ZEvina
11.04.06,07:59
Zdravím všetkých poraďákov. Chcem vás poprosiť o vyjadrenie sa k nasledovnému problému: Dovážame cigarety z EÚ a dodávateľ nám poslal faktúru za "cylindry" - t.j. forma podľa ktorej sa vyrábajú krabičky na cigarety za 300 tisíc podľa Slovenských zákonov. Tieto "cylindry" sa budú používať po celý čas výroby krabičiek na cigarety (teda kým nedôjde k väčšej zmene), to znamená aj niekoľko veľa rokov. Kde by ste to zaradili? Veľmi ďakujem za vaše názory. Eva
Katarína STR
11.04.06,06:07
Asi by som to dala do druhej odpisovej skupiny.
Ak to nemáš nikde presne vymenované, dáš to do dvojky.
ZEvina
11.04.06,12:06
Chcem sa ešte vrátiť k otázke a trocha to objasniť. Môžem zaradiť do HIM aj keď tú tiskovú hlavu (cylinder) fyzicky nemáme - má ju náš dodávateľ v zahraničí, kde vyrába pre nás tie krabičky na cigarety a v prípade, že sa zmenia naše zákony - čo sa týka označovania cigariet, tá tisková hlava nebude použiteľná - čiže budú nám musieť dať vyrobiť novú? Nie je možnosť túto tiskovú hlavu odpisovať spolu s vyrobenými a dodanými cigaretami - teda rozpúšťaním do nákladov dákym %? Pomôžte mi prosíííííííííííím!
Zita5
11.04.06,12:09
Určite sa jedná o " cylindry "?Cilinder - tlačový valec - je jeden z dielov tlačiarenského stroja .Je to jednotka na zhotovenie tlače .
Zita5
11.04.06,12:15
Rozhodne tlačiarenské stroja patria do 2.odpisovej skupiny ." ostatné účelové stroje " . A ako to máš presne definované ako tlačovú formu .....lebo aj tie sa v oblasti polygrafie nachádzajú .
m.hladka
11.04.06,12:53
Patrí to do 2. odpisovej skupiny (ale pozri si §26 odst.7).
Zita5
11.04.06,16:17
Ešte sa vrátim k Tvojej otázke : prosím Ťa musíš napísať , ako tá výroba prebieha, či vyrábajú celé krabičky , alebo len dotlač , alebo dotlač čoho .?Treba si uvedomiť , že cilinder bez tlačového stroja je o ničom . Tlačový stroj bez cilindra nepracuje .Pokiaľ ste vlastníkom stroja , tak cilinder je jeho súčasťou , čiže ste zvýšili hodnotu stroja .

Ešte je jedna vec ......cilinder sa dá vybrať zo stroja a pogalvanizuje sa , čiže dá sa do lázne , nanovo sa osvieti a vyleptá sa nový obraz tlače .
Ak je plnofarebná tlač ,tak potrebuješ 4 cilindre .Z cilindra tlačíš hoci čo , nie len krabičky na cigarety .

Čo sa týka obdobia použitia .....mne sa nezdá ,že na niekoľko rokov ........to všetko záleží od nákladu tlače ....buď je to rádovo v desiatkach ticícoch alebo v stitisícoch , to všetko spolu súvisí .Proste treba poznať technológiu ...... aby si sa vedela orientovať .

A k tomuto sa musíš vyjadriť.

Pokiaľ toto ti nebude jasné , tak sa nepohneš.Zatiaľ odpisová skupina je bezpredmetná .
ZEvina
12.04.06,05:41
Ten "cylinder" som v živote nevidela, lebo je v Grécku, kde nám vyrábajú cigarety. Fa prišla v angličtine: Additional Expenses to cover the cylinders and pre-press cost for the produkcion of /naše výrobky/ Color packs. Bolo mi to vysvetlené, že je to tisková hlavica na výrobu krabičiek na cigarety - v súlade s naším zákonom - výrobca, krajina pôvodu, dovozca ...... Každý odberateľ má svoju tiskovú hlavu, ktorú pri výrobe vymieňajú. Ekonómka z materskej firmy mi tvrdí, že to mám rozpúšťať do nákladov s tovarom, ale mne sa to nezdá, preto sa obraciam na vás o vyjadrenie vášho názoru. Srdečná vďaka za každý názor.
jasa
12.04.06,06:29
Ja by som pre istotu pisomne poziadala aj o stanovisko Danove riaditelstvo, nech sa k tomu vyjadria. Za pokus to stoji...
Zita5
12.04.06,06:45
Ten "cylinder" som v živote nevidela, lebo je v Grécku, kde nám vyrábajú cigarety. Fa prišla v angličtine: Additional Expenses to cover the cylinders and pre-press cost for the produkcion of /naše výrobky/ Color packs. Bolo mi to vysvetlené, že je to tisková hlavica na výrobu krabičiek na cigarety - v súlade s naším zákonom - výrobca, krajina pôvodu, dovozca ...... Každý odberateľ má svoju tiskovú hlavu, ktorú pri výrobe vymieňajú. Ekonómka z materskej firmy mi tvrdí, že to mám rozpúšťať do nákladov s tovarom, ale mne sa to nezdá, preto sa obraciam na vás o vyjadrenie vášho názoru. Srdečná vďaka za každý názor.

