pepek
06.06.14,19:30
ak administrativno-technicky pracovnik zatajil svoj zdravotny stav , jedna sa o hrube porusenie pracovnej disciplíny , alebo len mierne porusenie pracovnej disciplíny ?
avalik
06.06.14,17:40
a na zaklade ktoreho zakona ma ten zamestnanec "odtajnit" svoj zdravotny stav zamestnavatelovi?

to ked mam vysoky tlak tak som povinna to hlasit zamestnavatelovi? nechapem tvoju otazku
ivka70
06.06.14,18:32
co ma zdravotny stav s porusenim prac. discipliny?
ak kvoli zdr.stavu nemoze vykonavat svoju pracu, mal to zistit lekar pri vstupnej prehliadke, ktoru zabezpecuje zamestnavatel.
Tweety
06.06.14,18:54
Pripadá mi to tak, že zamestnávateľ už nevie, čo by si vymyslel, len aby zamestnanca prepustil. Ale na vymýšľanie sú tu ešte stále § v ZP. Jeho ustanovenia by si mal najprv aspoň prečítať.
jelalim
06.06.14,20:26
zamestnanec nema ziadnu povinnost oznamovat svoj zdravotny stav. Zamestnavatel sa ho nesmie vyzadovat. Jedina vec co zamestnavatel o zdravotnom stave zamestnanca musi vediet, ci je zdravotne schopny vykonavat danu pracu (potvrdzuje lekar,pri vstupnej prehliadke ) O poruseni prac. discipliny z pohladu zamestnavatela nesmie byt ani rec, je ho do toho skutocne nic.
jslancik
07.06.14,05:25
robíš si tu z nás srandu, však?
pepek
07.06.14,19:26
nikto si srandu nerobi ! pri vstupnej presiel, pracoval urcity cas a socialka podala podnet ze nesedia odvody a nato zamestnanec priniesol rozhodnutie posudkového dva roky stare o 50% zdravotnom postihnuti ! takze je to zatajenie zdravotného stavu ! tu sa vazeni nikto nebavi o vasom zvysenom tlaku, ale o viac ako 50% postihnuti chrbtice,ruka a noh !!! takze ak chcete seriozne poradit tak budem vdacni, niesom zvedavy na vase primitivne odpovede! dakujem. a pre avalika a ivku70, zamestnec je povinny vsetky svoje zmeny ci priezviska, bydliska,,,atd.... t.j. aj zmenu zdravotného stavu nahlasit zamestnavatelovi ! lebo zamestnavatel v prvom rade je zospovedny aku pracu a co ti da robit !!!
pepek
07.06.14,19:28
vazeny jelalim, zamestnanec nesmie zatajit svoj zdravotny stav! ked ti epileptik zataji, ze mava epilepticke zachvaty a ty ho zamestnas a das mu nejaku robotu si v prvom rade ty za beho zodpovedny !!!
potom to ako budes riesit ?
MarcoM
07.06.14,19:40
vazeny jelalim, zamestnanec nesmie zatajit svoj zdravotny stav! ked ti epileptik zataji, ze mava epilepticke zachvaty a ty ho zamestnas a das mu nejaku robotu si v prvom rade ty za beho zodpovedny !!!
potom to ako budes riesit ?


Prešiel na vstupnej? Prešiel !

Ako hrubé porušenie pracovnej disciplíny sa to podľa mňa klasifikovať nedá.
arizona
07.06.14,19:56
vazeny jelalim, zamestnanec nesmie zatajit svoj zdravotny stav! ked ti epileptik zataji, ze mava epilepticke zachvaty a ty ho zamestnas a das mu nejaku robotu si v prvom rade ty za beho zodpovedny !!!
potom to ako budes riesit ?
Ked zamestnanec zatajil nejaky zavazny zdrav.problem a neprisiel na to ani lekar pri vstupnej prehliadke, tak ako moze byt zamestnavatel zodpovedny za to co nevedel? Ved ten zamestnanec je svojpravna osoba, zodpoveda si za to sam, nie?
avalik
07.06.14,20:11
nikto si srandu nerobi ! pri vstupnej presiel, pracoval urcity cas a socialka podala podnet ze nesedia odvody a nato zamestnanec priniesol rozhodnutie posudkového dva roky stare o 50% zdravotnom postihnuti ! takze je to zatajenie zdravotného stavu ! tu sa vazeni nikto nebavi o vasom zvysenom tlaku, ale o viac ako 50% postihnuti chrbtice,ruka a noh !!! takze ak chcete seriozne poradit tak budem vdacni, niesom zvedavy na vase primitivne odpovede! dakujem. a pre avalika a ivku70, zamestnec je povinny vsetky svoje zmeny ci priezviska, bydliska,,,atd.... t.j. aj zmenu zdravotného stavu nahlasit zamestnavatelovi ! lebo zamestnavatel v prvom rade je zospovedny aku pracu a co ti da robit !!!

