnota nedosahuje limit, aj životnosť nad jeden rok je otázna a niet pre ne odpisovej skupiny pre daňové odpisovanie. Aj keď s tým uvažuje aj trojica daňových poradcov nižšie, nie je to do dôsledkov rozpracovaná a dotiahnutá názorová alternatíva.
a_je_to
20.06.14,19:17
Odpoveď si prečítaj v komentári pod mojím príspevkom vyššie. Tam som práveže podložene zdôvodnil v čom spočíva tvoj hlboký omyl na účtovanie nákupu strážneho psa. Jednoducho nepatrí do zásob vlastnej výroby. Ty si svoj názor podložil iba nenáležitým poukázaním na nejakú príručku, ktorá nie je ani správne interpretovaná, ani nie je kritériom pravdy. Ja v príspevkoch a komentároch poukazujem na dôležité rozlišujúce prevádzkovo ekonomické okolnosti.
Adiks
05.09.14,09:15
Definícia materiálu je v § 17 ods.3 Postupov účtovania v PÚ. Ak je strážny pes materiál, potom musí byť buď surovina alebo pomocná látka alebo prevádzková látka alebo náhradný dielec alebo obal alebo hmotný majetok podľa § 13 ods.7 Postupov účtovania v PÚ.
Strážny pes však nepatrí ani do jednej z týchto kategórií a preto je potrebné ho účtovať na účte 124.