Ale Tvoja ekonómka má pravdu . Nakoľko ten cilinder nie je dlhodobým Vašim majetkom , je to tak ako som Ti písala , proste na cilindri je osvietený a vyleptaný obraz , ktorý tlačí Vaše krabičky .Ak by ste prešli na inú grafiku na krabičke , tak zasa Vám musia spraviť nový návrh a na novo galvanizovanie , osvietenie , vyvolanie a podobne,všetko pripravia k novej tlači nového grafického návrhu . Čiže aj sa čudujem , že Vám to dali takto uhradiť, a že už firma Vám to nepremietla do ceny cigariet .
Patrí to k rotačnému stroju a preto je to také nákladné .
Ten menovaný diel sa dá použiť nie len pre Vás ,ale aj pre iného gréckeho zákazníka .
Faktúra v ktorej Ti uvedené faktúruje Grécka firma , predstavuje akoby zhotovenie prípravy na tlač a túto skutočne treba rozpúšťať k cene cigaretám .

Ale aby si bola spokojná , tak si to over na DÚ , ale pokiaľ im nepodložíš presný výklad o čo sa jedná , tak ich info bude skreslené .
Manual
12.04.06,06:54
Ešte sa vrátim k Tvojej otázke : prosím Ťa musíš napísať , ako tá výroba prebieha, či vyrábajú celé krabičky , alebo len dotlač , alebo dotlač čoho .?Treba si uvedomiť , že cilinder bez tlačového stroja je o ničom . Tlačový stroj bez cilindra nepracuje .Pokiaľ ste vlastníkom stroja , tak cilinder je jeho súčasťou , čiže ste zvýšili hodnotu stroja .


Pokiaľ toto ti nebude jasné , tak sa nepohneš.Zatiaľ odpisová skupina je bezpredmetná .
Toto je jedna možnosť ako píšeš, že zvýšili cenu stroja, ale podobný problém je pri formách. Napr. forma na výrobu lisovaných výrobkov sa pripevní na stroj, ktorý do nej vstrekuje hmotu. Použiteľnosť tejto formy sa vyjadruje počtom výliskov napr. 100.000 ks aby neutrpela kvalita výrobku. A tých 100.000 ks môže spraviť za 1/2 roka alebo za 8 rokov, podľa toho aký má odbyt. Preto by sa v prípade tej tlačovej hlavy dalo uvažovať podobne, koľko krabičiek potlačí, aby bola stále dobrá kvalita tlače. Nemusí to byť súčasť stroja ale nejaké príslušenstvo, pretože takých tlačových hláv, môže mať firma k jednému stroju aj 5 ks, podľa potreby. Ja by som to odpisoval ako sa písalo vyššie. Ak vedie PU tak by účtovné odpisy mala prispôsobiť dobe použiteľnosti.
Pekný deň želám...:)
Zita5
12.04.06,07:00
Toto je jedna možnosť ako píšeš, že zvýšili cenu stroja, ale podobný problém je pri formách. Napr. forma na výrobu lisovaných výrobkov sa pripevní na stroj, ktorý do nej vstrekuje hmotu. Použiteľnosť tejto formy sa vyjadruje počtom výliskov napr. 100.000 ks aby neutrpela kvalita výrobku. A tých 100.000 ks môže spraviť za 1/2 roka alebo za 8 rokov, podľa toho aký má odbyt. Preto by sa v prípade tej tlačovej hlavy dalo uvažovať podobne, koľko krabičiek potlačí, aby bola stále dobrá kvalita tlače. Nemusí to byť súčasť stroja ale nejaké príslušenstvo, pretože takých tlačových hláv, môže mať firma k jednému stroju aj 5 ks, podľa potreby. Ja by som to odpisoval ako sa písalo vyššie. Ak vedie PU tak by účtovné odpisy mala prispôsobiť dobe použiteľnosti.
Pekný deň želám...:)


