mapa22
09.06.14,08:34
Dobrý deň, idem so 4-ročným synom na jednodňový zákrok do nemocnice (termín zákroku je piatok). Potrebovala by som s ním potom zostať pár dní doma na OČR. Je možné ošetrovanie vybaviť už od piatku /keď bude prebiehať operačný zákrok/ alebo až od pondelka nasledujúceho týždňa? Aké tlačivo si musím nechať potvrdiť u akého lekára (u pediatra, príp. lekára v nemocnici po zákroku). Žiadosť o ošetrovné musí vidieť, príp. potvrdiť aj zamestnávateľ, či sa nesie rovno do sociálnej poisťovne? Musím ho tam odniesť osobne či ho môže aj manžel odniesť? Ďakujem

Ďakujem.
Chobot
09.06.14,07:42
Výhodnejšie pre teba bude, ak si na ten piatok vybavíš celodenné ošetrenie/vyšetrenie - spravádzanie rodinného príslušníka. Na ten deň dostaneš primernú mzdu za ospravedlnenú absenciu.

A potom od pondelka si vybaviť OČR. Môžeš skúsiť aj v nemocnici, ale neviem, či tam budú mať tlačivá a či ti to tam vedia dať. Budeš musieť zbehnúť v pondelok k detskej lekárke, ktorá ti vystaví tlačivo. Toto tlačivo potom odnesieš zamestnávateľovi. Myslím, že tlačivo dáva zamestnávateľ potom sociálke, ale to sa radšej spýtaj u vás mzdárky, či si ho nebudeš musieť odniesť sama. Môže ti ho odniesť aj manžel, aj k tej detskej môže ísť manžel vybaviť papiere. Tlačivá by mal mať u seba ošetrujúci lekár, nie sú voľne k dispozícii (sú to registrované tlačivá, ktoré si môže zakúpiť len poskytovateľ zdravotnej starostlivosti). Pre istotu radšej k tej detskej zavolaj dopredu, či má tlačivá OČR, aby si tam nemusela ísť viac krát (ako mne sa stalo, keď som chcel dať predpísať kompenzačné pomôcky, ale lekárka nemala tlačivá, musela ich ísť kúpiť - tiež sú registrované. Tak som tam išiel o pár dní znovu). Takto jej dopredu oznámiš, čo potrebuješ a má týždeň, aby sa aj ona zariadila, ak to nemá.

Viac o ošetrovnom nájdeš tu:

http://www.socpoist.sk/osetrovne/1294s
DANAK1
09.06.14,07:54
pred dvoma rokmi som bola s malým v nemocnici, tam mi nevedeli dať očr, povedali, nech idem za synovým lekárom. Po pobyte v nemocnici som šla, a lekár mi povedal, že na malého nemôže napísať očr, lebo bol v nemocnici... začarovaný kruh... takže som nakoniec skončila s dovolenkou...
Chobot
09.06.14,08:04
Že to nevedia vystaviť v nemocnici - Ok, beriem. Ale keď detská lekárka povie, že to nevystaví - tam by som trval na tom, aby to urobila. Podľa mňa sa jej len nechcelo zháňať tlačivá alebo to ešte nerobila. Veď kto iný, ako obvodný detský lekár má vyplniť v prípade choroby dieťaťa tlačivo?

Zákrok bude jeden deň - v piatok v nemocnici. Potom už rozhodne detská lekárka, ako dlho musí byť dieťa doma v pokoji.
BXLmiami
09.06.14,09:01
To sú pravidlá-OČR aj PN len primárny kontakt.
BXLmiami
09.06.14,09:02
Nemôže,predpisy.
veronikasad
09.06.14,09:04
kto nemôže ? - nemocnica alebo pediater ?
BXLmiami
09.06.14,09:22
nemocnica dá potvrdenie a následne pediater.
veronikasad
09.06.14,09:22
ďakujem.
Chobot
09.06.14,09:24
To mi chceš povedať, že ak v sobotu pôjdem na pohotovosť, že som chorý, tak mi tam všetko vybavia - od ošetrenia, receptu a vystavia mi aj PN ku? Chcem vidieť tú pohotovosť, kde vystavia doklad o PN.

My bežne chodíme na kardio kontroly, kde nám dajú správu, naordinujú liečbu, ale lieky už nám na základe správy od kardiológa predpisuje pediater. Rovnako aj napr. na základe doporučenia od neurológa predpisuje kompenzačné pomôcky. Taktiež tlačivá pre UPSVaR ohľadne ZTP vypisuje pediater, nie odborný lekár.

Nože prilož odkaz na legislatívu, kde sa o tom pojednáva.

A ak je to tak, tak potom nech si OČR pýta v nemocnici. Som zvedavý, ako pochodí.
Chobot
09.06.14,09:32
DANAK1, ešte mi napadlo - to si bola hospitalizovaná a na dobu hospitalizácie si chcela OČR? To je ale iný prípad, než sa pýta mapa22 - oni budú len v piatok na zákroku, potom sú doma, nebudú hospitalizovaní. Prípadnú OČR v pondelok už nemocnica nemôže vypísať. To bude dieťa choré doma. Tebe mala nemocnica potvrdiť hospitalizáciu.
mapa22
10.06.14,08:45
Ďakujem. Overím si ešte tieto veci. Keď mám u jedného zamestnávateľa 2 pracovné pomery, potrebujem aj 2x vypísanú OČR, však?