Jusufs
06.06.14,18:27
Dobry den.Som rozvedeny 56 rocny muz. S prveho manzelstva mam jedinu dceru, zijucu s mamou v Cechach. Su nadstandartne majetkovo zabezpecene a neudrzujeme spolu vztahy.S priatelkou zijeme v spolocnom byte po mojich rodicoch uz 15 rokov s jej dcerkou. Polovicu bytu som svojho casu partnerke predal, aby bola spon nejako chranena voci mojej byvalej manzelke a dcere.V sucasnosti byt predavame tretej osobe a kupujeme rodinny dom.Ak by to bolo mozne prial by som si, aby priatelka bola jedinou majitelkou domu, ktory by dedila jej dcerka.Mienim sa tiez chranit a to zriadenim vecneho bremena na pravo dozivotneho uzivania domu aj po pripadnej smrti priatelky voci jej dcerke.Pokial je vyhodnejsie byt aspon 1% majitelom domu, v poriadku. Nezelam si vsak, aby po mojej smrti moja byvala zena a moja vlastna dcera robili problemy priatelke/jej dcerke.Vecne bremeno In personam neprechadza po smrti priatelky na jej dceru.Bremeno In rem naopak nezanika.Ake su teda moznosti ochranit sam seba, ale aj priatelku/jej dceru pred mojou predoslou zenou/vlastnou dcerou.Dakujem za kazdu radu.

Dakujem za odpoved.
Nejde mi o "vydedenie" mojej vlastnej dcery, len chcem zamedzit, aby sa ona a jej matka nedomahali akychkolvek dedicskych prav na kupovany dom.
Chcel som sa poradit o tom, ako sa zabezpecit vecnym bremenom na kupovany dom vo vylucnom vlastnictve mojej partnerky. Vecne bremeno na dozivotne uzivanei domu zanika smrtou partnerky. Jej dcera (aj ked to vhladom na jej zodpovedny pristup k zivotu vylucujem) ma potom teoreticky moze z domu vystahovat.
Opakujem, svoju vlastnu dceru nemienim vydedit (mam este zivotnu poistku etc.)
Nepovazujem za potrebne svoju dceru do tejto kupy nepriamo zainteresovat.
Pekny vikend.
Mária27
06.06.14,16:49
Uvažovať môžeš len o bremene pôsobiacom in personam, teda o práve pre konkrétnu osobu.
Bremeno spojené s vlastníctvom určitej nehnuteľnosti pôsobí in rem, teda každý vlastník nejakej nehuteľnosti (napr. domu v sopločnom dvore) bude mať právo z vecného bremena (napr. prechodu cez dvor).

Môj názor je taký, že keď už dcére nedávaš svoju blízkosť, mal by si jej nechať aspoň čosi, aj ked to po finančnej stránke nepotrebuje,.
A ešte nevieš, ako ty dopadneš.
Mária27
07.06.14,07:44
Keby bola partnerka vlastníčkou a ty by si mal právo bývania tam z bezodplatného vecného bremena do smrti, zaniklo by bremeno tvojou smrťou, nie smrťou partnerky. Dcéra by to musela trpieť, alebo ti zabezpečiť byt = kúpiť alebo ti platiť inde nájomné.