Manuál , to isté je aj ak v tlačiarni sa tlačia noviny , k tomu aby ich vytlačili sa musia vyhotoviť tlačové platne - osvietiť film vyvolať na kovolist a nahodiť na ofsetový alebo rotačný cilinder a vytlačiť náklad napr. 100 000 ks .
Dá sa použiť aj pri opakovanej tlači pokiaľ nie je zmena grafiky .
Nedá sa jednoznačne stanoviť presne koľko ks krabičiek potlačia s tým vyleptaným cilindrom .
Preto by som bola na strane ekonómky . Zhruba viem o čo sa jedná .

To s cigaretami je to isté lenže to je rotačný cilinder .

Je to výdavok spojený so zhotovením tovaru .
jasa
12.04.06,07:13
Zita, myslim si, ze by nemal byt problem urobit fotokopiu z dokumentacie toho cylindra resp. foto.. a poslat cez e-mail alebo fax, ak tato bratislavská firma spolupracuje s Grekmi /dodavatelmi/ , aby bola predstava, ako to vyzera a ci tieto cylindre neobsahuju iba udaje danej bratislavskej firmy .... ale to uz musi vediet Eva /dotazovatelka/ a tak to dalej riesit... Toto je iba moje konstatovanie...
ZEvina
12.04.06,08:40
Veľmi vám ďakujem za vaše príspevky. Asi sa budem držať Zita5, aj keď presne neviem, v akom pomere, resp. akým spôsobom to mám rozpúšťať. Na DR sa už bojím písať, lebo už tam mám 3 dotazy a na Grékov sa nemôžem vôbec obrátiť, lebo od nich je kríž dostať len obyčajné potvrdenie o zničených kolkoch...... Nakoniec je to aj názor ekonómky z materskej firmy, takže.......
Keby som ešte mohla poprosiť, či mi viete poradiť, ako to mám rozpúšťať (dáky vzor) do nákladov v PÚ. Ešte raz díky moc za pomoc! Ste fakt úžaní!!!!!!!!
Manual
12.04.06,12:34
Veľmi vám ďakujem za vaše príspevky. Asi sa budem držať Zita5, aj keď presne neviem, v akom pomere, resp. akým spôsobom to mám rozpúšťať. Na DR sa už bojím písať, lebo už tam mám 3 dotazy a na Grékov sa nemôžem vôbec obrátiť, lebo od nich je kríž dostať len obyčajné potvrdenie o zničených kolkoch...... Nakoniec je to aj názor ekonómky z materskej firmy, takže.......
Keby som ešte mohla poprosiť, či mi viete poradiť, ako to mám rozpúšťať (dáky vzor) do nákladov v PÚ. Ešte raz díky moc za pomoc! Ste fakt úžaní!!!!!!!!
Na rozpúšťanie netreba vzor. V prvom rade sa musíš rozhodnúť so zaradením do odpisovej skupiny. Tam máš daňové odpisy. A niekto ti musí z vašich technikov alebo neviem kto od vás povedať, akú životnosť má tá tlačová hlava. / Alebo zistiť u niekoho, kto s takýmto zariadením pracuje v SR / asi nie ste jediný na Slovensku. Bez tejto informácie sa nepohneš. Ak ti povie že napr. 3 roky a už je nepoužiteľná technicky, alebo nepoužiteľná z dôvodu iného, tak tú sumu za čo sa tá hlava obstarala rozpustíš po dobu 3 rokov (36 mesiacov). Viac sa tu nedá podľa mňa poradiť, lebo si nepredložila žiadne technické data tej hlavy, nie je a o čo oprieť. A dotaz na DU by bol asi zbytočný, lebo tiež sa nebudú mať o čo oprieť=technické hodnoty. Ale vyskúšaj.
Pekný deň...:)
Zita5
12.04.06,14:39
Na rozpúšťanie netreba vzor. V prvom rade sa musíš rozhodnúť so zaradením do odpisovej skupiny. Tam máš daňové odpisy. A niekto ti musí z vašich technikov alebo neviem kto od vás povedať, akú životnosť má tá tlačová hlava. / Alebo zistiť u niekoho, kto s takýmto zariadením pracuje v SR / asi nie ste jediný na Slovensku. Bez tejto informácie sa nepohneš. Ak ti povie že napr. 3 roky a už je nepoužiteľná technicky, alebo nepoužiteľná z dôvodu iného, tak tú sumu za čo sa tá hlava obstarala rozpustíš po dobu 3 rokov (36 mesiacov). Viac sa tu nedá podľa mňa poradiť, lebo si nepredložila žiadne technické data tej hlavy, nie je a o čo oprieť. A dotaz na DU by bol asi zbytočný, lebo tiež sa nebudú mať o čo oprieť=technické hodnoty. Ale vyskúšaj.
Pekný deň...:)


