amoo
07.06.14,12:53
potrebujem ošetriť celkom zachovalú starú komodu cca 70r.,
(napr. tak ako sa ošetruje nábytok prípravkom prontodijava)
nechcem aby sa pri čistení porušiť - rozpustil pôvodný náter a stav, ma svoje čaro,
Zistil som akurát že Fládovánie sa delí na dva druhy:
lazúry olejové pre vonkajšie použitie a octové pre vnútorne použitie.
No neviem ako to bolo z nátermi v minulosti
Vďaka za radu od peggyn: Ľanový olej+pár kvapiek liehu
pekne prosím o podrobnejšie vniknutie to témy a ďalšie rady
Peggynka
07.06.14,11:05
Asi by si mal zvážiť zreštaurovanie podľa toho,čo vidím.
amoo
11.06.14,21:01
prečo? nechám si rad poradiť diki
lapejko
12.06.14,03:02
toto je dedinský fláder, väšinou práškový oker s octom, ako podklad sa v modernejších časoch používal do žlta prifarbený latex a na povrch olejový lak. Vylúpnúte miesta treba vyrovnať karosárskym tmelom, vybrúsiť a zopakovať postup, podklad, oprava lazúry a lak. Na opravu sa dá použiť aj hotová lazúra Bori od Helios, na povrch doporučujem polyuretánový Profilak matný alebo lesklý, 2x s medzibrúsením, kovania samozrejme dole, vyleštiť a naspäť...Ak je lada napadnutá červotočom, nerobil by som to, prelezú do dreva, čo je blízko...spáliť.
amoo
12.06.14,18:55
Vrela Vďaka priatelia za Vaše rady a za pokračovanie a rozpútanie tvorivej debaty okolo starých drevených vecí a ich ošetreniu, prosím o pokračovanie, teda sa chystám urobiť prvý krok vyčistím podľa rady od peggyn: Ľanový olej+pár kvapiek liehu, určite nedostatky považujem v niektorých prípadoch za plus akosi mám bližšie napr. k rozbitému pozliepanemu a odrôtovanému hrncu ako k novému. Ak to bude vyzerať primerane chcem ju umiestniť do obývačky na voľnú bielu stenu to aby vynikla ta vidiecka krása. Predpokladám že aj keď tam nejaký hmyz je v bytovke veľa škody nenarobí skusím s ním trochu pobojovať. Síce mám rozrobených zo 10 vecí ale postupne z Vašou pomocou na ktorú sa teším to zvládnem :)