Pises, ze zamestnanec absolvoval vstupnu prehliadku - cize lekar deklaroval, ze zamestnanec je zdravotne sposobily vykonavat danu pracu - aj napriek 50 % zdravotnemu postihnutiu.

Zakonnik prace

§41

(8) Zamestnanec so zdravotným postihnutím na účely tohto zákona je zamestnanec uznaný za invalidného podľa osobitného predpisu, ktorý svojmu zamestnávateľovi predloží rozhodnutie o invalidnom dôchodku.

§ 81
g) písomne oznamovať zamestnávateľovi bez zbytočného odkladu všetky zmeny, ktoré sa týkajú pracovného pomeru a súvisia s jeho osobou, najmä zmenu jeho mena, priezviska, trvalého pobytu alebo prechodného pobytu, adresy na doručovanie písomností, zdravotnej poisťovne, a ak sa so súhlasom zamestnanca poukazuje výplata na účet v banke alebo v pobočke zahraničnej banky, aj zmenu bankového spojenia.

- vidis tu niekde povinnost nahlasit zmenu "zdravotneho stavu"?

V zákonníku práce je tiež uvedené:

Čl. 1

Fyzické osoby majú právo na prácu a na slobodnú voľbu zamestnania, na spravodlivé a uspokojivé pracovné podmienky a na ochranu proti svojvoľnému prepusteniu zo zamestnania v súlade so zásadou rovnakého zaobchádzania ustanovenou pre oblasť pracovnoprávnych vzťahov osobitným zákonom o rovnakom zaobchádzaní v niektorých oblastiach a o ochrane pred diskrimináciou a o zmene a doplnení niektorých zákonov (antidiskriminačný zákon). Tieto práva im patria bez akýchkoľvek obmedzení a diskriminácie z dôvodu pohlavia, manželského stavu a rodinného stavu, sexuálnej orientácie, rasy, farby pleti, jazyka, veku, nepriaznivého zdravotného stavu alebo zdravotného postihnutia, genetických vlastností, viery, náboženstva, politického alebo iného zmýšľania, odborovej činnosti, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo etnickej skupine, majetku, rodu alebo iného postavenia s výnimkou prípadu, ak rozdielne zaobchádzanie je odôvodnené povahou činností vykonávaných v zamestnaní alebo okolnosťami, za ktorých sa tieto činnosti vykonávajú, ak tento dôvod tvorí skutočnú a rozhodujúcu požiadavku na zamestnanie pod podmienkou, že cieľ je legitímny a požiadavka primeraná.


§ 13

(2) V pracovnoprávnych vzťahoch sa zakazuje diskriminácia zamestnancov z dôvodu pohlavia, manželského stavu a rodinného stavu, sexuálnej orientácie, rasy, farby pleti, jazyka, veku, nepriaznivého zdravotného stavu alebo zdravotného postihnutia, genetických vlastností, viery, náboženstva, politického alebo iného zmýšľania, odborovej činnosti, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo etnickej skupine, majetku, rodu alebo iného postavenia.
Katy a R
07.06.14,20:25
ide ti len o to, že musíte prerátať odvody? určite je to robota navyše - ale hádam zvládnete. (aj tu na porade je o tom písané, že často na to ľudia zabúdajú)
hrubé porušenie ťažko - nepreháňaj (ZP)
Lebo administratívnu prácu hádam môže vykonávať aj človek s chorou chrbticou - či?
Veď aj lekár potvrdil, že danú prácu môže vykonávať - sám píšeš, že "prešiel" ..
korela
07.06.14,22:33
Dúfam, že to nebude mimo témy, ale ja to obrátim. Čo ak prijatý pracovník prejde cez vstupnú lek. prehliadku a nevie ani sám že má nejakú dg, a ani lekár o tom nevie.
Som si istá, že takéto prípady nielen že sa vyskytujú, ale sú i bežné.
kukučka
07.06.14,23:20
Zadávateľ neposkytol fakty a my sa ponáhľame odpovedať na základe dohadov, zbytočne preháňame na obidvoch stranách. Jeden dohad pridám aj ja, neviem či zabudol, alebo tam bol úmysel, možno bol rád, že našiel prácu. Ľudský prístup je u mňa dôležitejší ako paragrafy.
Ingrid Ondruskova
08.06.14,07:04
aj ja si to myslím: bol rád, že našiel prácu....
kopretinka
08.06.14,07:34
to,že má zdravotné postihnutie,to mal oznámiť,hlavne preto,že bude mať on aj zamestnávateľ menšie odvody.diagnózu nie je povinný vysvetľovať.prešiel vstupnou prehliadkou.nemôžeš ho nijako sankcionovať,iba prerobiť výkazy a hlásenia do poisťovne.....prepočítať mzdu....(v týchto účtovníckych veciach sa nevyznám,tak neviem,či som sa vyjadrila správne)
ako konkrétne vadí jeho postihnutie pri práci v administratíve??