nicole1983
06.06.14,14:30
Od roku 2011 (1.7) pracujem v štátnom podniku (školstvo). Doposiaľ som mala vždy zmluvu na dobu určitú a to dokopy trikrát. Podala som si žiadosť o predĺženie zmluvy a dostala som opäť dodatok, na ktorom je že mi zmluvu predlžujú do 31.12.2014, to je už štvrtý dodatok. Môžem mať zmluvu takto predlžovanú? Čítala som v zákonníku práce kedy je možné v rámci výnimky predĺžiť zmluvu viackrát, avšak ani jednu z výnimiek nespĺňam. Problém je v tom, že som tehotná (zamestnávateľ to zatiaľ nevie) a v decembri by som mala nastúpiť na materskú. Ani to ma nechráni? Poraďte.
veronikasad
06.06.14,12:34
Zastupuješ niekoho počas MD alebo RD alebo PN?


(4) Ďalšie predĺženie alebo opätovné dohodnutie pracovného pomeru na určitú dobu do dvoch rokov alebo nad dva roky je možné len z dôvodu
a) zastupovania zamestnanca počas materskej dovolenky, rodičovskej dovolenky, dovolenky bezprostredne nadväzujúcej na materskú dovolenku alebo rodičovskú dovolenku, dočasnej pracovnej neschopnosti alebo zamestnanca, ktorý bol dlhodobo uvoľnený na výkon verejnej funkcie alebo odborovej funkcie,
nicole1983
06.06.14,12:44
Nie nezastupujem. Bola som prijatá na miesto, kde rok nevedeli nikoho zohnať (kvôli platu).
Mária27
06.06.14,17:25
Tak už je to pracovný pomer na dobu neurčitú - pozri § 48:
Pracovný pomer je dohodnutý na neurčitý čas, ak nebola v pracovnej zmluve výslovne určená doba jeho trvania alebo ak v pracovnej zmluve alebo pri jej zmene neboli splnené zákonné podmienky na uzatvorenie pracovného pomeru na určitú dobu.
misoft
06.06.14,17:29
V tom prípade - ak dostaneš takúto zmluvu, i keď bude napísaná na dobu určitú, je automaticky na dobu neurčitú, pretože http://zakonnik-prace.sk/cast-druha-pracovny-pomer/ §48 ods. 2 to hovorí jasne! Už tým, že ti to predĺžli trikrát - porušili zákonník práce... a to by bol aj podnet pre IP (Inšp. práce).
nicole1983
07.06.14,15:27
Dakujem, toto iste mi povedal aj priatel. Takze normalne nastupim po materskej a malo by to byt ok.
misoft
07.06.14,15:54
Malo. Ale keby sa na zadné stavali - pripomeň im ten zákon. Ich reakcia bude (predpokladám) okamžitý vyhadzov - lenže ani to sa už nezaobíde bez následkov pre nich - pretože 4x na dobu určitú je prekročenie litery zákona a ak by ťa vyrazili - dať na súd žalobu na nich pre neplatnosť výpovede. Ešte by viac cálovali, než by im to milé bolo... a to nehovoriac o tom, že IP sa na nich zameria.... kontrolami.....