Podľa mňa , a ešte raz musím uviesť ........z toho cilindru môže spraviť aj 100 000 ks výtlačkov , ale aj 1 000 000 výtlačkov ....to podľa mňa je hlbkotlačový stroj ,ku ktorej potrebujú s 1 až 4 cilindre...na každú farbu jeden ...CMYK to znamená 1x cilinder -CYAN , 1x cilinder -Magenta, 1x cilinder YELLOW , 1 x cilinder - Kontrast .

Je potrebné sa spojiť s dodávateľom , koľko výtlačkov spravia z jednej prípravy ......a potom počítať cena za cilindre : počet ks cigariet .

Dodávateľ spravil podľa mňa chybu a to v tom , že túto cenu mal zahrnúť do celkovej ceny cigariet .
Manual
12.04.06,14:51
Podľa mňa , a ešte raz musím uviesť .........
Zitka a kde je vlastne problém ? Veď to modré písmo je to isté čo píšeš teraz alebo nie ? Ak chce v PU rozpúšťať cenu hlavice, musí si stanoviť účtovný odpis a ten si stanoví ekonomka tak, že jej nejaký technik "pošušká" dobu životnosti, a ak nie, tak si to vymyslí, tretia cesta nie je.:):):) Aby sa to doriešilo, je málo tech. informácií od zadávateľa otázky.
Zita5
12.04.06,16:09
Zitka a kde je vlastne problém ? Veď to modré písmo je to isté čo píšeš teraz alebo nie ? Ak chce v PU rozpúšťať cenu hlavice, musí si stanoviť účtovný odpis a ten si stanoví ekonomka tak, že jej nejaký technik "pošušká" dobu životnosti, a ak nie, tak si to vymyslí, tretia cesta nie je.:):):) Aby sa to doriešilo, je málo tech. informácií od zadávateľa otázky.

Janko ;) ,problém už je jedine , aby konečne sa umúdril človek z firmy zadávateľky , a konečne jej vysvetlil o čo ide a v neposlednom rade objasnil celú technológiu výroby , aby si mohla spraviť chúďa ..účtovníčka svoj názor a tým si aj dopomôcť to účtovne dotiahnúť do zdarného konca v súlade so zákonom o DzP.My sme už svoje povedali , nie ?:)
Marianna01
12.04.06,19:30
Zitka, ja zírám, odkiaľ máš takéto vedomosti. Pracovala som istý čas v redakcii, viem, čo sú tlačové predlohy, rotačky, ofsety, dokonca aj CYAN (;) ) , ale takto do hľbky vedieť vysvetliť prípravu do tlače a samotnú tlač ... klobúk dolu! :)

A tiež si myslím, že rozpúšťať by mala podľa počtu vytlačených kusov krabičiek - ak 1 cilinder stačí na 100000ks, mesačne vyrobím 1000 ks...
Zita5
12.04.06,19:33
Zitka, ja zírám, odkiaľ máš takéto vedomosti. Pracovala som istý čas v redakcii, viem, čo sú tlačové predlohy, rotačky, ofsety, dokonca aj CYAN (;) ) , ale takto do hľbky vedieť vysvetliť prípravu do tlače a samotnú tlač ... klobúk dolu! :)

A tiež si myslím, že rozpúšťať by mala podľa počtu vytlačených kusov krabičiek - ak 1 cilinder stačí na 100000ks, mesačne vyrobím 1000 ks...

Ach Marianka ......:)
Marianna01
12.04.06,19:41
Ach Marianka ......:)

to bol teda povzdych...;)
Zita5
12.04.06,19:42
Možno raz Ti to prezradím.....;)
Marianna01
12.04.06,19:44
Možno raz Ti to prezradím.....;)

Už teraz sa teším...:)