djpecko
08.06.14,11:37
Neviem, či som to zaradil do dobrej kategórie.
Chcem sa opýtať, čo je povinnosťou realitnej kancelárii, ktorá sprostredkuváva predaj nehnuteľnosti?

Priateľka kúpila byt cez realitku. Problém však nastal v tom, že realitka nenahlásila zmenu užívateľa bytu bytovému družstvu. To bola spraviť osobne. Ďalší problém nastal pri prehlasovaní energií. Zas zaspala realitka, ktorá to mala prehlásiť. Elektriku nebol problém. Bola zas osobne zmeniť odberateľa. Ale hlavný problém nastal pri plyne. V bytovke bola spravená nanovo prípojka. Číže sa robilo celé nové potrubie. Plynomer montovali ešte pred kúpou. Všetko aj zablombovali. Je k tomu aj dokument. Lenže pri prehlasovaní odberateľa plynu nastal problém. Pri žiadosti na zmenu odberateľa nám povedali, že plynomer podľa dokumentu nieje prihlásený, resp. nevedia nájsť predchodzieho majiteľa, pri ktorom je potrebné jeho podpis na zmenu. Proste plynomer neexistuje. Riešila to Bratislava, Zvolen, atď. Proste sa nedopátrali.
Podľa môjho úsudku, že keď je plynomer zapojený a zablombovaný, tak by mali mať nejakú evidenciu komu vlastne patrí. To je majetok SPP predsa. V byte pred kúpov bol funkčný plyn. dokonca bola aj tlaková skúška zamestnancom SPP podľa dokumentu.
Takže kým sa toto nevyjasní, tak nemôžme plyn prepísať.
Neviete nám niekto poradiť, ako postupovať ďalej?
A čo je povinná realitka vybaviť pri predaji?
Katy a R
08.06.14,09:55
myslím, že sa treba riadiť zmluvou s realitkou. ak je tam uvedené, že toto všetko vybaví (a je to v cene) - tak nech vybavuje!. ale čo som mala možnosť vidieť, tak si vybavovali majitelia - nič také v zmluve nebolo.
K tomu plynomeru - by som tiež počkala - veď ak plynomer "neexistuje" a plyn ide.. tak..;)
určite sa aj sami ozvú - aj keď neskôr! .. treba si nechať nejaké peniažky.
inak aj u nás je horšie s plynármi ako s elektrikármi ;)
http://www.spp-distribucia.sk/sk_kontakty/sk_zakaznicka-linka
djpecko
08.06.14,10:04
Peniažky sú odložené. Rok sa to naťahuje a stále nič. Chceme to mať v poriadku.
Peggynka
08.06.14,10:46
To plynári hrajú s tebou fazuľky?Plombu a dokument dal dedinský drotár?Však urob poriadky,všetko by malo byť evidované a keď majú oni bordel,ty máš na to doplácať?Plomby majú čísla,plynomer má číslo,tak majú mať prehľad,komu to dávali - že neexistuje.Prestaň sa baviť s úradníkmi a nakluš na vrchnosť,sú za to platení,aby riešili...
A čo je povinnosťou realitky,to si prečítaj v zmluve,ktorú si podpísal...
buchač
08.06.14,11:01
djpecko (Dnes 13:04) Peniažky sú odložené. Rok sa to naťahuje a stále nič. Chceme to mať v poriadku.


Rok ???

Si prdel robíš ???

Vzhľadom k okolnostiam by som im také vetry narobil , že by im ani podzemné zásobníky nestačili ....ani plynovod by im nebol potrebný ...
misoft
08.06.14,11:07
Peggy - toto by už na "vrchnosti" ani riešiť nemal - rovno u samého najvyššieho - ministerstvo a Úrad pre reguláciu sieťových odvetví. Pretože kecy, že nič nevedia značí, že nemajú žiadnu dokumentáciu (alebo robia bokovky na čierno) - a to by možno aj samých najsamvyšších malo zaujímať...
Katy a R
08.06.14,11:27
ja by som veru ani prstom nepohla - ak by som samozrejme mala v rukách doklad, že som si svoju povinnosť splnila. však má zatiaľ plyn "satarmo";)
ja som pochopila zo zadania - že plyn normálne má ? len papierovo nie
arizona
08.06.14,12:43
Nie je to povinnost realitky,ale zalezi od zmluvy,serioznoasti RK,aj od dohody...

Ja som predavala nehnutelnost cez RK, samozrejmostou bolo, ze vsetky tieto zalezitosti vybavili za mna.
Kupovala som nasledne inu nehnutelnost a hoci maji ovela vyssie poplatky, nevybavili nic.
Tiez sme prehlasovanie energii vybavovali asi 4 mesiace,lebo pov.majitel mozno nevedomky neodhlasil, RK na to kaslala,takze to zostalo na nas.

Ale suhlasim s tym, ze u Elektrarni,aj u SPP robia z novych majitelov blaznov a nevolnikov...namiesto toho,aby si vazili, ze novi majitelia chcu mat veci na poriadku od zaciatku, tak radsej kladu rozne prekazky a namiesto toho,aby si urobili sami poriadok s byvalymi nezodpovednymi majitelmi, oni to radsej dost neseriozne hodia na plecia novych majitelov...
Ale nastastie, dnes si mozes dodavatelov vybrat, su aj ochotnejsi...

Taku vec, ako je odpojeny plynomer Ti mala RK,alebo byvali majitelia nahlasit. lebo znovupripojenie nie je najlacnejsie a musi sa nanovo vybavovat, co tiez nejaky cas trva.
djpecko
13.07.14,12:07
Áno. Plyn mám.