munoz
07.06.14,08:10
Dobrý deň!
Čo podľa vás znamená v praxi: "alebo ak ide o nájom bytu viacerými

nájomcami."? (Príspevok na bývanie je určený na čiastočnú úhradu nákladov spojených s bývaním. Výška príspevku je:

a) 55,80 eura mesačne, ak ide o domácnosť s jedným

členom domácnosti,

b) 89,20 eura mesačne, ak ide o domácnosť s viacerými

členmi domácnosti, alebo ak ide o nájom bytu viacerými

nájomcami.) http://www.upsvar.sk/socialne-veci-a-rodina/hmotna-nudza/pomoc-v-hmotnej-nudzi.html?page_id=363675
To sú napr. dvaja navzájom cudzí ľudia, ktori sa zišli v jednom prenajatom byte?
Pýtam sa v súvislosti so situáciou dvoch dospelých súrodencov, ktorí sú spoluvlastníkmi bytu, v ktorom bývajú. Sú v hmotnej núdzi a doteraz poberali k dávke každý aj príspevok na bývanie po 55,80€. Po novom zákone (zákon č. 417/2013 Z.z.) sa môže poberať príspevok na bývanie iba raz, ale im povedali, že to bude iba 55,80€ a nie 89,20€. Ževraj oni sú dve domácnosti, tak preto. A dvaja nájomcovia nejakého bytu nie sú dve domácnosti? Rozhodnutie ešte nemajú, ale boli podpísať čestné vyhlásenia, že kto z nich ten príspevok na bývanie k dávke v hm. núdzi (61,60€) bude dostávať.
Nie je to diskriminácia spoluvlastníkov bytu, voči nájomcom v byte, ktorí takto možu dostávat prispevok 89,20€, ak sa dohodnú pri čestných vyhláseniach, že na koho pôjde prispevok na bývanie?? Ďakujem, za vaše názory.
munoz
08.06.14,13:32
Nikto tu na porade nie je taký, ktorý ma blízko k právu? Že ako sa dajú vyložiť niektoré vety v zákone. Čo také vety znamenajú v praxi?
Katy a R
08.06.14,13:44
všetko je v tom linku, čo si priložil:
Príspevok na bývanie v jednom byte, rodinnom dome alebo v obytnej miestnosti v zariadení určenom na trvalé bývanie patrí len raz bez ohľadu na počet domácností užívajúcich byt.

b) 89,20 eura mesačne, ak ide o domácnosť s viacerými
členmi domácnosti, alebo ak ide o nájom bytu viacerými nájomcami

daj vedieť, keď bude rozhodnutie ?
munoz
08.06.14,14:21
všetko je v tom linku, čo si priložil:
Príspevok na bývanie v jednom byte, rodinnom dome alebo v obytnej miestnosti v zariadení určenom na trvalé bývanie patrí len raz bez ohľadu na počet domácností užívajúcich byt.

b) 89,20 eura mesačne, ak ide o domácnosť s viacerými
členmi domácnosti, alebo ak ide o nájom bytu viacerými nájomcami

daj vedieť, keď bude rozhodnutie ?
Skôr som sa pýtal na výklad tej vety, že čo to v praxi znamena "ak ide o nájom viacerými nájomcami". Ak aj to, čo som písal v téme, tak sa mi zdá, že je to voči iným diskriminačné. Chcel som na toto poznať názor nejakého poraďáka, ktorý sa pohybuje okolo práva. Nepotrebujem iné odpovede, kde je iba konštatovanie. Ale aj tak ďakujem.